Strona główna Styl życia Jakie błędy popełniamy szukając pracy?

Jakie błędy popełniamy szukając pracy?

0

Wiele osób zastanawia się, dlaczego po wysłaniu dziesiątek CV nie dostaje propozycji pracy. Dla innych rozmowa kwalifikacyjna jest pierwszym i ostatnim spotkaniem z pracodawcą.

Sukces kandydata zależy od szeregu czynników. Na niektóre z nich poszukujący pracy nie ma wpływu. Zatem warto skoncentrować się na tych, które zależą od kandydata i zwiększą szansę na otrzymanie dobrej pracy.

Jeśli chcesz szybko znaleźć pracę, powinieneś być naturalny i poprawny. Unikaj klasycznych pomyłek i stosuj najważniejsze zasady. Tylko wtedy twoje CV trafi do odpowiedniego pracodawcy i nie będziesz odrzucony podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Zwróć uwagę na błędy, które najczęściej popełniają kandydaci podczas poszukiwania pracy.

Brak celu

Jeśli kandydat nie wie, jakiej pracy szuka, tym trudniej przyjdzie przekonanie pracodawcy do jego osoby. Największymi błędami są: szukanie pracy „obojętnie gdzie” czy „jakiejkolwiek”, częste wysyłanie CV na stanowiska, które nie mają nic wspólnego z twoim doświadczeniem, wykształceniem czy umiejętnościami. Na moment postaw się w roli pracodawcy i pomyśl, kogo chcesz zatrudnić? Kandydata, który szuka „jakiejkolwiek” pracy, czy kogoś, kto chce zdobyć doświadczenie. Im jaśniej zdecydujesz czego chcesz, jaki jest twój cel i w czym masz doświadczenie, tym szybciej znajdziesz pracę.

Brak ekscytacji

Pomyśl: gdy spotykasz osobę po raz pierwszy, polubisz raczej tę, która jest pełna energii, ma błysk w oku, jest ciepła, rozmowna, w jej głosie słychać pasję? Czy tę, która nie uśmiechnie się, jest cicha, patrzy ponad twoją głową, ledwo wydusi swoje imię, milczy.

Podobnie jest na spotkaniu z pracodawcą. Pracodawcy dostają wiele ofert od kandydatów, umawiają się na rozmowy rekrutacyjne. Na takich spotkaniach kandydat powinien pokazać, że ma w sobie ekscytację, że chce od życia więcej, niż tylko „przetrwać”, że jest entuzjastyczną, ciepłą osobą, że chce zrobić coś dla firmy, a nie tylko znaleźć spokojną i ciepłą posadkę.

Brak bezbłędnych dokumentów aplikacyjnych

Mimo wielu informacji w internecie, publikacji, szkoleń, osoby poszukujące pracy popełniają jednakowe błędy przy pisaniu listu motywacyjnego i CV. Dokumenty aplikacyjne są pierwszą rzeczą, która wywiera wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Dlatego należy poświęcić im wyjątkową uwagę.

Brak gotowości do rozmowy kwalifikacyjnej

Tak samo jak w przypadku z dokumentami aplikacyjnymi tak i tutaj: wcześniejsze przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo ważne. Liczy się to, co mówisz i także to, jak mówisz, czyli komunikacja niewerbalna.

Niechęć do sprzedawania własnej osoby

Chcesz, czy nie chcesz, musisz sprzedawać: swoje kompetencje, osobowość, czas, siebie. Im szybciej zrozumiesz, że ty jesteś produktem, który należy sprzedać, tym szybciej osiągniesz cel. Kandydat sprzedaje siebie na rozmowie rekrutacyjnej w zamian za nowe stanowisko pracy.

Źródło: portal pracy http://pl.jobsora.com.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments