Strona główna Aktualności Polityka Geotermia podgrzewa atmosferę… polityczną

Geotermia podgrzewa atmosferę… polityczną

25

Krzysztof Ciebiada i Maciej Łuczak nie odpuszczają i kolejny raz przekonują, że Pabianice sterowane przez Grzegorza Mackiewicza straciły wielką szansę. 

W poniedziałek do Pabianic przyjechał Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na zorganizowanej w biurze senatora Macieja Łuczaka konferencji prasowej, mówił o dofinansowaniach ze strony NFOŚiGW właśnie na geotermię.

– Chcieliśmy pewne sprawy wyjaśnić. Pan prezydent stwierdził, że koszt geotermii dla Pabianic to 80 mln złotych. Uważamy, że mija się z prawdą – tłumaczył cel spotkania Maciej Łuczak.

– Nasze zainteresowanie skupia się na tym, aby realizować najlepsze technologie wybiegające w przyszłość, a znakomitym przykładem jest geotermia. Nasz kraj, tam gdzie to możliwe, powinien realizować inwestycje geotermalne. Z całą pewnością teren, na którym się znajdujemy jest dość bogaty w energię geotermalną, czego przykładem są okoliczne miejscowości, które z tych źródeł korzystają – przekonywał wiceprezes. – Nie można powiedzieć, że jest to tanie źródło energii w sensie inwestycyjnym. Dlatego, środki finansowe ma w swoim programie NFOŚiGW i zachęca do korzystania z nich.

Okazuje się jednak, że wnioski o dofinansowanie z narodowego funduszu można było zgłaszać jedynie do końca listopada ubiegłego roku. Dlatego pabianiccy działacze z PiS mówią o straconej szansie. Według informacji przedstawionych na konferencji, gminy mogły pozyskać 100 procent dofinansowania na odwiert badawczy o wartości około 15 mln złotych oraz nawet 80 procent dofinansowania na kolejny odwiert. Wiceprezes zaznaczył jednak, że są jeszcze środki w wojewódzkich funduszach. Ważnym źródłem finansowania mają być też Regionalne Programy Operacyjne. Są tam poważne pieniądze do wykorzystania.

Obecny na spotkaniu był inżynier Zdzisław Stateczny, który na wstępie zaznaczył, że nie jest związany z żadną partią. Stateczny dotarł do dokumentów z odwiertu w Jadwininie (tam gdzie miał być tłoczony CO2), które potwierdzają, że woda pod nami na głębokości 2 800 metrów ma 97 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że woda z odwiertów w Kleszczowie, gdzie mają powstać baseny termalne ma niewiele ponad 50 stopni Celsjusza. Stateczny zaznaczył jednak, że potrzebne są wstępne badania, które określą rozkład wód pod powierzchnią.

– W Jadwininie zrobili bardzo porządnie badania rozkładu temperatur, ale spartolili robotę, bo nie zrobili badań z wydajności – mówił stateczny. – Żeby potwierdzić geotermię dla Pabianic potrzeba badań magnetotellurycznych i sejsmicznych. Pozwalają określić rozkład warstw, występowanie wodonośnych przestrzeni i określić najlepsze miejsce na odwiert. To kosztuje raptem 80 tys. złotych. Pan prezydent na spotkaniu obiecał te pieniądze na badania – mówił Stateczny.

Podczas konferencji padła kwota jaką Pabianice musiałby przeznaczyć na wkład własny do drugiego odwiertu oraz podpięcie do sieci ciepłowniczej, dzięki czemu tradycyjne ciepłownie mogłyby latem zostać wyłączone. Razem to około 12 mln złotych.

Jak poinformował Krzysztof Ciebiada, wnioski o dofinansowanie na odwiert badawczy złożył m.in. Konstantynów Łódzki i Sieradz.

Grzegorz Mackiewicz mówi jednoznacznie, że to gra polityczna i nie czuje się winny straconej szansy.

– To kolejna odsłona jadowitej postawy lokalnych struktur PiS, które próbują wykreować sobie tylko znaną rzeczywistość. Ciągłe udowadnianie zranionym politykom, że mijają się z prawdą jest nużące. Temat geotermii oraz naboru wniosków był już tak szeroko omawiany, że nie ma sensu go powtarzać. Wystarczy, by pan Ciebiada przypomniał sobie konferencję prasową, którą zorganizował, gdy startował na posła w październiku 2015 roku, na której zaproszona przez niego spółka oceniła koszt budowy ciepłowni i basenów geotermalnych w Pabianicach na 160 mln złotych, czy też podpisaną przez pana Ciebiadę kalkulację opłacalności, z której wynika, że budowa nowej ciepłowni w żadnym wariancie nie zmniejszy cen ciepła dla mieszkańców. Temat geotermii miał służyć głównie utworzeniu ośmiu posad dla partyjnych kolegów w radzie nadzorczej i zarządzie nowej spółki geotermalnej.

