Strona główna Aktualności Komunikacja Kary dla wykonawcy niezasadne. Miasto dopłaci do remontu trakcji tramwajowej

Kary dla wykonawcy niezasadne. Miasto dopłaci do remontu trakcji tramwajowej

63
Rada miejska przyjęła uchwałę, w wyniku której zabezpieczone zostanie 4 812 500 na wkład własny do projektu pn. „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów”.

Miasto w wyniku mediacji podpisze aneks do kontraktu. Jak wyjaśnił podczas sesji prawnik zajmujący się tą sprawą, miasto nie ma podstaw faktycznych do naliczenia na wykonawcę (firma Progreg Infracity) kar za zwłokę, o których wielokrotnie mówił prezydent miasta.

– W toku realizacji kontraktu doszło do takich okoliczności, które przemawiają za tym, że te kary są nienależne. To zmienia optykę. Nie stosujemy ustępstwa z rezygnacji kar, tylko tych kar faktycznie nie ma. Taką opinie wydał inżynier kontraktu. Pod aneksem jest mój podpis, który mówi o tym, że przesunięcie terminu i zwiększenie kwot wynagrodzenia dla wykonawcy jest podstawą istniejącą i jak najbardziej legalną – mówił mecenas Marcin Skromak.

Natomiast jak wyjaśnił mecenas, skierowanie sprawy do sądu poskutkuje brakiem faktury dla miasta, co za tym idzie, brakiem 10%  dofinansowania ze środków unijnych w wymaganym terminie, czyli około 10 mln złotych.

Jak się okazuje, wykonawca chciał otrzymać dodatkowe 44 mln złotych. Z tej kwoty 27 mln zł to żądania waloryzacyjne, 8,7 mln zł to koszty ogólne kontraktu poniesione w związku z przedłużeniem kontraktu, 4,4 mln zł to roszczenia kosztów dodatkowych nieuwzględnionych przez wykonawcę.

– Finalnie całość zwiększenia kwoty w aneksie jest związana z waloryzacją. To jest podstawa prawna związana z okolicznościami nadzwyczajnymi związanymi ze wzrostem cen i usług budowlanych – wyjaśniał mecenas.

Przypomnijmy, że od 15 października 2022 roku termin kontraktu nie był aneksowany i zaistniała możliwość naliczania kar na wykonawcę za zwłokę. Kwota możliwych kar do zakończenia inwestycji wyniosła więc 48 186 737 zł.

– Według mnie, to że mamy dziś zakończony kontrakt to jest groźba naliczenia kar. Były argumentem, który przekonał drugą stronę do obniżenia roszczeń do niecałych 5 mln złotych. Zamyka to temat wszystkich pozostałych roszczeń – podsumował prezydent.

Tak głosowali radni:

REKLAMA
Poprzedni artykułFestiwal Pasji już w tę sobotę. Gdzie? Na Lewitynie
Następny artykułMężczyzna rażony prądem. Przyleciał po niego śmigłowiec
Subskrybuj
Powiadom o
63 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Niech już się skończy ta farsa.
Zobaczymy po 2 latach jak to wszystko będzie wyglądało jakościowo i czy torowisko oraz nawierzchnia jezdna wytrzyma.

Po dwóch latach to już nie będzie gwarancji..

Oby nie wytrzymała… przynajmniej łatwiej będzie „odbetonowiać” całą ulicę…

Wyobrażasz sobie ten remont od nowa?
Odbetonowania ulicy nigdy nie będzie bo wszędzie jest taki standard.
Łódź/Poznań/Warszawa wszędzie tak to wygląda ,że masz morze betonu a roślinności praktycznie 0.

A co? Mają puszczę na środku jezdni zrobić, żeby was wiecznych malkontentów zadowolić?

Normalnie nie piszę tak, ale na taką odpowiedź jedno ciśnie mi się na usta. Idiota.

To, co się ciśnie na usta po przeczytaniu twojego komentarza, nie kwalifikuje się do opublikowania…

Czyli my zapłacimy 5mln złotych i nie dostaniemy nic?
Czy dobrze zrozumiałem?

Tak wyglądala kreatywna księgowość pana rostoskiego

Kreatywna księgowość to jest teraz kiedy inne dane są podawane na piknikach wyborczych, a inne wysyłane do Brukseli. O finansowaniu tych pikników z litości nie wspomnę.

Nie, Ty nic nie rozumiesz

Dostałeś korki, gówniany tramwaj, ścieżkę rowerową pod oknem i masę zamkniętych wskutek remontów sklepów. Mało Ci?

Nie, najważniejszy jest spor o to, czy kary naliczone przez miasto były” zasadnie „. Oczywiście, że marzymy o tej największej since… przecież mamy tramwaj.

Nic nie zrozumiałeś jak zwykle

Byłyby pieniążki z KPO nie byłoby problemu finansowego. Pieniążków nie ma. Wiadomo gdzie złożyć zażalenie. Czy może niektórzy nie wiedzą?

Duma miasta i prezydenta to modernizacja Zamkowej i dopłata za bubel

Trzeba w takim razie wnikliwie teraz żądać usuwania wszelkich bubli na koszt wykonawcy. Zacznijmy od barierek które zasłaniają pieszych.
Albo nie, poczekajmy aż ktoś będzie potrącony.

barierki zasłaniają pieszych! krzoki zasłaniają kierowcom bezpieczne włączenie się do ruchu z ulic poprzecznych! skręcający w prawo nie widzą rowerzystów na ścieżce! skręcający w prawo, którzy przepuszczają pieszych, blokują jazdę tym co chcieli by na wprost dalej jechać! suvy i co większe samochody wystają tyłkami po pół metra na ulicę ze względu na małe pola do parkowania i trzeba je wymijać bus pasem! piesi łażą po całej zamkowej poza pasami jak bydło, tak jak było kiedyś! (głównie przed jamnikiem i us) – więc po co im tyle przejść co 50m? parkowanie równoległe totalnie wstrzymuje ruch dla innych uczestników slalomu! dostawczaki… Czytaj więcej »

Czyli nie dostaniemy kar za zwłokę a jeszcze dopłacimy do tego???

A ja z innej beczki ale przy okazji. Tramwaj na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo. Parę razy widziałem jak pieszy próbował wymusić pierwszeństwo a motorniczy nie ustąpił.

Tramwaj na przejściu dla pieszych nie ma pierwszeństwa. Jeśli pieszy szedł po przejściu , a motorniczy mu nie ustąpił, to szczęście motorniczego, że nikt tego nie nagrał. Bo nie byłby już motorniczym.

co ty gadasz? Większy ma zawsze pierwszeństwo!

pierwszeństwo ma ten co ma ac 😉

.

pobrane (2).jpeg

Pani Kupś i Pan Grzejszczak też chcieli być przeciw ale partia kazała głosować ZA 🙂 Sam Starosta informację im przekazał 🙂

To jest kreatywna księgowość. Zapłacimy prawie 5 milionów i jeszcze mamy się cieszyć, że nie 44 .
A prezydent to z kim wcześniej się konsultował twierdząc, że kary się należą? Ze sprzątaczką? I już uwierzę, że firma rezygnuje z 40 milionów ot tak sobie. To była chyba jakaś ustawka.

normalne Hodak się wstrzymał koleś bez żadnego kręgosłupa ilu już partii obleciał ? gdzie znowu liczy na robotę po znajomości ?

już jest razem z Harrym Davidem Potterem na akcjach ,,młodych”

https://epainfo.pl/258-dni-opoznienia-jaka-bedzie-kara-dla-wykonawcy/ nikt nam tyle nie da, co PREZYDENT OBIECA. Panie prezydencie ma Pan mój głos na prezydenta, będzie taki jak Pana w kwestii kar itp, będę słowny.

Włodan w upadłości?

stare purchawy od przetargów poszły na emerytury, stąd świeża krew wśród usługodawców 🙂

Wykonawca opóźnił się z wykonaniem inwestycji o ponad 2 lata zgodnie z kontraktem i miasto płaci jeszcze za to karę ? Bareja się kłania. Mackiewicz jesteś wielki !!!!

Takie wały tylko w P-ce, a komuchy i tak pójdą i zagłosują znów na Grzesia.. Bo bastionu SLD I po nie można oddać pisowi. Typowe podejście sowieckie. Zniszczyć miasto, żeby młode pokolenia już nic nie miały

I co, jak PiS przejmie to miasto to nagle stanie się ono rajem dla „młodego pokolenia”?
Pabianice były, są i będą gniazdem emerytów, kto młody spieprza stąd do Łodzi, stolycy albo za granicę – i żeby nie było, nie jest to tylko problem Pabianic, bo większość tego typu miast się wyludnia.

Zgodzę się z tobą w 100%.
Niezależnie od partii to miasto nie ma przyszłości a młody nie zostanie tutaj po szkole bo później będzie mu ciężej stąd wyjechać.
A tutaj praktycznie oprócz montowni i magazynów nie ma nic.
Miasta powiatowe wymierają i to jest fakt.

Na terenie budowy prowadzono wykopaliska…. winny wykonawca.
Niektórzy sądzą że przebudowa głównej ulicy miasta to postawienie wiaty garażowej.

Panie Prezydencie
jeśli mamy takich prawników w mieście to szczere gratulacje. Dla mnie ci ludzie już nie powinni pracować. Znamy się nie od dziś, więc powiem tylko tyle, że to chyba ktoś powinien zapłacić nam, a nie my im. Chyba, że…

Last edited 1 miesiąc temu by Wojtek

Panie Prezydencie jak Pan może patrzeć ludziom w twarz,to jest żenada.Pytam po co był ten tak kosztowny remont.Przez miasto jeżdżą jakieś stare rozklekotane tramwaje w których w te upały udusić się można.W środku nie działają biletomaty,powinna być na ten temat informacja na drzwiach,wtedy większość pasażerów zrezygnowałaby z tej ryzykownej podróży.Ludzie wsiadają i nie mogąc zakupić biletu umierają ze strachu,bo gdy wsiądzie kontroler to zapłacą kilka set złotych kary za brak biletu.A może to celowe działanie?Ale kogo to w urzędzie interesuje,Pan swoje zrobił,swoje zarobił ,Pan tramwajem nie jeździ.

ja myślę, że jak Pani wie o wałku to 911

Jakiś czas temu sejm przyjął jakąś ustawę waloryzacji przetargów, które są wieloletnie. Sam miałem z tym do czynienia w jednej z inwestycji, gdzie Zleceniodawca wykłócał się z podwykonawcami o waloryzację cen towaru. Jak wiadomo, materiały budowlane w latach 2020-2022 poszybowały nieziemsko w górę i o to chodzi. Zatem Miasto ma tutaj chyba ręce związane, skoro Sejm przyjął taką, a nie inną ustawę.

Inna sprawa, że wiadomo, każdy, Wykonawca jak i Miasto, będzie chciał dla siebie skubnąć jak najwięcej.

no któż by pomyślał 😀
„Pod aneksem jest mój podpis, który mówi o tym, że przesunięcie terminu i zwiększenie kwot wynagrodzenia dla wykonawcy jest podstawą istniejącą i jak najbardziej legalną – mówił mecenas Marcin Skromak.”
Czy Pan Mecenas działał za zgodą i wiedzą miasta? Czy jego podpis pod zwiększeniem wynagrodzenia bez stosownej uchwały Rady Miasta nie jest działaniem na szkodę miasta?

Last edited 1 miesiąc temu by x

A jeszcze zastanawia mnie fakt remontu Grota Roweckiego.
Czy będzie audyt lub ktoś wyjaśni czy coś się polepszyło dzięki tej inwestycji?
Bo patrząc po ostatnich ulewach ten remont nie dał nic oprócz wydania naszych pieniędzy.
A to były 3mln złotych wydane na tę inwestycję.

Nie dość że nie ma poprawy to starostwo Policja nie widzi bubla w postaci wprowadzonej organizacji ruchu tj zakazu skrętu w lewo z Roweckiego do Castoramy od strony cmentarza.. wjazd powinien być tylko przy hali tenisowej by nie tworzyć zatoru na skrzyżowaniu szczególnie jak ciężarowe pasują się do skrętu a wyjeżdżając przy stacji tylko nakaz skrętu w prawo by nie zajerzac drogi jadącym Roweckiego. To samo zamkowa? Jaki idiota prawoskręt daje na pasie do jazdy na wprost zamkową w stronę bugaju? Mamy lewoskręt bezkolizyjny więc to on powinien być do łączony z jazdą na wprost tak jak uczyniono przy cmentarzu…… Czytaj więcej »

Z tym się zgadzam ale nikt tego nie zmieni bo te problemy nie są ważne dla włodarzy miasta.

Czyli jak zwykle Pan prezydent łaskawie okłamał nas, albo nie miał pojęcia co mówi. Tak to jest jak ktoś bierze nasze pieniądze i zajmuje się własnymi interesami. Ważne żebyśmy nie zapomnieli o tym przy wyborach!

Pytanie co gorsze, kłamstwo czy brak wiedzy??? Osobiście, mając chociaż trochę honoru , powinien w mediach przeprosić wszystkich mieszkańców(albo za kłamstwa, albo za brak wiedzy). Ale na takie zachowanie trzeba mieć odwagę (przysłowiowe „jaja”, kręgosłup moralny).

Jeszcze dni kilka , a słowo ,,,kręgosłup moralny , honor i inne bliskoznaczne,,, – tak się pozbędą swoich znaczeń – jak nazwa pewnej partyjki na czele z podwójnie skazanym za KŁAMSTWA szefem. Bliżej tym znaczeniom do przedwojennego SILNI , ZWARCI , GOTOWI. Przypomnę Silni w mowie , Zwarci w piciu , Gotowi do ucieczki……

Co ma faktura do kary umownej? Warto sprawdzić tę kwestię bo śmierdzi na odległość.

Po dwóch latach opóźnienia kary dla wykonawcy nie zasadne! Proponuję żeby Prezydent z własnej kieszeni zapłacił te prawie pięć milionów a nie z pieniędzy mieszkańców czyli podatników Pabianice!

Widzę że komentarze podlegają tutaj skrupulatnie weryfikacji, wklejony link z życia Pabianic się nie ujawnia, przypadek zarządzenie losu, tak ma być?. Tam jest pięknie opisana jak to prezydent pisał że w sądzie się spotka, i ile to z PRAWNIKAMI wyliczył kary

Bo tam jest wypowiedź prezydenta, która pozwoliłem sobie zacytować, u Pana tego nie ma.(niestety). I nie był sam link ale przytoczyłem słowa prezydenta, który powiedział że spotka się z wykonawca w sądzie.

Cyt;Takiego terminu nie ma w żadnych dokumentach. Nie dawaliśmy na to zgody. Naliczone kary to przeszło 48 milionów złotych za 258 dni opóźnienia – ujawnił prezydent Mackiewicz.”, tego u Pana nie ma.

Miasto dostało kasę dodatkowa od rządu przed wyborami to zapłacą.

Spóźnienia !? opóźnienia !? kary umowne !? A pamiętaliście komentarze i uwagi czytelników jak pracowali 8-13 ? Nadgodziny nie, bo nikt nie jest murzynem do roboty, bo każdy ma rodziny i chcę normalnie wrócić do domu . Latem nie pracowali, bo za gorąco Później, bo za zimno Bo padał deszcz, a później bo były święta i sezon urlopowy Jak trzeba było wziąć zaliczkę i rozliczyć etap prac to robili przed końcem roku w deszczu w śniegu . A ile razy komentowaliśmy żeby zamontować kamery z postępów prac ? Może taki artykuł przypominający o tym jak się ten remont skończy byłby… Czytaj więcej »

„A ile razy komentowaliśmy żeby zamontować kamery z postępów prac ?”
Ile razy komentowaliście?

Ciągle, najczęściej na rodzinnych spotkaniach. Generalnie, stwierdziliśmy nawet że będą kary i będziemy najbogatszym miastem, ale ku zaskoczeniu wszystkich zmieniliśmy zdanie (A nie to nie my, to prezydent). Bareja tutaj, przy pomocy prezydenta by fajny film nagrał. Teraz czekam, bo takie założenie jest że będzie święto zamkowej i zaczną pojawiać się komentarze typu; tak narzekacie A patrzcie jak ludzie się bawili i cieszyli że zapłaciliśmy dodatkowe pieniądze.itp

Na rodzinnych spotkaniach ciągle komentowaliście, żeby zamontować kamery? 😁😁😁🤣😁😁🤣😁🤣😁🤣🤣
Niezłe te spotkania rodzinne. O ja nie wytrzymam 😁😁😁😁😁😁😁😁
-Szwagier! powinni założyć kamery.
-Z czego
-Kamery z postępu
Innym razem:
-Szwagier będą kary.
– A ile?
-Ponad 30 milionów
-Hura będziemy najbogatszym miastem.
Ojojojojoj😁😁😁😁😁😁 Szczęka mnie boli ze śmiechu

Last edited 1 miesiąc temu by 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Wystarczy wrócić do archiwum

Screenshot_2023-08-31-15-32-10-534_com.android.chrome.jpg

To jest to rodzinne spotkanie? Na forum?
Czy to jest to „ileś razy”?
Nie dobijaj mnie 🤣🤣😁😁🤣😁
Czekam jeszcze na coś na temat najbogatszego miasta 😁😁😁😁

Last edited 1 miesiąc temu by 🤣🤣🤣🤣

To już jest prawdziwy skandal, niech cały przebieg dokumentacji przetargowej przeanalizuje ktoś niezależny spoza miasta, przecież to się w głowie nie mieści co pan prawnik wygaduje. Mieszkańcy, nie powinniśmy im tego darować, trzeba o tym mówić głośno bo oni tylko czekają na to, że sprawa przycichnie.

To niehybnie wina PiSu. Ten samorząd jest super. Tylko kurdupel bolszewik kaczyński pozazdrościł i mąci w tych sprawach.