Strona główna Aktualności Z miasta O geotermii w ZEC. Firma daje 160 mln złotych

O geotermii w ZEC. Firma daje 160 mln złotych

63

Dziś odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółki Geothermal Energy Resources, która chce zainwestować 160 mln złotych w pabianicką geotermię.

Spotkanie, na którym był również prezydent Grzegorz Mackiewicz, to efekt pracy Krzysztofa Ciebiady, zastępcy dyrektora ds. innowacji w ZEC.

– Pracuję nad tym projektem ponad rok i mogę powiedzieć, że jest to moje drugie dziecko. Wiele osób śmiało się ze mnie, ale dziś mogę powiedzieć, że razem ze spółką Geothermal podjęliśmy owocną współpracę – tłumaczył Ciebiada. – Z informacji przekazanych przez firmę wynika, że mamy źródła o temperaturze około 74 stopni Celsjusza.

Spółka jest gotowa wyłożyć 160 mln złotych na uzyskanie ciepła geotermalnego do wykorzystania w celach rekreacyjnych oraz wsparciu Zakładu Energetyki Cieplnej w dostawie ciepła do mieszkań.

– Jesteście mieszkańcami jednego z niewielu miast, gdzie jest taka możliwość. Można powiedzieć, że pabianiczanie są szczęściarzami – mówił Krzysztof Domaredzki, przewodniczący rady nadzorczej GER. – Geotermia to bardzo nowatorskie podejście do pozyskiwania energii. Budowa ciepłowni geotermalnej byłaby korzystna dla całego regionu.

Jak miałby wyglądać współpraca spółki z miastem?

Firma GER ciepło pozyskane ze źródeł geotermalnych sprzedałaby miejskiej ciepłowni. Byłoby to około 50 procent całkowitego zapotrzebowania. W ramach inwestycji zbudowany zostałby kompleks basenów termalnych zarządzanych przez spółkę. Miasto zarabiałoby na podatku odprowadzanym przez firmę. Powstałoby również kilkadziesiąt miejsc pracy. Mielibyśmy w połowie ekologiczne, niskoemisyjne ogrzewanie. Umowa miałaby zostać podpisana na 30 lat.

– Jest to projekt bardzo perspektywiczny, ale inwestycja rodzi wiele ryzyk, dlatego oczekuję dokumentów, które je przedstawią – mówił prezydent Pabianic. – Mamy solidnego partnera i dużą wolę, aby podjąć współpracę. Czekamy na dokładne analizy. Wtedy będziemy mogli podpisać lis intencyjny.

Prezydent już na początku rozmów stawia kilka warunków:

– cena ciepła nie może wzrosnąć w stosunku do oferowanej przy tradycyjnym ogrzewaniu,

– musi zostać zapewnione bezpieczeństwo energetyczne miasta (sieć ciepłownicza oraz ZEC muszą zostać „w rękach” miasta),

– spółka musi przedstawić wizję rozwoju (zachowanie miejsc pracy, itp.).

Jeżeli miasto przyjęłoby warunki oferowane przez GER, po 8 miesiąc od podpisania umowy, mogłyby ruszyć odwierty. Niestety, nieznana jest lokalizacja inwestycji.

 

REKLAMA
Poprzedni artykułRadni chcą nowych dróg rowerowych
Następny artykułWłókniarz stracił sześć punktów… przez 100 zł
Subskrybuj
Powiadom o
63 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

160 mln za kontrakt na 30 lat + grunty i plywalnia za grosze… brzmi na niezly uklad! Gratulacje. Wreszcie widac, ze sie DA z Panem Ciebiadą – az szkoda jak odejdzie do sejmu, taki ekspert i specjalista w dziedzinie geotermii.

Po kolejnych miesiacach sie bedzie mowilo, ze zbyt gleboko, ze duzy koszt wydobycia, ze wydajnosc jest niska, na koncu cena pozyskanego kJ bedzie zbyt wysoka i pomysl upadnie – ale doswiadczenia nabyte przez p. Ciebiady sa bezcenne.

Spółka z pewnością zachowa miejsca pracy, a nawet się rozwinie w tej perspektywicznej dziedzinie. Rodziny czekają…
Swoją drogą dlaczegoż to spotkanie tak tuż przed wyborami?

Dlatego, że nie chodzi o geotermię ale o zdobycie głosów w wyborach.

reasumując grunty za darmo + zwolnienia z podatku+ miejsca pracy z urzędu pracy czyli za grosze to Ciebiada negocjator się trafił od razu było wiadomo że to niezły wałek się szykuje a pewnie jeszcze Ciebiada uszyje wszystkie stroje kąpielowe,ręczniki i szlafroki a kasa z ZECU leci za mrzonki

Twój komentarz jest obrzydliwy
Jak ktoś tu pisze o wałku to znaczy że sam tak robi
A jeśli chodzi o sprzęt kąpielowy ,to napisz ,ja ci zafunduję

„Firma GER ciepło pozyskane ze źródeł geotermalnych sprzedałaby miejskiej ciepłowni” czy ja dobrze rozumiem, że płacilibyśmy firmie zewnętrznej za ciepło pozyskiwane z naszych wód?

tak, bo wywalą na to 160mln zł, których to miasto nie ma i nigdy nie będzie miało

a jak myślisz skąd ZEC ma węgiel ? Dostaje pod choinkę? Żeby źródła były twoje, jak piszesz to musisz się do nich dokopać. Masz luźne 20mln w PLN-ach ?

Dobrze rozumiesz, bo inwestor chce zarobić

Nie rozumiem, najpierw wszyscy twierdzicie że nic z tego nie będzie i każdy jaja sobie z człowieka robił. Teraz jak się okazuje że jednak osiągnął (a przynajmniej dużo na to wskazuje że może osiągnąć) swój cel, to kolejne hejty lecą…… Ludzie co jest z Wami? Przecież to nie odbędzie się u Ciebiady w domu, w cztery oczy, tylko na pewno z udziałem Prezydenta, i jeszcze kilku innych osób – nie rozumiem tego, zawsze źle, wszystko źle…. Od razu zaznaczę nie jestem z PiSu i nie zagłosuję na Ciebiadę, ale na Boga, tak nie można….

Przyznam, ze sceptycznie podchodziłem do Pana Ciebiady, ale mnie pozytywnie zaskoczył. Zaznaczam, że nie jestem zwolennikiem PIS’u.
Myślę, że nie ma jak na razie co gdybać o warunkach współpracy, gdyż do tego jeszcze długa droga

Aby podpisać list intencyjny ze spółką należałoby ustalić warunki współpracy

Ja bardzo bym chciała aby te osoby , które znów krytykują napisały jakie rzeczy dokonały dla naszego miasta i śmiało się podpisały z imienia i nazwiska. Ta nieustanna krytyka jest już żenująca!!

Zobacz ile Dawid grzzeg. zrobił niedowiarku. i co?

Dla mnie Brawo ,sam nie wierzyłem w to przyznaje.Duży plus dla Ciebiady
Jestem pod dużym wrażeniem ,Potwierdzaja że mamy jedne z lepszych zródeł że chćą wejść z kwota 160 mln
Dla mnie szacun panie Ciebiada i cofam co zlego pisałem ,tak jak obiecałem wcześniej

A ja jestem zwolenniczką PiS i powiem więcej będę glosowała na Ciebiadę bo wierzyłam że jeśli on się za coś bierze( pisałam wcześniej ) to zawsze dotrzymuje słowa Tak też jest w tym przypadku Jest to czlowiek uparty i wie co robi Zastanawiam się co teraz napiszą ci co tak pluli o jego stołkach i o tym że zatrudniony tylko po to by brać kasę A tu naglę jest firma która chce zainwestować 160 mln zł Pokażcie mi drugiego takiego który by w ostatnich kilku latach coś takiego dla miasta zrobili? A może się myslę ,choć -zdzisiek – czy ktoś… Czytaj więcej »