 

 

 

 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

czy Pabianice muszą być skazane na jakiegoś tam Ciebiadę czemu Ksawerów nie przygarnie swojego ziomka i niech tam opowiada bajki za kasę i nie marudzi w Pabianicach tu już dali mu zarobić.

Bo dzięki Ciebiadzie wiemy że ten Mackiewicz nic nie robi i wiemy że marnuje duże szanse dla naszego miasta
A klakierzy krytykujecie kogoś kto chce coś zrobić
Jak zawsze w tym mieście ktos kto ma dobre intecje nic nie wskura ,bo Mackiewicz z kolesiami opanowali to miasto

A Ciebiada z kolesiami cały układ pisu

BRAWO

Właśnie brawo za głupotę
Mackiewicz kazał Ciebiadę zniszczyc wiec urzedasy przykładają sie do pracy

Ciebiada to niszczy się sam, ma niezwykłe zdolności.

Ciebiada mógł siedzieć w ZEC, złożyć te wnioski, załatwić dotację na odwierty, bo PiS rządzi,przegłosować 80 tysięcy na badania, bo PiS miał większość w radzie w 2015, a nie zaczynać od spółki, która jest niepotrzebna póki nie ma odwiertów, bo generowałaby tylko koszty. Pytanie dlaczego nie zrobił tego tylko zrezygnował z pracy. Panie Ciebiada sukces byłby murowany, a tak pozostały tylko konferencje.
„MIAŁEŚ …… ZŁOTY … ….. .. … ….. ….. .”

Pan Ciebiada nie chyba zbyt wiele na głowie w PGE, skoro ma czas na ciągłe konferencje, niech sobie robi te odwierty w PGE może prąd który będzie miał do zaoferowania samorządom będzie tańszy. Panowie chyba się zorientowali, że za dwa lata nie będzie żadnych efektów ich pracy samorządowej i stąd to wkurzenie

i to jest właśnie płaskie podejście. Bronić nierobów takich jak Mackiewicz , brawo , brawo!!!

Boże co ten Prezydent bredzi ,,,nie czuje się winny ,,,
Prezes NFOŚiGW przyjezdza ,potwierdza to co Ciebiada cały czas mówił ,a ten że nie czuje się winny
REFERENDUM trzeba by go obalić ,ten czlowiek naprawdę działa na szkode miasta

To ma być prezydent ???? On nawet nie umie zatrudnić ludzi do pisania wniosków a co dopiero zlożyc papiery na geotermię
Ale w koncu nieroba wybrali ludzie z miasta i kolesie z układu
Oj przydała by się ta dukadencyjnosc
Choć może dzieki takim ludziom jak Ciebiada zobaczymy prawdziwą twarz PINOKIA i jego kolesi

Czy tym politykierom i lansiarzom to się nudzi? Mało roboty macie? Konferencje w sprawie siakiej i owakiej, a w mieście tramwaj do likwidacji! Zarówno Mackiewicz jak i Ciebiada siebie warci. Łuczak też znany z tego, że jest wybrany, ale realnych działań dla miasta zero. Wioskowe chłopaki się kłócą publicznie, który lepszy i ładniejszy, a wszyscy beznadzieja. Administracyjnie miasto, ale mentalnie wiocha dechami zabita. Masakra jakaś.

Jak może Pan Senator dokonywać realne działania skoro zgłasza i oczekuje współpracy od Prezydenta . Pan Mackiewicz wszystko robi tak, aby nic nie udało się ludziom, którzy chcą coś zrobić dla tego miasta tylko i wyłącznie bo są z PIS.

Przymiotniki się odmieniają tak jak rzeczowniki w języku polskim!
Szlifuj język ojczysty! Nie bądź Ciebiadą! Nie idź tą drogą!

Kłuje was w oczy że Ciebiada pokazuje patologię tego miasta i Mackiewicza Pinokia,więc trzeba go atakować niezależnie czy dobrze czy żle ,ale prezydent każe wiec żeby pracy nie staracić piszemy bzdury byle by szef Pinokio był zadowolony

Ciebiada to synonim obciachu i braku kompetencji. Troglodyta.

