Strona główna Aktualności Gminy walczą ze smogiem i zawstydziły Pabianice

Gminy walczą ze smogiem i zawstydziły Pabianice

18
Mimo problemów finansowych, z jakimi borykają się samorządy, włodarze niektórych gmin w powiecie pabianickim znaleźli pieniądze, by zwalczać smog. Ich mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie do wymiany starych pieców na ekologiczne. Sprawdziliśmy, gdzie. 

W środowym wywiadzie dla radia Łódź Grzegorz Mackiewicz, prezydent naszego miasta przyznał, że w przyszłorocznym budżecie nie będzie środków, aby wspomóc pabianiczan dotacją na taki cel (pisaliśmy o tym TUTAJ). A jak wyglądają starania o czystsze powietrze w okolicy?

Własne programy, w ramach których można ubiegać się o dotację na zakup nowego pieca, mają trzy gminy: Pabianice, Ksawerów i Lutomiersk. Pod względem kwot przeznaczanych na nowe, ekologiczne źródła energii zdecydowanie najlepiej wypada ta pierwsza.

– W 2018 roku podpisaliśmy w tej sprawie 26 umów (na 45 wniosków), na łączną sumę 290 tys. 165 zł. W bieżącym było ich 37 (złożono 52 wnioski), a całkowita kwota wszystkich dotacji wyniosła 395 tys. 138 zł – mówi Marcin Wieczorek, wójt gminy Pabianice. – Najniższe dotacje przekraczały 4 tys. zł, najwyższe oscylowały w okolicach 30 tys. zł. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też będzie kontynuowany.

Kwota zarezerwowana na 2020 rok w budżecie jest jeszcze wyższa. To 420 tys. zł.

Dla mieszkańców gminy Ksawerów program jest nowością – w tym roku finansowe wsparcie uzyskali po raz pierwszy. Do urzędu wpłynęło 21 wniosków, przyznano 16 refundacji.

– Każda wynosiła 2,5 tys. zł, co łącznie dało 40 tys. zł. W przyszłym roku chcielibyśmy ją zwiększyć do 150 tys. zł. Dzięki temu z dofinansowania mogłoby skorzystać nawet 60 rodzin – stwierdza wójt Adam Topolski.

Urząd Gminy w Lutomiersku odrzucił 5 z 31 złożonych wniosków (z powodu niedotrzymania terminów). Pozostałe 26 zostało rozpatrzonych pozytywnie, a na jedną nieruchomość przypadło w granicach 3 tys. zł.

– Na gminny program walki ze smogiem wydaliśmy w tym roku dokładnie 77 tys. 695 zł – usłyszeliśmy w urzędzie. – W 2020 roku przeznaczymy podobną sumę.

Pozostałe gminy w powiecie – Konstantynów Łódzki, Dłutów i Dobroń – nie wydają pieniędzy na takie cele z własnych budżetów. Teraz dołączą do nich Pabianice.

REKLAMA

18
Dodaj komentarz

1600
8 Wątki komentarzy
10 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
12 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
RafałPAB

Idzie Grześ przez miasto worek kasy niesie a przez dziurkę kasa ciurkiem sypie się za Grzesiem

YaGo

Ecie, pecie, Rafał, gdzie idziecie ?
A na wiochę po rozumu trochę …

szalos

Słuchajcie jedna rada która ograniczy smog co najmnie o 20 procent – jak rozpalacie piec to używajcie opalarki (zwykła z hipermarketu) a nie czekajcie aż się piec rozpali – zero dymu – błagam wypróbujcie a zrozumiecie – każdego dnia Karniszewicka, 15-go Pułku, Chechło Pierwsze, Piotra Skargi i wiele więcej TO JEDEN WIELKI OBÓZ KONCENTRACYJNY!!!!!! SAMI SIĘ MORDUJEMY:(

człek

Południowa/Grabowa okolice rynku, osiedle Bardowskiego – tak samo

Adrian

Próbowałem, ale raz że drogo wychodzi (opalarka na dzień) to bardzo dymi ten plastyk jak się nim rozpala. Dziwne bo na opakowaniu podają że jest z materiałów wtórnych, ekologiczna i jakieś normy eu ma? Trochę szybciej idzie jak opalarka do prądu podpięta, to te iskry szybciej rozpalają ją, ale wtedy dym na pokój idzie bo kabel z pieca drzwiczkami wystaje…
Może jakieś inne pomysły na rozpalanie ekologicznymi narzędziami?

pabnin

Na piece nie ma, ale dla kolegów za „wpisy” na facbooku lub dzień wody itp to jest. Rachunek prosty. Z dopłaty do pieca skorzysta 40 osób. Z darmowej kiełbaski lub ziemniaka 1000.

AntyPis

Akurat kiełbaska i ziemniaczki nie z miejskiej kasy.

cypisek

Jak tam pan grześ i niedoszły poseł R co córce obiecywał walkę o czyste powietrze ?
„Zatkao” kakao ? Widać gdzie rządzą ludzie z wizją a gdzie rządzicie wy i tylko cyrk na pokaz 🙁

szalos

Słuchajcie – dlaczego atakujecie Prezydenta, radnych lub innych – nawet gdyby były dopłaty to i tak BANDYTÓW którzy palą : OPONAMI, RESZTKAMI ZE SZWALNI, PLASTYKIEM, MABLAMI LAKIEROWYMI, FARBAMI I ROZPUSZCZALNIKAMI – NIE WYELIMINUJĄ!!!!!!! Trzeba jak najszybciej zaopatrzyć Straż Miejską w drona antysmogowego i we współpracy z obywatelami wyeliminować czarne owce !!!!! Skoro Kraków dał radę, to takie fajne miasto jak Pabianice z pewnością sobie poradzi!!! Pozdrawiam i wymagajmy najwięcej od siebie!!! A jak widzicie dom, który nas z komina MORDUJE to reagujcie a nie narzekajcie!!!

Szu

Ale się nakręcacie tym „SMOGIEM”.
20 Lat temu nikt nic nie mówił a piece były gorsze i segregacji odpadów takiej nie było. A teraz wielkie hallo.

TenTo

To nie jest sprawa nakręcania, tylko faktów !

szalos

I jeszcze BANDYCI wylewali szambo do rowów – zapmniałeś dodać!!!! HALLO to sobie napisz na głowie – a dalej się ugryzę w język!!!

Szu

Teraz wylewają do Wisły. I jakoś Ci nie przeszkadza.
Nastepny mądrala który filozofuje przed monitorem.

TenTo

Ty też !

Felek

Podobno smog się skończy w Polsce jak niemcy wykupią nasze kopalnie i zaczną nam sprzedawać nasz węgiel

xyz

Jak wykupią, to zabiorą do siebie, bo budują nową elektrownie na węgiel. Jest węgiel z Rosji. Jak będzie od nich szlaban, to wtedy w Polsce do d… nie trafimy, bo nawet gaz od trampka nie pomoże…

Mieszkaniec

Pinindzy ni ma i nie byndzie… K.urczaki, kiedy to miasto będzie normalne? Dlaczego my mamy takiego pecha do tych cymbalistów z Zamkowej???? Ludzie! Myślcie trochę przy wyborach! Chociaż troszeczkę! Nie jest wszystko jedno. Serio!

Janek

Dlaczego nie można za darmo podłączyć chętnych do ogrzewania miejskiego?
Rozumiem, że to koszty, ale w dalszej perspektywie czasowej wszystkim to się opłaci.
Wieczorami wystarczy przejść się Łaską (okolice Tesco), Kochanowskiego, Moniuszki, Tkacką i każdą inną ulicą żeby poczuć smród palonego plastiku, gumy i innych śmieci…