Strona główna Aktualności Sprawdź czy sąsiad ma dostęp do internetu

Sprawdź czy sąsiad ma dostęp do internetu

2
Cała ulica Warszawska

Można sprawdzić dostępność internetu pod każdym adresem w Polsce. Wszystko za pomocą strony, która ruszyła kilka dni temu.

Wyszukiwarkę przygotował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zebrał on dane od usługodawców działających na terenie całego kraju. Wystarczy wejść na stronę i wpisać adres, a otrzymamy informację o dostępności szerokopasmowego dostępu do sieci. Dodatkowo można sprawdzić nazwę operatora (jeśli nie jest ona zastrzeżona), rodzaje dostępnych usług (telefon stacjonarny, internet, telewizja), maksymalną prędkość przesyłu, a nawet rodzaj doprowadzonego kabla.

UKE podaje, że wyszukiwarka została stworzona z myślą o obywatelach. Za jej pomocą można sprawdzić czy kupowana działka lub mieszkanie ma dostęp lub możliwość podłączenia do internetu oraz jaka jest jego prędkość. Może również służyć do przeanalizowania, czy w miejscu zamieszkania nie ma lepszej oferty innego operatora.

Kolejną funkcjonalnością jest możliwość zgłoszenia zapotrzebowania na usługi szybkiego internetu. Po kliknięciu na dany adres wystarczy wybrać „Zgłoś popyt” i wypełnić formularz. Nie gwarantuje to polepszenia usług w danej lokalizacji, jednak zasugeruje operatorom, gdzie powinni polepszać swoją infrastrukturę.

Wyszukiwarka jest dostępna pod adresem: http://uke.gov.pl/wyszukiwarka/

Po lewej stronie należy wpisać interesujący nas adres – miasto i ulicę (numer posesji nie jest wymagany). Następnie należy zaznaczyć „ptaszkiem” pole Usługi, a na końcu kliknąć przycisk Szukaj. Naraz można sprawdzić tylko jedną ulicę.

Informacja dotyczy całej posesji, czyli w przypadku bloków i kamienic będzie informowała o całym budynku, a nie o konkretnym mieszkaniu. Narzędzie może też posłużyć do sprawdzenia, czy sąsiad ma możliwość dostępu do Internetu. Nie oznacza to jednak, że w tej chwili ma wykupioną taką usługę (mógł mieć ją wykupioną kiedyś, a podłączenie pozostało).

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Lipa, właśnie wpisałem swój adres na Zatorzu i wyskoczyło, że operator nie zgodził się na udostępnienie swoich danych. No to się dowiedziałem.

Ten link prowadzi do wyszukiwarki w której nic nie można znaleźć.