Prawda jest taka, że gdyby Łuczak nie został senatorem, dalej siedziałby w Urzędzie Miasta, Ciebiada nie zerwałby koalicji, by kolegi nie pozbawiać stołka, radni PiS siedzieliby cicho chwaląc współpracę z prezydentem, na którym teraz wieszają psy.
Ale nie mielibyśmy wtedy szansy oglądania tych jakże pasjonujących konferencji, na których pan KC udaje fachowca…..:-)))

Te fora są coraz nudniejsze, pisarze z pisu najpierw się wyzywają na fb później tu na forum , nie ma miejsca na normalne opinie bo giną w chaosie nienawiścią zaciekłości i smutku z przegranej i braku pomysłu na siebie

Konferencja czterech Panów, Senatora, który o kasę zabiegał, Szefa NFOŚ, który tą kasę oferował, Pana Ciebiady wraz z Panem Inżynierem, którzy projekt geotermi chcieli realizować. Wszystko czytelnie i dokładnie przedstawione.
I jeszcze mały Konstantynów rządzony przez PEŁO, który uznał, że to się opłaca.
Wszyscy pokazują czarno na białym, że Prezydent Mackiewicz mija się z prawdą. Uwalił szansę na największą od lat inwestycje w Pabianicach w imię swoich małych politycznych interesików i jeszcze się rzuca.
Zaścianek się kłania.

Jeśli to rzeczywiście prawda ,a skoro przyjezdza sam Prezes NFOŚiGW i mówi że na pierwszy odwiert miasto dostaje od państwa darmo a za drugi zapłąci jakieś 2 mln ,to Mackiewicz opowiada bajki Rzeczywiście Ciebiada miał rację A miasto cierpi ,gdyz Mackiewicz nic zupelnie nic nie robi i tylko opowiada bzdury Czy nie ma jakiś organów państwa by takich ludzi jak Prezydent usunąć ze stołków On nic w tym mieście nie robi oprócz lanserki i opowiadania bajek Cała prase kupił i ma w kieszeni a oni tylko hymny pochwalne jaki on dobry i piękny Panie PREZYDENCIE JESLI PAN MA CHOC TROSZKĘ… Czytaj więcej »

Już dawno powinno się porządek zrobić ,z tymi Mackieiwczami ,Adamskimi,Żeligowskimi,Marczakami,haburrom czy Rąkowskimi Kolesiostwo ,układy i kombinatorstwo ,powoduje że to miasto w dalszym ciągu się nie rozwineło
Tu koleś oddaje włądze drugiemu kolesiowi ,więc jak ma być dobrze,
Zatrudnia sie tylko tzw.SWOICH i tych którzy dają się podporządkować
Mackiewicz ,kontynłuje dalej politykę nic nie robienia i obsadzania kolesi
Nion stop przesiaduje na korytarzu u Zdanowskiej i zatrudnia jej kolesi w naszym miescie
Ten prezydent opanował slowo PATOLOGIA do perfekcji oraz sztukę sciemniania społeczeństwa
Panie Ciebiada dopuki nie zrobicie porzadku z ta patologią Mackiewicza nic się w tym miescie nie zmieni

wróć do gimnazjum i naucz się podstaw ortografii matołku 🙂
i udawaj, że znasz łacinę rex – więc – Animus aeger semper errat.

Rządził Berner – było źle, rządził Dychto – było źle, rządzi Maciewicz – też źle. Nam Polakom dogodzić ciężko (gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie…)
Zero obiektywizmu, zero rzeczowej rozmowy, tylko przekrzykiwanie się.
A prawda jest taka, ze NIE JESTEŚMY SPOŁECZEŃSTWEM OBYWATELSKIM!
Miłego dnia.

Czy ktoś może wreszcie powie Panu K.C., że ciągłe wystąpienia związane z rzekomą geotermią są żałosne i że się tylko coraz bardziej ośmiesza? Konkretów jest jak zawsze mało, ciągle to samo. 12 mln złotych na wkład własny w odwiert… Gdy nic nie wyjdzie są to duże pieniądze w błoto. MZK to by chciało mieć takie pieniądze na nowe autobusy, z których korzystałoby wiele tysięcy osób, a nie tylko jeden pan K.C. chcący połechtać swoje ego. Skoro geotermia w Pabianicach to taki super biznes, to może niech Pan Wielki Przedsiębiorca K.C. weźmie kredyt z banku i uruchomi prywatną firmę? Wtedy pokaże… Czytaj więcej »

narzekamy na władzę pabianicką i słusznie bo stoimy w miejscu od chwili kiedy dorwały się
PO-czyki i spółka ja tam popieram dobry pomysł a nie polityków ale jak widzę to obecna władza Pabianic nie ma nic do zaoferowania .P Ciebiada tak trzymać popieram walcz bo to dobry pomysł,dobrze że jest też nasz Senator to mądry i solidny człowiek brawo Panowie