Strona główna Dzieje się 80. rocznica likwidacji getta w Pabianicach – program obchodów

80. rocznica likwidacji getta w Pabianicach – program obchodów

4
Zbiory Muzeum Miasta Pabianic
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 15 maja.

Obchody będą połączeniem różnych inicjatyw, które organizują Urząd Miejski w Pabianicach, Muzeum Miasta Pabianic, Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic, Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan i Klub Podróż przez Pabianice.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 15 maja o godz. 12.00 w miejscu dawnej synagogi przy ul. Bóźnicznej. Wcześniej na ścianie kamienicy powstanie mural. Adam Wirsku „Kruk” ma namalować widok dawnej synagogi.

W rejonie ul. Wyspiańskiego i Zamkowej stanie głaz z tablicą o treści: „W tym miejscu, w dniach 16-18 maja 1942 roku, na stadionie Towarzystwa Sportowego „Kruschender” naziści zgromadzili Żydów z likwidowanego getta. Po przeprowadzonej selekcji 3200 osób wywieziono i zamordowano w obozie zagłady w Kulmhof (Chełmno nad Nerem), 3600 osób deportowano do łódzkiego getta. Zaledwie 150 Żydów powróciło po wojnie do Pabianic. Pamięci pabianickich Żydów w 80. rocznicę likwidacji getta Maj 2022/Ijar 5782″, wymiary tablicy 70×55 cm. Nowe miejsce pamięci zostanie odsłonięte o godz. 13.00. Tablice będą miały informacje w języku polskim, jidysz i angielskim.

Uroczystości połączy o godz. 12.30 Marsz Żywych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic.

Inne planowane wydarzenia:

Klub Podróż przez Pabianice szykuje wystawę fotografii terenów getta. W kinie Tomi odbędzie się projekcja filmu Sarid z wykładem historycznym 15 maja dla wszystkich, 16 maja dla szkół średnich.

W chodnik na ul. Warszawskiej wmurowane będą tablice wyznaczające granice getta. Obie inicjatywy należą Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic.

Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan zaplanowało wystawy, prelekcje, spotkania z ekspertami, koncert plenerowy i Festiwal  Kultury Żydowskiej.

14 maja Muzeum Miasta Pabianic organizuje „Noc muzeów” o tematyce żydowskiej.

To ramowy program obchodów, szczegóły poszczególnych wydarzeń zostaną przedstawione później.

O tych tragicznych wydarzeniach można przeczytać w naszej kronice historycznej. Obszerny tekst historyka Sebastiana Adamkiewicza można znaleźć TUTAJ.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Czekam na osobnika piszącego białym wierszem.

Naziści zgromadzili Żydów, hmmm a ci naziści to mieli jakąś narodowość? a może byli eskimosami albo aborygenami

Jeżeli Inuitów nazywasz Eskimosami, to dlaczego kto inny nie może Niemców nazywać nazistami ?

A Ak-owców mordowali komuniści, czy Polacy?