Strona główna Aktualności Jach grochem o ścianę Jach grochem o ścianę: termin? Jaki termin?

Jach grochem o ścianę: termin? Jaki termin?

17
Wczoraj zadzwoniłem do rzeczniczki prezydenta Pabianic i powiedziałem, że chciałbym w końcu zapytać o inwestycję miejską zakończoną w terminie. Niestety, dawno nie miałem takiej szansy. 

Może to będzie takie moje życzenie na nowy rok, bo w tym roku chyba żadna inwestycja nie zakończyła się w terminie.

Nie będę się pastwił nad ul. Zamkową, ale już w lipcu 2021 roku zamieściłem komentarz z obawą o dotrzymanie kolejnego wyznaczonego terminu. Miałem rację. Ten ostatecznie przesunął się o blisko 2 lata.

Dużą obsuwę miało otwarcie areny lekkoatletycznej na terenie MOSiR, nieskończona w terminie została szkutnia na Lewitynie, tam też nie otworzył się bar.

Z racji tego, że mój starszy syn trenuje piłkę ręczną czekałem na otwarcie sali sportowej przy SP13. Nadal się nie doczekałem. Pierwotny termin zakończenia inwestycji to koniec września 2022. Został przesunięty, na koniec listopada. Niestety, jest koniec grudnia, a na obiekcie w dalszym ciągu trwają prace. Jak informuje ratusz: „wykonawca w listopadzie  złożył wniosek o przesunięcie terminu zakończenia prac budowlanych o miesiąc, tj. do końca roku, i o miesiąc na uzyskanie pozwoleń na użytkowanie, tj. do końca stycznia 2023”. Czy to oznacza, że sportowcy i uczniowie wejdą na salę w lutym? Nie wydaje mi się.

Kto jest winny takiej sytuacji? Urzędnicy, wykonawcy, sytuacja na rynku pracy i brak dostępu do materiałów budowlanych? Pewnie wszystkie aspekty składają się na zawalanie terminów. Zastanawiam się jednak, czy w związku z wiadomą sytuacją nie powinno się w przetargach podawać realnych dat? Po co mydlić oczy kierowcom, rodzicom małych sportowców, dużym sportowcom itp.

2022 rok uznaję za rok „przeterminowanych inwestycji”. Oby w nadchodzącym roku wszystko otwierane było zgodnie z planem.

Przemysław Jach – red. naczelny portalu epainfo.pl

“Jach grochem o ścianę” to cykl publicystyczny i prezentuje subiektywne opinie autora dotyczące życia w Pabianicach i powiecie pabianicki.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Kryzys, a ty się czepiasz. Może basen by powstał szybciej???

ja bym się nie martwił, czy syn zdąży zagrać w piłkę na nowej sali, tylko modliłbym się aby przyszły wnuczek również lubił piłkę, to może sobie popyka 🙂

Zgodnie z planem na który rok? 2019? 2020?

Będzie tak że wszystkim dopóki nie będą naliczane i egzekwowane kary umowne. Jeszcze nie słyszałem o jakiejś inwestycji, nie tylko w Pabianicach, aby wykonawca dostał karę za opóźnienia.

No bo jak dostanie karę, to się zwinie, ogłosi bankructwo i praca zostanie na lata w polu, do kolejnych postępowań przetargowych, które będą znacznie droższe. A z wykonawcy bankruta i tak nikt niczego nie ściągnie.

Jeżeli taki Wykonawca dał ofertę która nie uwzględniała wszystkich ryzyk i była tańsza, to zabrał pracę firmie która oszacowała cenę uwzględniając wszystkie ryzyka niestety taka oferta była dożyła. Tylko ze tych firm już nie ma bo musieli zamknąć firmę ponieważ Inwestor wybrał ofertę z ceną dampingową

Procedura przetargowa wymusza na firmach takie zagrywki. Z grubsza rzecz ujmując – urzędasy chcą mieć taki zapis w papierach to mają. Gdyby prowadzona była statystyka nierzetelnych wykonawców, np na zasadzie inwestycja przeterminowana o 10% – karne punkty w następnym przetargu. Inwestycja przeterminowana o 30% – dyskwalifikacja firmy z przetargu, to nie byłoby ściemniania tylko daty by były podawane w miarę rzetelnie. Oczywiście firmę można założyć na słupa i mieć „czyste konto” dlatego do realizacji większych inwestycji należy od firmy pobierać wadium, które ulegnie przepadkowi np w przypadku opóźnienia o 30%. W ten sposób pozbywamy się słupów, bo nikt nie wpłaci… Czytaj więcej »

Komentarz część 2: Do tego wieloetapowy odbiór prac, np analiza zagęszczenia warstw podkładowych po ich ułożeniu, pomiar grubości warstw itp. Jako dwa przykłady mogę tu podać chodniki w Petrykozach i Piątkowisku. Petrykozy – chodnik jak nowy, ma jakoś 8 lat i jest wszystko lux (firma robiła solidne korytowanie, zagęszczenie warstw itp). Piątkowisko – kostka położona niemalże na piasku, warstwa korytowana może 10cm, chodnik jest cały pozapadany. Tak wiem, że jest starszy, ale on tak już zaczął wyglądać po 3 latach od ułożenia. Kasa w błoto, co z tego, że zapewne był tańszy (i dlatego wygrał przetarg). I już tak na… Czytaj więcej »

Typowy polaczek czepiający się wszystkiego aby tylko jakiś artykuł był do wszczęcia dyskusji. Władze Pabianic robią co mogą dla nas dla mieszkańców aby się coś na lepsze zmieniło. Mam troszkę wspólnego z branżą budowlaną i nie znam inwestycji od 2019 roku która się nie opóźniła i nie dotyczy to tylko Pabianic, wiele inwestycji stoi w miejscu ponieważ wykonawca się wycofał, zbankrutował lub nie poradził sobie ze wzrostem wynagrodzeń lub cen materiałów budowlanych. Ludzie Pabianice się zmieniają na tyle na ile starcza środków i chętnych do pracy. Może o problemach wywołanych przez zmiany w kraju pisał nie będę ponieważ chyba 95%… Czytaj więcej »

Tee prezes, czemu za przykład nie podałeś jeszcze budowy przedszkola i sali gimnastycznej w Chechle Drugim?

Panie Jach ….proszę powiedzieć jaka kasę Pan otrzymuje za reklamowanie pabianickiego PIS-u z kasy miejskiej ??? A otrzymuje Pan – jako zapłatę za pseudo reklamę!

A ja, Panie Przemysławie, proponuję, żeby się Pan nie dawał nabierać na takie prowokacje, jak ten komentarz, na który Pan odpowiedział.

Last edited 1 miesiąc temu by PO

Jeśli chodzi o tą halę to od maja do końca sierpnia 2022 tam się nic nie działo, także obsuwa w terminach jest jak najbardziej wskazana ,budują halę rzetelnie, kierownik budowy wybitnie utalentowany, biega od 7do 16 po budowie jak opętany, potykając się o swoją długą brodę na nierównościach po wyłożeniu nową kostką fragmentów terenu, chcąc dopilnować opierdalaczy i wszelkich szczegółów dotyczących oddania do użytku hali za notabene 8 dużych milionów zlotych od naszej uroczej partii politycznej aktualnie rządzącej PIS😵‍💫😵‍💫😵‍💫

Przemku, niestety nie tylko Ty i Twój syn jesteście w takiej sytuacji. PTC we wrześniu wyszło z naprawdę fajna inicjatywą (o której w żadnych mediach lokalnych nie było wzmianki) odnośnie stworzenia klas sportowych w SP13, coś na wzór łódzkiego smsu ale z większym naciskiem na naukę nie na sport. Wielu z Nas – rodziców SP13 wysłaliśmy nasze dzieci na treningi sekcji piłkarskiej PTC i niestety po wrześniu i październiku treningi się skończyły. Dlaczego? Bo nie ma hali. Niestety hala przy Orla/Mariańskiej terminami nie dysponuje dla Naszych dzieci, treningi zostały przerwane, bo w warunkach zimowych kiepsko jest robić treningi na zewnątrz.… Czytaj więcej »

Pozwolę sobie nie zgodzić się z panem, panie redaktorze naczelny. Mogę pana, jako zwykły szary obywatel zapewnić, że jeżeli chodzi o podniesienie czynszu, podatku lub innych zależnych od miasta obowiązkowych opłat – zostanie pan poinformowany nawet przed czasem. Najzwyczajniej władze miasta inwestują w informacje i ich przepływ a nie jakąś tam główną ulicę miasta i inne szeroko rozumiane inwestycje. Dotąd była ironia. Teraz na poważnie: Wszystkiego dobrego w Nowym Roku wszystkim. Więcej takich artykułów poproszę mobilizujących władze miastowe.