Strona główna Dzieje się Kruk w akcji na starym mieście. Powstaje kolejny mural historyczny

Kruk w akcji na starym mieście. Powstaje kolejny mural historyczny

10
Adam Wirski, czyli pabianicki artysta o pseudonimie Kruk podjął się nowego dzieła. Tym razem na ścianie budynku przy ul. Bóźnicznej w Pabianicach maluje synagogę w miejscu, gdzie kiedyś stała żydowska świątynia. Nieprzypadkowo dzieło powstaje teraz, gdyż zbliża się 80. rocznica krwawej likwidacji getta w Pabianicach.

Rysunek synagogi został już naniesiony na ścianę budynku.

– Dziś i jutro zejdzie mi na wykonanie tła – mówi Kruk. – Liczę, że od poniedziałku zajmę się samą synagogą, a całość prac zakończę w czwartek. To bardzo fajny projekt historyczny. Zwykle takie podpisuję, ale tym razem zawiśnie tu tablica informująca o smutnej historii tego budynku.

Tablica będzie miała nowa treść, gdyż stara tablica była opatrzona błędnymi informacjami. Napis będzie brzmiał:

„W tym miejscu od 1847 roku stała synagoga służąca żydowskiej społeczności Pabianic. Zdewastowany przez nazistów podczas drugiej wojny światowej budynek rozebrano w 1960 roku. Pamięci pabianickich Żydów w 80 rocznicę likwidacji getta Maj 2022/ljar 5782”.

Obchody rocznicowe zaczną się w niedzielę 15 maja o godzinie 12.00 przy ulicy Bóźniczej. Szczegóły obchodów znajdziecie tutaj.

To kolejny mural historyczny Kruka. Na koncie ma m.in. niedźwiadka Wojtka, który służył w armii podczas II wojny światowej czy bitwę powietrzną nad Bychlewem.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

zdolny człowiek

zdolny to by to namalował, a on koloruje obrazki.

polaczek januszek detected

Super. Nasze miasto nie dość że pokazuje historię to jeszcze w niektórych miejscach dodaje kolorów🤗 liczymy na więcej

Coś czuję, że długo nie przetrwa…

Może gdyby było to malowane z 2metry od ziemi.

Tu jest Polska a nie Polin.

Rozumiem, że Izraelu powinno zaprzestać działalności Towarzystwo Polonijne „Piast” oraz Dom Polski w Jerozolimie, a polskie siostry Elżbietanki powinny zostać stamtąd wypędzone.

No i?

szkoda,że ten mural jest „plecami” do kierunku jazdy wspomnianej ulicy