Strona główna Aktualności Z miasta Jest robota. Ponad pół tysiąca ofert

Jest robota. Ponad pół tysiąca ofert

0

W porównaniu z zeszłym rokiem, stopa bezrobocia w powiecie pabianickim obniżyła się o 2,3%. 11,8% wciąż nie ma pracy.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w naszym powiecie prawie 12% jego mieszkańców nie posiada pracy. W „pośredniaku” zarejestrowanych jest 5276 osób z czego 2835 osób zakwalifikowano jako długotrwale bezrobotnych.W ubiegłym roku liczby te wynosiły kolejno 6240 i 3865. W samych Pabianicach bezrobotnych jest 3154 zarejestrowanych osób oraz 1687 długotrwale bezrobotnych. Bez kwalifikacji zawodowych jest w Pabianicach 1349 osób.

W dobie wszechobecnego internetu powstają coraz to nowe miejsca, w których publikowane są oferty pracy. Odwiedziliśmy te najbardziej rozpowszechnione, by sprawdzić kogo i gdzie poszukuje się najczęściej. Skupiliśmy się ofertach nie wymagających specjalistycznego wykształcenia i doświadczenia, a podane kwoty wynagrodzenia są najniższymi z oferowanych.

W Powiatowym Urzędzie Pracy najczęściej powtarzającymi się propozycjami są obecnie prace sprzedawcy, magazyniera, kierowcy, czy pracownika produkcji zarówno w pełnym wymiarze godzin jak i na pół etatu. Przewidywany zarobek zazwyczaj wynosi 1850-2200 zł brutto. W momencie pisania artykułu w PUP-ie dostępnych jest 89 ofert pracy. Aż 12  nich dotyczy pracy sprzedawcy np. w firmie Dino Polska S.A. w wymiarze zmianowym za 1950 zł brutto. Pracownicy produkcji poszukiwani są między innymi przez ArtMet Zakład Produkcyjny za wynagrodzenie od 2000-2400 zł brutto. Przykładem firmy, która zatrudni kierowcę jest JUMAL J&J Sp. z o.o (1900 zł brutto).

Na popularnym portalu pracuj.pl przeważają propozycje stanowisk dla doradcy klienta (banki i firmy ubezpieczeniowe), sprzedawców oraz franczyzobiorców marek wszelkiego rodzaju. Jako że spora część ogłoszeń dotyczy otworzenia własnego biznesu, ciężko podać kwotę zarobków, minimalna pensja w pozostałych ofertach plasuje się w granicy 2000 zł.

Ogłoszenia dla poszukujących pracy publikuje także portal monsterpolska.pl, gdzie najczęściej powtarzającymi się opcjami są stanowiska pracownika produkcji oraz obsługi klienta. Podstawowy zarobek waha się w przedziale podanych wyżej kwot.

Podobnie sytuacja przedstawia się na portalu OLX.pl – najwięcej ofert dotyczy pracy produkcyjnej (ok. 90), czy jako sprzedawca (ok. 70). Dość wysoko plasuje się także oferta zostania przedstawicielem handlowym (ok. 40). Minimalne wynagrodzenie w podobnym przedziale, w pracy handlowca często zależne od prowizji. Na OLX dostępne są również perełki wśród ofert, zachęcające do wzięcia udziału w programach telewizyjnych dot. zdrady partnera, czy braku jego zaangażowania w związek. Wynagrodzenie za taki występ to zazwyczaj kilkaset złotych. Łącznie na OLX.pl zamieszczonych jest około 500 ofert.

Wśród pracodawców niewykorzystujących internetu i publikujących oferty jedynie w wersji papierowej królują ogłoszenia dla szwaczek i sprzedawców.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments