Strona główna Aktualności Gminy walczą ze smogiem i zawstydziły Pabianice

Gminy walczą ze smogiem i zawstydziły Pabianice

18
Mimo problemów finansowych, z jakimi borykają się samorządy, włodarze niektórych gmin w powiecie pabianickim znaleźli pieniądze, by zwalczać smog. Ich mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie do wymiany starych pieców na ekologiczne. Sprawdziliśmy, gdzie. 

W środowym wywiadzie dla radia Łódź Grzegorz Mackiewicz, prezydent naszego miasta przyznał, że w przyszłorocznym budżecie nie będzie środków, aby wspomóc pabianiczan dotacją na taki cel (pisaliśmy o tym TUTAJ). A jak wyglądają starania o czystsze powietrze w okolicy?

Własne programy, w ramach których można ubiegać się o dotację na zakup nowego pieca, mają trzy gminy: Pabianice, Ksawerów i Lutomiersk. Pod względem kwot przeznaczanych na nowe, ekologiczne źródła energii zdecydowanie najlepiej wypada ta pierwsza.

– W 2018 roku podpisaliśmy w tej sprawie 26 umów (na 45 wniosków), na łączną sumę 290 tys. 165 zł. W bieżącym było ich 37 (złożono 52 wnioski), a całkowita kwota wszystkich dotacji wyniosła 395 tys. 138 zł – mówi Marcin Wieczorek, wójt gminy Pabianice. – Najniższe dotacje przekraczały 4 tys. zł, najwyższe oscylowały w okolicach 30 tys. zł. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też będzie kontynuowany.

Kwota zarezerwowana na 2020 rok w budżecie jest jeszcze wyższa. To 420 tys. zł.

Dla mieszkańców gminy Ksawerów program jest nowością – w tym roku finansowe wsparcie uzyskali po raz pierwszy. Do urzędu wpłynęło 21 wniosków, przyznano 16 refundacji.

– Każda wynosiła 2,5 tys. zł, co łącznie dało 40 tys. zł. W przyszłym roku chcielibyśmy ją zwiększyć do 150 tys. zł. Dzięki temu z dofinansowania mogłoby skorzystać nawet 60 rodzin – stwierdza wójt Adam Topolski.

Urząd Gminy w Lutomiersku odrzucił 5 z 31 złożonych wniosków (z powodu niedotrzymania terminów). Pozostałe 26 zostało rozpatrzonych pozytywnie, a na jedną nieruchomość przypadło w granicach 3 tys. zł.

– Na gminny program walki ze smogiem wydaliśmy w tym roku dokładnie 77 tys. 695 zł – usłyszeliśmy w urzędzie. – W 2020 roku przeznaczymy podobną sumę.

Pozostałe gminy w powiecie – Konstantynów Łódzki, Dłutów i Dobroń – nie wydają pieniędzy na takie cele z własnych budżetów. Teraz dołączą do nich Pabianice.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Idzie Grześ przez miasto worek kasy niesie a przez dziurkę kasa ciurkiem sypie się za Grzesiem

Ecie, pecie, Rafał, gdzie idziecie ?
A na wiochę po rozumu trochę …

Słuchajcie jedna rada która ograniczy smog co najmnie o 20 procent – jak rozpalacie piec to używajcie opalarki (zwykła z hipermarketu) a nie czekajcie aż się piec rozpali – zero dymu – błagam wypróbujcie a zrozumiecie – każdego dnia Karniszewicka, 15-go Pułku, Chechło Pierwsze, Piotra Skargi i wiele więcej TO JEDEN WIELKI OBÓZ KONCENTRACYJNY!!!!!! SAMI SIĘ MORDUJEMY:(

Południowa/Grabowa okolice rynku, osiedle Bardowskiego – tak samo

Próbowałem, ale raz że drogo wychodzi (opalarka na dzień) to bardzo dymi ten plastyk jak się nim rozpala. Dziwne bo na opakowaniu podają że jest z materiałów wtórnych, ekologiczna i jakieś normy eu ma? Trochę szybciej idzie jak opalarka do prądu podpięta, to te iskry szybciej rozpalają ją, ale wtedy dym na pokój idzie bo kabel z pieca drzwiczkami wystaje…
Może jakieś inne pomysły na rozpalanie ekologicznymi narzędziami?

Na piece nie ma, ale dla kolegów za „wpisy” na facbooku lub dzień wody itp to jest. Rachunek prosty. Z dopłaty do pieca skorzysta 40 osób. Z darmowej kiełbaski lub ziemniaka 1000.

Akurat kiełbaska i ziemniaczki nie z miejskiej kasy.

Jak tam pan grześ i niedoszły poseł R co córce obiecywał walkę o czyste powietrze ?
„Zatkao” kakao ? Widać gdzie rządzą ludzie z wizją a gdzie rządzicie wy i tylko cyrk na pokaz 🙁

Słuchajcie – dlaczego atakujecie Prezydenta, radnych lub innych – nawet gdyby były dopłaty to i tak BANDYTÓW którzy palą : OPONAMI, RESZTKAMI ZE SZWALNI, PLASTYKIEM, MABLAMI LAKIEROWYMI, FARBAMI I ROZPUSZCZALNIKAMI – NIE WYELIMINUJĄ!!!!!!! Trzeba jak najszybciej zaopatrzyć Straż Miejską w drona antysmogowego i we współpracy z obywatelami wyeliminować czarne owce !!!!! Skoro Kraków dał radę, to takie fajne miasto jak Pabianice z pewnością sobie poradzi!!! Pozdrawiam i wymagajmy najwięcej od siebie!!! A jak widzicie dom, który nas z komina MORDUJE to reagujcie a nie narzekajcie!!!

Ale się nakręcacie tym „SMOGIEM”.
20 Lat temu nikt nic nie mówił a piece były gorsze i segregacji odpadów takiej nie było. A teraz wielkie hallo.

To nie jest sprawa nakręcania, tylko faktów !

I jeszcze BANDYCI wylewali szambo do rowów – zapmniałeś dodać!!!! HALLO to sobie napisz na głowie – a dalej się ugryzę w język!!!

Teraz wylewają do Wisły. I jakoś Ci nie przeszkadza.
Nastepny mądrala który filozofuje przed monitorem.

Ty też !

Podobno smog się skończy w Polsce jak niemcy wykupią nasze kopalnie i zaczną nam sprzedawać nasz węgiel

Jak wykupią, to zabiorą do siebie, bo budują nową elektrownie na węgiel. Jest węgiel z Rosji. Jak będzie od nich szlaban, to wtedy w Polsce do d… nie trafimy, bo nawet gaz od trampka nie pomoże…

Pinindzy ni ma i nie byndzie… K.urczaki, kiedy to miasto będzie normalne? Dlaczego my mamy takiego pecha do tych cymbalistów z Zamkowej???? Ludzie! Myślcie trochę przy wyborach! Chociaż troszeczkę! Nie jest wszystko jedno. Serio!

Dlaczego nie można za darmo podłączyć chętnych do ogrzewania miejskiego?
Rozumiem, że to koszty, ale w dalszej perspektywie czasowej wszystkim to się opłaci.
Wieczorami wystarczy przejść się Łaską (okolice Tesco), Kochanowskiego, Moniuszki, Tkacką i każdą inną ulicą żeby poczuć smród palonego plastiku, gumy i innych śmieci…