Strona główna Styl życia Kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy?

Kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy?

0

Każdy rodzic, obserwując swoje dziecko, jest w stanie zauważyć większość niepokojących sygnałów dotyczących między innymi prawidłowości rozwoju mowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto udać się na konsultację logopedyczną i pomóc swojemu dziecku. Co w szczególności powinno zaniepokoić?

Kiedy udać się do logopedy?

Pierwsza wizyta u logopedy może mieć miejsce nawet w wieku niemowlęcym. Jeśli maluszek nie gaworzy i nie reaguje na dźwięki płynące z otoczenia, konieczna jest interwencja specjalisty. Roczne dziecko powinno wypowiadać pojedyncze wyrazy oraz nawiązywać kontakt wzrokowy, natomiast dwulatek na ogół potrafi już wypowiadać proste zdania. W przypadku, gdy maluchy nie posiadają wymienionych umiejętności, należy udać się z nimi do logopedy. Starsze dzieci powinny doskonalić swój warsztat słowny i coraz sprawniej komunikować się z otoczeniem. Jeśli w wieku przedszkolnym lub szkolnym dziecko:

  • nie potrafi skupić uwagi,
  • ma bardzo mały zasób słownictwa,
  • niechętnie zdobywa nową wiedzę,
  • sepleni bądź jąka się,

konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Jak pomaga logopeda?

Logopeda zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem wad wymowy, a także opóźnień w rozwoju mowy. Specjalista już na pierwszej wizycie próbuje nawiązać kontakt z dzieckiem oraz ustalić źródło problemu. Niemniej jednak postawienie pełnej diagnozy może zająć więcej czasu, wymaga również zaangażowania ze strony rodziców. Logopeda dobiera sposób leczenia do wieku dziecka i jego możliwości. Dzięki temu mali pacjenci nie traktują terapii jako przymus, a raczej jako zabawę. Warto mieć na uwadze, że postępy zauważalne mogą być dopiero po pewnym czasie – terapia najczęściej ma charakter długoterminowy, zatem będzie trwać co najmniej kilka miesięcy. Ważne, aby nawiązać współpracę z dobrym specjalistą, który posiada dużą wiedzę oraz doświadczenie w pracy z dziećmi. Logopeda udziela również porad rodzicom na temat tego, jak pracować z dzieckiem w domu, tak aby aktywnie wspomagać leczenie.

Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u logopedy?

Większość problemów o charakterze logopedycznym nie mija wraz z wiekiem, dlatego jeśli rodzice bądź nauczyciele zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Problemy dzieci, które nie są odpowiednio leczone, stopniowo pogłębiają się. Powoduje to trudności w rozwoju społecznym, gdyż dziecko nie jest w stanie prawidłowo komunikować się z rówieśnikami czy nauczycielami. Najczęściej pojawiają się również problemy z efektywną nauką i zdobywaniem kolejnych umiejętności. Wbrew pozorom rozwój mowy ma więc niemały wpływ na życie młodych ludzi. Zaburzenia w tym aspekcie mogą pojawić się nawet w wieku niemowlęcym, dlatego też warto zareagować jak najszybciej, aby ułatwić dziecku start w przyszłość. Należy przy tym pamiętać, że terapia logopedyczna to długi proces, którego nie sposób przyspieszyć. Im szybciej zostanie wdrożona odpowiednia metoda leczenia, w tym krótszym czasie dziecko zacznie sprawnie i prawidłowo komunikować się ze społeczeństwem.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments