Strona główna Aktualności Z miasta Pieniędzy na wymianę „kopciuchów” nie będzie

Pieniędzy na wymianę „kopciuchów” nie będzie

27
Miejski program walki ze smogiem został odłożony na półkę. Na jak długo? Do czasu, aż sytuacja finansowa Pabianic ulegnie poprawie. Jeśli ktoś będzie chciał w najbliższym czasie wymienić stary, węglowy piec na ekologiczny, pozostanie mu ubieganie się o dotację z innego źródła lub… zakup nowego za pieniądze z własnej kieszeni.

Otrzymanie dofinansowania jest możliwe w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”, oznacza jednak konieczność przebrnięcia przez długą i skomplikowaną procedurę. Dlatego w tym roku nasze miasto postanowiło wygospodarować pulę pieniędzy na ten cel z własnego budżetu. 200 tys. zł, bo taka kwota została zarezerwowana, rozeszła się w mgnieniu oka.

– Zainteresowanie wymianą pieców było bardzo duże – potwierdza Agnieszka Pietrowska, naczelnik wydziału ochrony środowiska w pabianickim magistracie. – Ostatecznie podpisaliśmy w tej sprawie 29 umów. 28 nieruchomości rozliczyło się już z otrzymanej dotacji. Trwają jeszcze kontrole pod kątem prawidłowego wykonania zadania.

Niestety, skończyło się na pierwszej edycji programu.

– Nie będzie programu wymiany pieców. W następnym roku na pewno zabraknie na to pieniędzy – zapowiedział dzisiaj prezydent Grzegorz Mackiewicz w wywiadzie dla Radia Łódź. – Ponieważ doskonale wiemy, jak jest z czystym powietrzem, jak ciężko jest otrzymać tę dotację rządową, mieliśmy swój wewnętrzny program, który po roku będziemy musieli zawiesić.

REKLAMA

27
Dodaj komentarz

1600
14 Wątki komentarzy
13 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
18 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan

Przecież jest wojewódzki fundusz ochrony środowiska
Zbierają kasę z podatków i
remontuja w ramach
ochrony srodowiska Kościoły !?
Może ci
którzy mają na to kasę
zajmą się tym
do czego zostali powołani

SiostraIrena

I co panie Rąkowski? Na obiecankach się skończyło. Tak pan obiecywał walkę swojemu dziecku o czyste powietrze w P-cach.

Pabnin

Obiecywał na czas wyborów. Z wysypiskiem też obiecywał.

obywatel

Wszyscy obiecywali, nawet paliwo za darmochę a wcześniej termy …

TenTamto

Ot, pisie rządowe syny !
Dla Rydzyka jest. Na czyste powietrze, nie ma !

Zły

Ale w mieście chyba rządzi KO??

Giordano Bruno

Pabianice są atakowane przez organizację sprawującą władzę w kraju. Powinieneś był już się zorientować. Gdy nie otrzymujemy środków na realizowanie zlecanych przez nią zadań, to musimy je finansować z własnych i dlatego właśnie nam brakuje.

TenTamto

Taki wybór większości, a poza tym mowa o pieniądzach… więc nie bij piany !

wici

BRAAWO włodarze miasta. Jeden z nielicznych dobrych programów wrzucają do kosza.

patol

Jestem zmuszony mój plan wymiany kopciucha odłożyć na półkę. Czy w razie kontroli straży miejskiej mogę prosić o zwolnienie z ewentualnych ich roszczeń co to smogu?

Pietrek

Nie ma pieniędzy na nic nawet na zalana klasę w sp 3 ale na opłatek w 13 jest (5 tysia).

Pietrek

Ok

Przemysław

W skali problemu, to na Pabianice kilkanaście milionów może być mało. Ale problem jest i trzeba go próbować innymi ścieżkami rozwiązywać!

Zły

W budżecie obywatelskim wydaje się pieniądze na durne projekty typu Kino letnie, a później brak pieniędzy na tak ważne projekty jak walka ze smogiem. Brawo Mackiewicz, Rąkowski i cała reszta.

amantf

Kino letnie to pikuś, a te całe dni Pabianic gdzie sprowadza się te pseudo gwiazdy muzyczne, aby plebs podchmielony piwem po balansuje spitym ciałem godzinę, dwie i po kasie.

xyz

Wy się oba chyba z h… na łby pozamienialiście !

Woland

29 umów, wielki sukces. W Gminie Pabianice według danych z BIP http://www.bip.pabianice.gmina.pl/?a=6416 dofinansowanie dostało 36 osób. A mieszkańców prawie dziesięć razy mniej niż w mieście i to już kolejny rok działania programu.

TenTamto

Przecież gmina, to powiat, jak i miasto. Przecież tam im nagle nie spadła manna z nieba za darmochę znikąd …

Lotus

Nie no, k#&$a zaje&#$cie !!! To my w tę stronę idziemy??? Brawo rządzący! Powietrze coraz gorsze, dzieci nie mają czym oddychać. Przed wyborami jedno, po wyborach co innego…. No ale widać do rządzenia się nadają! I się nie poddają! Walczą o nas! Jak ktoś się piz&ą urodził to orłem nie umrze.

człek

Na mapie Airly widać wyraźnie że u nas w mieście jest najgorsze powietrze z całej aglomeracji. Ta sprawa to największa tragedia Pabianic ale to nie jest tak bezpośrednio odczuwalne jak poprawienie krzywego chodnika i darmowa kiełbasa na festynie. Tak więc wszyscy nasi politycy nie skupiają się na powietrzu bo tym się za bardzo wyborów nie wygra. Tym bardzie póki suweren będzie mówił „od dawna się drewnem i w węglem paliło a teraz zaczęli wymyślać”…

SiostraIrena

Szkoda, że nie mówią: „Od dawna umierało się na choroby, na które teraz są szczepionki, to teraz zaczęli szczepionki wymyślać”. Jak niektórzy potrafią być głupi to przechodzi ludzkie pojęcie.

BratAlbert

To ostatnie zdanie pasuje do ciebie.

Ana

To 200 tys.nie ma na ten program? Przeciż to nie jest jakaś super kasa. Co ta nowa Skarbnik gubi kasę czy nie ogarnia kramu ? To niedorzeczne by przerwać taki projekt. My ze zjaomymi wolimy wymianę kopciuchów niż rewitalizację lub czyszczenie parku i robienie stawu.

Renia

Ludzie opamietajcie się. 30 lat temu co druga rodzina paliła w piecach powietrze było ok. A czy zastanawialiście się że ten smród ma od samochodów. Kiedyś nie było tyle samochodów. Dziś jak się wyjdzie w dziedziele na spacer to widać ile samochodów przybyło. Chodniki zajęte bo samochody stoją. Tu tkwi problem nie piece.

TenTamto

Racja. Wielkie ( i nie tylko ) stolice Europy wprowadzają zakaz jazdy w centrum z uwagi na potężny smog samochodowy, albo inne roszady …

SiostraIrena

A skąd wiesz, że 30 lat temu powietrze było ok? Miałaś prywatną stację pomiarową mierzącą zawartość pyłów w powietrzu? A może w internecie podawali, albo w aplikacji na smartfona?

BratAlbert

30 lat temu nie potrzebne była twoja technika a powietrze było lepsze niż teraz, przynajmniej w Pabianicach. A poza tym masz te swoje aplikacje i nie ma czym oddychać !