Ano dlatego Marto ze ,,jest realny inwestor,że firmuje to Prezydent ,oraz że czytałem o tym Domareckim i jest na liście Forbsa i jest szefem spółki notowanej na giełdzie ,więc to daje składając w jedną całósć daje nam sukces

Dokładnie tak Adamie. Taka inwestycja to potężna szansa dla Pabianic, forumowe mądrale nie potrafią sobie wyobrazić, że np. rozwój geotermii to również rozwój przemysłowy, są firmy które w procesie produkcyjnym wykorzystują ciepło a z racji znacznie niższej ceny za dostęp do tego ciepła mogą chcieć skorzystać z Pabianic

Ta inwestycja to potężna szansa na wyciągnięcie potężnej kasy z Pabianic.

Albo wpompowaniu kasy w Pabianice, z Pabianickiej kasy nie ma co wyciągać.

Z kasy miasta to faktycznie już nie bardzo, ale jest jeszcze kasa w kieszeniach mieszkańców, może nie jakieś duże kwoty w każdej ale jak się zsumuje wszystkich to jeszcze trochę gorsza da się wycisnąć, a co jak co ale w kwestii wyboru dostawcy ciepła mieszkańcy za dużego wyboru nie mają.

Domarecki jest w tej spółce przew. rady nadzorczej, a jest szefem innej notowanej na giełdzie spółki Selena prod. art. chemii budowlanej

Kierownictwo Geothermal Energy Resources Sp. z o.o.
Prezes Zarządu Piotr Długosz, Wiceprezes Zarządu Piotr Figuła
Rada nadzorcza Małgorzata Tlałka-Długosz, Marcin Wożniak i prze. RN Krzysztof Domarecki.

te wszystkie Anie,Adamy,Marty to albo rodzina Pana Termo albo klakierzy albo się chloru nawąchali na starym basenie

cofam Martę jest OK

Kapitał zakładowy firmy 1 050 000 zł

a ty ile masz?

kapitał zakładowy Geothermal to 1 050 00 zł

Mylisz się Król Julian. To wynajęta grupa hejterów, którzy w sposób ciągły komentują wszystkie artykuły w lokalnych portalach i trolują na fb. Przejrzyj sobie więcej niusów z ostatnich tygodni to zrozumiesz.

Proszę można ? Teraz trzeba się zastanowić ,czy warto budować pływalnie na zapleczu Mechanika ?

Niezależnie co by powiedzieć ,facet zrobił coś dobrego
Można mowić dobrze lub żle ale to prawda przez pół roku pracy w tej firmie ,ma efekty
Kto z tych którzy siedzą an stałe przyspawany do stołków dyrektorskich ,choć w połowie dokonał tego co Ciebiada?
Tyle jadu wylanego na tego czlowieka przez Biedronkę a tu nagle jakiś sukces
Co na to Kamińska ,która non stop krytykowała Ciebiadę??
Dla mnie super że są tacy ludzie którzy ,coś chcą zrobić dla miasta

A jakieś konkrety co on zrobił?

Przyprowadził inwestora, oczywiście nie muszę ci rozszerzać pojęcia „przyprowadził” ?

Analizując powiązania pomiędzy spółkami to nie tyle Pan Ciebiada przyprowadził inwestora co inwestor postanowił zainwestować w Ciebiadę i zrobić mu akcję promocyjną.

Cały ten system powiązań prowadzi do Geotermii Toruń, a tą obsadzają ludzie związani z konkretną opcją polityczną.

Temat pojawia się na dwa tygodnie przed wyborami, trudno go traktować inaczej jak element kampanii wyborczej w której Pan Ciebiada na pewno nie jest głównym rozgrywającym.

Słabo analizujesz, bez urazy w Toruniu nie wszystko kręci się wokół radia. To jest wolny rynek a inwestor jest prywatny. Nie dawno słyszałem jak nijaki senator Owczarek z PO lansował się jako ojciec założyciel S8, czyli drogi zbudowanej ze środków publicznych tych z unii i tych z pobranych kredytów, w okresie otrzymywania największych dofinansowań unijnych dla Polski wow doprawdy nie lada wyczyn. Z twojej opinii wynika, że Ciebiadzie, który przyprowadził kapitał prywatny nie wolno i jest be a taki Owczarek chwali się za publiczne i jest cacy ? PO w Pabianicach miało 8 słownie osiem lat na zrobienie czegoś, nie… Czytaj więcej »

tak – zwołał konferencję prasową, na której prezydent stwierdził,że ta inwestycja to duże ryzyko….i wizjoner stwierdza, że dotrzymał słowa, bo to taki wielki sukces…po kilku miesiącach pracy , za takie pieniądze….ps panie Ciebiada – pan wie, gdzie jest pan radnym??? rok nie wystarczył, żeby się pan zorientował??? nie ma czegoś takiego jak Sejmik Marszałkowski :-))))

160 milionów
no zobaczymy
jak co to przeproszę i pochylę czoła
tak na boku elektrownia atomowa już kosztowała 180miliomów i nawet niema adresu.

Firma daje 160 mln? Nie, firma nie daje. Firma mająca trochę ponad 1 mln kapitału zakładowego wykłada nie wiadomo skąd 160 razy więcej na inwestycję, za która chce monopol na ogrzewanie miasta na 30 lat, w zasadzie na nie wiadomo na jakich zasadach i za jaką stawkę.

Do tego o tej firmie w sumie nie można za wiele znaleźć poza tym że podpisali w lipcu list intencyjny z władzami Koła na budowę elektrociepłowni wykorzystującej źródła geotermalne.

Woland ja znalazłem takie dossier:

Prezes Zarządu: Piotr Długosz

Dr inż. Absolwent AGH i UNU w Rejkiaviku
Islandia. Twórca i pierwszy Prezes Zarządu Geotermii Podhalańskiej
w latach 1994-2004, od 2004 konsultant pracujący dla Banku Światowego
i UNDP w Gruzji, Armenii i Rosji oraz właściciel firmy projektującej
obiekty geotermalne w Polsce: Mszczonów, Gostynin, Białka Tatrzańska,
Oravice –Słowacja, Toruń.

Sadząc po „papierach” facet jakieś doświadczenie ma i oby przełożyło się to na Pabianicki projekt.

W instytucjach finansowych w USA też byli ludzie z dużym doświadczeniem w branży i dyplomami renomowanych uczelni a nie przeszkodziło im to w doprowadzeniu do kryzysu i narażeniu na straty finansowe tych, którzy im zaufali.

Jak chcą inwestować to proszę bardzo, ale niech nie robią z tego kampanii wyborczej a rola miasta powinna się ograniczać do sprawnej obsługi inwestora i uchwalania koniecznych zmian w aktach prawa miejscowego.

A ZEC może w to wejść rozbudowując swoją sieć aby się podłączyć to tej geotermii wtedy, kiedy już ta inwestycja będzie fizycznie realizowana.

Woland czemu wyszukujesz przykładów negatywnych? Nie pamiętam w Pabianicach inwestycji na taką skalę. Właśnie dlatego tak długo trwają przygotowania do takiej inwestycji, żeby minimalizować ryzyko, trzeba wszystko policzyć 10-razy zważyć, zmierzyć, założyć, rozkręcić i skręcić za nim szpadel uderzy o ziemię.Liczę też, że projekt Ciebiady będzie zaczątkiem do kolejnych innych inwestycji i mam wywalone na to czy z prawa z lewa czy po środku. To miasto to inwestycyjny trup, studnia bez dna dla skostaniałych urzędasów wyciągających do 10-go łapki „po należne” a Mackiewicz zachowuje się jak stara panna na wydaniu tylko zapomniał, że ma lichy posag. Każdy powiew inności, innowacyjności… Czytaj więcej »

Jak by tak trochę jednak poszukać to wychodzi że Prezesa Zarządu Geothermal Energy Resources można znaleźć też w radzie nadzorczej Geotermii Toruń, w której to z kolei ponad 70% udziałów ma FUNDACJA „LUX VERITATIS”.

Orientuje się może ktoś, jak tam te termy w Toruniu?

Widać że nie wiesz o czym piszesz ponad 1 milion zł kapitału zakladowego ,to ogromny wklad Przypomnę że możanotworzyć spółkę z wkładem zakladowmym 50 tyś ,co się czesto dzieje Tutaj ponad 1 milion to ogromny wkłąd Szokujące jest w tym to że doszukujecie sie czarnej dziury ,a tu może być błekitne niebo Razi was ze ktoś może odnieść sukces w tym mieście ,że cos zrobil ,ale co tam i tak mu trzeba przyłożyć bo tacy już jestesmy zawistni ,zazdrosni i mali Jakim trzeba być czlowiekiem ,by w sukcesie zobaczyć klęskę Ciebiada coś robi ,został zatrudniony i przez pół roku zrobil… Czytaj więcej »

Ogromny? Aflofarm ma 26mln wkładu. Orange Polska ma 3MILIARDY wkładu

Powiedz lepiej jaki był wkład na kapitał założycielski Aflofarmu kiedy spółka powstawała ? Dla przykładu taki kapitał w Białce wynosił ok. 38 tys zł teraz około 2mln zł.

Ja tego nie wiem, a Ty wiesz? 🙂
Z resztą nie chodzi mi o to, że ta firma sie nie nadaje. Zapewne pozyska inwestorów, środki publiczne i sama nie wyłoży całej kasy. Ale nie ma ona ogromnego wkładu.
P.S. skoro ta spółka niedawno powstała (tak wnioskuje z Twojej wypowiedzi) to czy podoła takiemu przedsięwzięciu ?

Pewnie nie , udało im się tylko w Białce ale kto by to odwiedzał…czujesz? znów zajechało leszczem w „x” krojonym

Widać, że jesteś pisowczykiem. Jak jest dyskusja o pisie to natychmiast sie uaktywniasz i każdemu jedziesz 🙂
Dodatkowo jest bardzo pretensjonalny. Musi Ci być ciężko w życiu. Pytam zupełnie poważnie czy podołają skoro to jest nowa firma, a Ty wyjeżdżasz z ironią. Spotkaj sie może z jakimś psychologiem 😉

jeśli człowieki zrobią wykop i Julian się wykąpie – to odszczeka wszystko a tak na razie – Moryc wychodzimy

I to jest właściwe podejście do tematu. 😉

Brawo p Ciebiada miał pan pomysł teraz pierwszy krok Atakują pana bo główną obawą jest to ,że dyrektorami mogą nie zostać ADAMSKIE ,WOŁOSZE, HABURZY,RĄKOWSCY,JAKSY no i pan LANSEREK może nie będzie miał wpływu na …….

Gratuluje Panie Krzysztofie

PO wraz BSR ślinią się że się udało hehe

Na budowę spokojnie można wyłudzić z ue fundusze, są fundusze na ochronę środowiska. Szkoda tylko że ciepłownia pabianicka szuka dostawcy ciepłej wody a nie sama chce ją pozyskiwać. Teren ma wystarczający by wybudować ujęcie wymiennikownię i włączyć ją do systemu. Czy miasto nie może stworzyć spółki miejskiej? Musi Wprowadzać monopolistę? Nie zależnie jestem gotów przeprosić i pochylić czoła. W końcu można się mylić. Ale i tak na niego i psis nie zagłosuję, spoko na platsforne też nie zagłosuję. Zagłosuję na Pana Kukiza mimo że się mi już naraził ale dam mu szansę. Mimo to liczę na większy sukces psisu nad… Czytaj więcej »

Niczego innego nie można się było spodziewać po człeku uprawiającym tandetną demagogię ku chwale PiS-sekty. Rzetelnych adwersarzy opluje, naubliża im, a przy tym pieje z zachwytu i śmie twierdzić, że p. C. słowa dotrzymał. A póki co, to „nieznana jest lokalizacja inwestycji.”, a i list intencyjny gdzieś w odległej perspektywie.
Konkludując, termin konferencji – nieprzypadkowy. I tyle w temacie …

ile razy trzeba ci powtarzać tandetny akwizytorze złotych myśli, że twój wyraz artystyczny, płaskie czoło i poobgryzane paznokcie dyskwalifikują cię w komentowaniu czegokolwiek ? Z pustego i Salomon nie naleje więc ty tym bardziej nie dasz rady. Przy twojej jak ją określasz rzetelności i wiedzy plastusiowy pamiętnik to prawdziwa encyklopedia. Jak nikt wpisujesz się w szablon małomiasteczkowego urzędasa. teraz zdradzę ci tajemnicę, geotermia będzie zlokalizowana w sklepie warzywnym na twoim ulubionym stoisku, między szparagami a burakiem. Nie odpisuj bo na kolejne dwa głupie zdania cała niedziele ci minie. Więc nie szarp się, do peletony i tak nie doskoczysz dopóki ci… Czytaj więcej »

ja osobiscie wierze ze ten czlowiek zrobi duzo dla naszego miasta STAWIAM NA NIEGO TO JEST CZLOWIEK GODNY ZAUFANIA!!!

Mackiewicz załatwił przed wyborami „tylko” 57 mln. a Ciebiada … 160 mln.

Ale trzeba przyznać że Prezydent dał zielone światłó i tu plus dla niego
Druga sprawa że Ciebiada wszystkich zaskoczył pozytywnie

popieram każde słowo , to cała prawda!!!!!!!!!!!!!!!Tak trzymać P.Ciebiada brawo.

Szanowny klakierze każda inwestycja ma swój burzliwy początek. Inwestycji na taka skale nie był w Pabianicach nigdy. Ostatnie naście lat pokazuje , że wszystko się dzieje poza naszym grajdołem. Rozumiem, że jako pracownik ZEC-u drżysz o własną pupę ale z punktu widzenia mieszkańca mam to gdzieś, życzę sobię niezależnej ekspertyzy ilu Was można stamtąd zwolnić? Ty mówisz Ciebiada, ja mówię pół ZEC-u, Gdybyś wyszedł z ZEC-owego grajdoła to być widział skąd ta niechęć.

Woland błagam gdzie są te miliony ? proszę poczytaj bo dobry z ciebie chłopak i nie wypada żebym cię prostował. 56 lmn PLN Mackiewicza to mrzonki, w życiu ich na oczy nie zobaczysz Co do+ Jedyne co zapewnia ZEC to stabilność zatrudnienia rodzinom i godnym znajomym. Na co dzień zajmuję się pozyskiwanie klientów, inwestorów i partnerów strategicznych mimo kurczącego się rynku idzie mi calkiem nieźle, więc wiem co mówię. Masz rację Ciebiada to nie jest wzór elokwencji i obycia ale w życiu poradził sobie dużo lepiej niż większość profesorów ekonomi, Znam człowieka na tyle żeby wiedzieć, że jak się uprze… Czytaj więcej »

Co ty piszesz -Leopard- albo nie wiesz co piszesz albo jesteś człowiekiem który jest z układu PO
Wyrażnie powiedziano że inwestycja będzie trwała 3 lata po podpisaniu umowy a do końca roku mają zakończyć się rozmowy
Piszesz że wszyscy wiedzieli o żródłach pod miastem ?Ja dopóki Ciebiada nie zaczął o tym mówić nie wiedziałem.
A na koniec porównujesz rewitalizację Lewityna ,(trwa 6 lat) z powstaniem basenów ,która to inwestycja ma być kierowana przez prywatną firmę
Czlowieku jeśli nie widzisz różnicy miedzy prywatną firmą a samorządem ,to o czym ty tu piszesz