Strona główna Aktualności Biznes Dwóch finansowych gigantów z powiatu pabianickiego

Dwóch finansowych gigantów z powiatu pabianickiego

0

Miesięcznik Forbes przygotował ranking 100 Największych Firm Prywatnych w Polsce. Na liście znalazły się 2 podmioty z powiatu pabianickiego. 

24. miejsce w zestawieniu zajmuje dobrze znana w mieście firma Aflofarm. Forbes wartość ich majątku wycenił na 1 mld 926 milionów. Aflorafm to największy w Polsce reklamodawca. Firma produkująca leki i suplementy diety wydaje rocznie na promocję swoich produktów ok. 2 mld złotych (dane cennikowe). W ubiegłym roku Jacek Furman, prezes zarządu, został Przedsiębiorcą Roku w konkursie organizowanym firmę EY.

Na 45. miejscu znalazła się Firma Mabion. Siedzibą spółki jest Kompleks Naukowo-Przemysłowy Biotechnologii Medycznej w Konstantynowie Łódzkim. Wartość firmy kierowanej przez Macieja Wieczorka szacowana jest na 1 mld 311 mln złotych.

– To niesamowita historia człowieka, który nim stał się przedsiębiorcą, zaczynał od pracy w banku, szacując ryzyko kredytowe. Stamtąd trafił do firmy farmaceutycznej Adamed. Za swój wkład przy stworzeniu dwóch leków generycznych dostał 5 procent firmy, które sprzedał za 2 mln dolarów. I na bazie tego kapitału zaczął budować najpierw Celon Pharmę, a potem Mabion. Dziś obie spółki są warte 2,74 mld złotych – czytamy w Forbes.

W ubiegłym roku konstantynowska firma Mabion zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie potężnego projektu. Ogólna wartość  ma sięgnąć 54 mln złotych z czego połowa to dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Prace mają potrwać trzy lata. Firma, której siedziba znajduje się przy ul. Langiewicza 60 zajmu się opracowywaniem i wdrażaniem najnowszej generacji leków biotechnologicznych opartych na technologii przeciwciał monoklonalnych, która stanowi dzisiaj fundament walki z najpoważniejszymi schorzeniami.

 

REKLAMA
Poprzedni artykułKelnerka z Pabianic zamieszana w przemyt kokainy
Następny artykułTak „wypielęgnowano” drzewa
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments