Strona główna Aktualności Z miasta Pieniędzy na wymianę „kopciuchów” nie będzie

Pieniędzy na wymianę „kopciuchów” nie będzie

27
Miejski program walki ze smogiem został odłożony na półkę. Na jak długo? Do czasu, aż sytuacja finansowa Pabianic ulegnie poprawie. Jeśli ktoś będzie chciał w najbliższym czasie wymienić stary, węglowy piec na ekologiczny, pozostanie mu ubieganie się o dotację z innego źródła lub… zakup nowego za pieniądze z własnej kieszeni.

Otrzymanie dofinansowania jest możliwe w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”, oznacza jednak konieczność przebrnięcia przez długą i skomplikowaną procedurę. Dlatego w tym roku nasze miasto postanowiło wygospodarować pulę pieniędzy na ten cel z własnego budżetu. 200 tys. zł, bo taka kwota została zarezerwowana, rozeszła się w mgnieniu oka.

– Zainteresowanie wymianą pieców było bardzo duże – potwierdza Agnieszka Pietrowska, naczelnik wydziału ochrony środowiska w pabianickim magistracie. – Ostatecznie podpisaliśmy w tej sprawie 29 umów. 28 nieruchomości rozliczyło się już z otrzymanej dotacji. Trwają jeszcze kontrole pod kątem prawidłowego wykonania zadania.

Niestety, skończyło się na pierwszej edycji programu.

– Nie będzie programu wymiany pieców. W następnym roku na pewno zabraknie na to pieniędzy – zapowiedział dzisiaj prezydent Grzegorz Mackiewicz w wywiadzie dla Radia Łódź. – Ponieważ doskonale wiemy, jak jest z czystym powietrzem, jak ciężko jest otrzymać tę dotację rządową, mieliśmy swój wewnętrzny program, który po roku będziemy musieli zawiesić.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Przecież jest wojewódzki fundusz ochrony środowiska
Zbierają kasę z podatków i
remontuja w ramach
ochrony srodowiska Kościoły !?
Może ci
którzy mają na to kasę
zajmą się tym
do czego zostali powołani

I co panie Rąkowski? Na obiecankach się skończyło. Tak pan obiecywał walkę swojemu dziecku o czyste powietrze w P-cach.

Obiecywał na czas wyborów. Z wysypiskiem też obiecywał.

Wszyscy obiecywali, nawet paliwo za darmochę a wcześniej termy …

Ot, pisie rządowe syny !
Dla Rydzyka jest. Na czyste powietrze, nie ma !

Ale w mieście chyba rządzi KO??

Pabianice są atakowane przez organizację sprawującą władzę w kraju. Powinieneś był już się zorientować. Gdy nie otrzymujemy środków na realizowanie zlecanych przez nią zadań, to musimy je finansować z własnych i dlatego właśnie nam brakuje.

Taki wybór większości, a poza tym mowa o pieniądzach… więc nie bij piany !

BRAAWO włodarze miasta. Jeden z nielicznych dobrych programów wrzucają do kosza.

Jestem zmuszony mój plan wymiany kopciucha odłożyć na półkę. Czy w razie kontroli straży miejskiej mogę prosić o zwolnienie z ewentualnych ich roszczeń co to smogu?

Nie ma pieniędzy na nic nawet na zalana klasę w sp 3 ale na opłatek w 13 jest (5 tysia).

Ok

W skali problemu, to na Pabianice kilkanaście milionów może być mało. Ale problem jest i trzeba go próbować innymi ścieżkami rozwiązywać!

W budżecie obywatelskim wydaje się pieniądze na durne projekty typu Kino letnie, a później brak pieniędzy na tak ważne projekty jak walka ze smogiem. Brawo Mackiewicz, Rąkowski i cała reszta.

Kino letnie to pikuś, a te całe dni Pabianic gdzie sprowadza się te pseudo gwiazdy muzyczne, aby plebs podchmielony piwem po balansuje spitym ciałem godzinę, dwie i po kasie.

Wy się oba chyba z h… na łby pozamienialiście !

29 umów, wielki sukces. W Gminie Pabianice według danych z BIP http://www.bip.pabianice.gmina.pl/?a=6416 dofinansowanie dostało 36 osób. A mieszkańców prawie dziesięć razy mniej niż w mieście i to już kolejny rok działania programu.

Przecież gmina, to powiat, jak i miasto. Przecież tam im nagle nie spadła manna z nieba za darmochę znikąd …

Nie no, k#&$a zaje&#$cie !!! To my w tę stronę idziemy??? Brawo rządzący! Powietrze coraz gorsze, dzieci nie mają czym oddychać. Przed wyborami jedno, po wyborach co innego…. No ale widać do rządzenia się nadają! I się nie poddają! Walczą o nas! Jak ktoś się piz&ą urodził to orłem nie umrze.

Na mapie Airly widać wyraźnie że u nas w mieście jest najgorsze powietrze z całej aglomeracji. Ta sprawa to największa tragedia Pabianic ale to nie jest tak bezpośrednio odczuwalne jak poprawienie krzywego chodnika i darmowa kiełbasa na festynie. Tak więc wszyscy nasi politycy nie skupiają się na powietrzu bo tym się za bardzo wyborów nie wygra. Tym bardzie póki suweren będzie mówił „od dawna się drewnem i w węglem paliło a teraz zaczęli wymyślać”…

Szkoda, że nie mówią: „Od dawna umierało się na choroby, na które teraz są szczepionki, to teraz zaczęli szczepionki wymyślać”. Jak niektórzy potrafią być głupi to przechodzi ludzkie pojęcie.

To ostatnie zdanie pasuje do ciebie.

To 200 tys.nie ma na ten program? Przeciż to nie jest jakaś super kasa. Co ta nowa Skarbnik gubi kasę czy nie ogarnia kramu ? To niedorzeczne by przerwać taki projekt. My ze zjaomymi wolimy wymianę kopciuchów niż rewitalizację lub czyszczenie parku i robienie stawu.

Ludzie opamietajcie się. 30 lat temu co druga rodzina paliła w piecach powietrze było ok. A czy zastanawialiście się że ten smród ma od samochodów. Kiedyś nie było tyle samochodów. Dziś jak się wyjdzie w dziedziele na spacer to widać ile samochodów przybyło. Chodniki zajęte bo samochody stoją. Tu tkwi problem nie piece.

Racja. Wielkie ( i nie tylko ) stolice Europy wprowadzają zakaz jazdy w centrum z uwagi na potężny smog samochodowy, albo inne roszady …

A skąd wiesz, że 30 lat temu powietrze było ok? Miałaś prywatną stację pomiarową mierzącą zawartość pyłów w powietrzu? A może w internecie podawali, albo w aplikacji na smartfona?

30 lat temu nie potrzebne była twoja technika a powietrze było lepsze niż teraz, przynajmniej w Pabianicach. A poza tym masz te swoje aplikacje i nie ma czym oddychać !