Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Lekarz online dla osób z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności

Lekarz online dla osób z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności

0

Nasz kraj jeszcze musi dużo zrobić, aby przygotować odpowiednie warunki dla osób z niepełnosprawnościami. O ile większe miasta starają się szerzej działać w tym kierunku, tak mniejsze miasta i wsie nadal mają z tym duży problem i nie inaczej jest z dostępem do leczenia. Dlatego coraz więcej pacjentów z niepełnosprawnościami widzi, że w ich przypadku ewizyta to najlepsze rozwiązanie.

Usprawnienia związane z dostępem do lekarza bądź lekarza specjalisty

Osoba, która boryka się z niepełnosprawnością i został przyznany takiej osobie znaczny stopień niepełnosprawności, ma prawo do świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach poza kolejnością. Aby można było w przyszłości korzystać z tego prawa, należy na pierwszej wizycie okazać zaświadczenie potwierdzające orzeczenie lekarskie o znacznym stopniu niepełnosprawności. I o ile zdaje to egzamin w dużych miastach, które oferują przyjazne i dostosowane miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, to niestety w małych miastach, miasteczkach i wsiach jest z tym ogromny problem, przez co wielu pacjentów nie jest leczonych, tak jak powinno. Na szczęście coraz więcej osób zostaje uświadomionych, że internet w obecnych czasach otwiera nam wiele drzwi i jedne z tych drzwi mają na sobie plakietę: ewizyta. Osoby, które są sprawnie fizycznie i psychicznie, nie zdają sobie sprawy, ile trudności czyha na osoby, które niestety tą sprawnością się nie wykazują. Najmniejszy stopień, krawężnik czy brak poręczy oznacza, że konsultacja z lekarzem się nie odbędzie. Lekarz online powoduje, że te niedogodności znikają, a pacjent może swobodnie porozmawiać z lekarzem o przypadłościach, które go dotykają i niepokoją.

Gdzie pierwszeństwo ma osoba z niepełnosprawnością znaczną?

Polska służba zdrowia umożliwia osobom z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności korzystanie poza kolejnością z różnych świadczeń i usług, między innymi, takich jak:

  • świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz POZ, położna POZ, pielęgniarka POZ),
  • świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej, które będą zgodne ze wskazaniami medycznymi,
  • świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
  • świadczenia w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz hospicjach,
  • obsługa w punktach aptecznych.

Stwierdzenie: poza kolejnością, oznacza dla pacjenta, że może skorzystać z przysługujących mu praw w dniu zgłoszenia się do placówki. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, to zostaje pacjent przyjęty w najbliższym możliwym terminie.

Lekarz online nie zastąpi fizycznego badania lekarskiego, ale jest doskonałym sposobem na to, gdy potrzebujemy konsultować jakieś odstępstwo od stanu zdrowia, czy wyniki badań lekarskich. Taka ewizyta będzie dla osób z niepełnosprawnością komfortem, który nie wymaga często długich i wyczerpujących wycieczek do placówek medycznych.

Kto i co definiuje osobę niepełnosprawną?

O niepełnosprawności orzekają dwie instancje:

  • pierwsza to powiatowe bądź miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,
  • druga to wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Instancje orzekają o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności (lekki, umiarkowany oraz znaczny) oraz o ulgach, które przysługują z racji niepełnosprawności.

W związku z przyznaniem niepełnosprawności oraz określenia jego stopnia, pacjent może korzystać z wielu udogodnień, które przysługują osobie z takim orzeczeniem. Oprócz ułatwień komunikacyjnych czy architektonicznych, nasz kraj udostępnia dla tych osób prawo do wizyt domowych. I nie dotyczy to jedynie lekarza POZ, ale również i wszelkich specjalistów, którzy sprawują pieczę nad zdrowiem pacjenta. Jednak, jak to w przypadku NFZ i potężnych kolejek, wielu pacjentów korzysta z innych form, które znacznie przyspieszają wizytę i taką formą jest między innymi ewizyta.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments