Strona główna Aktualności Z miasta Nie będzie podwyżki podatków od nieruchomości i transportu

Nie będzie podwyżki podatków od nieruchomości i transportu

12

Prezydent Grzegorz Mackiewicz złożył wniosek o wycofanie uchwał dotyczących podwyżek z porządku obrad sesji rady miejskiej.

Projekty uchwał powstały nim zapoznała się z nimi Komisja Budżetu i Finansów. Na podwyżkę zdecydowanie nie zgodzili się radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości, dlatego prezydent wycofał uchwały.

– Jeżeli miasto będzie umiejętnie sterowało podatkami lokalnymi i różnicowało wysokość stawek  – podwyższając je m.in. o grosz – osiągnie określony wskaźnik dochodów podatkowych. To zwiększy szansę na otrzymanie dotacji – subwencji wyrównawczej, którą wylicza się uwzględniając m.in. wskaźniki dochodowe samorządu. Wypełni również warunki programu naprawczego, w którym wciąż pozostajemy oraz zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zależało mi na podatkowym kompromisie – tłumaczył Mackiewicz.

O 1 grosz miała wzrosnąć stawka od budynków mieszkalnych. O 1 grosz od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. O 10 groszy od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. O 18 groszy od garaży.

– Na przykładach widać jaka była planowana skala podwyżki. Za 45-metrowe mieszkanie mieszkaniec zapłaciłby 45 groszy więcej za cały rok. Za działkę 500 m² z domem 100 m². – 6 zł więcej za cały rok, prowadzący działalność przy tym samym metrażu – 15 złotych więcej za rok. Właściciel 20-metrowego garażu zapłaciłby 3 złote więcej za cały rok. To trochę więcej niż bilet autobusowy – bronił uchwał prezydent.

Wzrosnąć miały też podatki od transportu – o 1% dla aut lżejszych i 2,5 procent dla aut cięższych.

Po podwyżkach do budżetu miejskiego wpłynęłoby 318 tys. 380 zł – z podatku od nieruchomości oraz 145 tys. 841 zł – z podatku od transportu.

 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Czy tym chciał Pan pokryć podwyżki dla wiceprezydentów?

Brawo PiS!!! Żadnych podwyżek! A swoją drogą dziwne zachowanie prezydenta. Podejmuje działania bez konsultacji z większością rady????

Widać ile w Pabianicach znaczy po wyborach zdanie Luczaka. On swoje, a radni swoje. Coś w tym naszym PiSie pęka coraz mocniej.

Rozwiń swoją złotą myśl strategu ?

czy sugerujesz, że Luczak był za podwyżkami ?

Za to będzie podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę. Prezes ZEC :” Średni wzrost opłat wynosi 2,74 proc Od dwóch lat nie było podwyżek.
Prowadzimy szereg inwestycji, remontów. Jest inflacja”
Zapomniał dodać, że Termowizjoner też trochę kosztuje.Nas, mieszkańców…

JEST DEFLACJA. Może ktoś wyślę tą informację prezesowi ZEC poleconym?

Nie trzeba robic podwyżki podatków tylko zabrać się za efektywne pobieranie już istniejących. Wystarczy sprawdzić ilu nie rejestruje swoich ciężarówek żeby nie płacić podatku od środków transportu., a tym samym kasy nie płaci.

Mackiewicz chciał podwyżek na pokrycie swojej podwyżki pensji i wiceprezydentów. Ale nie cieszmy się. Za chwilę PiS zagłosuje za podwyżkami w zamian za wiceprezydenta, którego wskaże Ciebiada i pewnie coś jeszcze. Nam powiedzą, że jest im przykro ale to było konieczne dla dobra miasta, a głupi lud to kupi i będzie się cieszyć.

Podaj jeszcze numery totka na jutro

Sorry waść ale bzdury piszesz 🙂

Te podwyżki nie mają NIC wspólnego z żadnymi subwencjami!!!!!! Takie kity to wciskaj ludziom, którzy pojęcia nie mają o samorządzie! Widać ty też do nich należysz skoro takie pierdoły opowiadasz.