Strona główna Aktualności Polityka Do trzech razy sztuka?

Do trzech razy sztuka?

18

Prezydent Zbigniew Dychto chce rządzić miastem trzecią kadencję. Podczas konwencji wyborczej własnego komitetu podsumował swoją prezydenturę, ale nakreślił też plany na przyszłość.

– Nieprawdą jest, że miasto jest aż tak biedne, że nic nie ma. To państwo musicie dokonać oceny czy zostało coś zrobione czy nie – tłumaczył Zbigniew Dychto, prezydent ubiegający się o reelekcję. – Faktem jest, że ilość pieniędzy przeznaczona na inwestycje jest zmniejszona.

Dychto na potwierdzenie przekazał dziennikarzom listę z wykazem inwestycji jakie udało się zrealizować. W spisie sukcesów widnieją następujące punkty:

 • od 5 lat szpital nie przynosi strat i uratował 800 miejsc pracy,
 • od dwóch lat spółka MZK nie przynosi strat oraz zabezpiecza właściwą realizację komunikacji – zakup nowych autobusów, budowa wiat i zatok,
 • oddano blok komunalny,
 • poprawiony został wynik finansowy ZGM,
 • likwidowane są budynki o złym stanie technicznym,
 • prowadzona jest racjonalna gospodarka zasobami mieszkaniowymi,
 • wykonano 62 km kanalizacji o wartości 100 mln złotych,
 • przyłączono wszystkie bloki śródmieścia do sieci C.O. – 12 bloków,
 • wykonano termomodernizację obiektów oświatowych,
 • wykonano modernizację wielu ulic np. Jana Pawła II, Karniszewicka, Piękna, Podmiejska, Moniuszki i wiele innych,
 • zmodernizowano oświetlenie uliczne oszczędzając 43% energii,
 • wycofano ciężki ruch samochodowy z ulicy Zamkowej,
 • budowa boisk wielofunkcyjnych,
 • rewitalizacja parku Słowackiego,
 • realizacja wielu imprez miejskich mających charakter kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych,
 • uporządkowanie skweru przy ul. Kaplicznej,
 • zakup zamiatarek, koszy na śmieci, zbiórka odpadów wielkogabarytowych.

Prezydent przyznał się również do niepowodzeń. Na tej niechlubnej liście możemy przeczytać:

 • zwrot sumy z programu komunikacja (zakup autobusów, wykonanie zatok i wiat)
 • rewitalizacja wysypiska „Laskowice”
 • afera finansowa w Przedszkolu Miejskim nr 4 i Szkole Podstawowej nr 13.

Jednak ponad 20 minut z półgodzinnego przemówienia Dychto poświęcił na nakreślenie swoich planów na ewentualną, trzecią kadencję. Chce spłacić lub zmniejszyć zadłużenie miasta, żeby swobodnie korzystać ze środków unijnych, promować nieruchomości miejskie oraz prywatne, które można wykorzystać na działalność gospodarczą, kontynuować termomodernizację budynków rozbudować wodociągi i kanalizację oraz remontować drogi.

Zbigniew Dychto ma plan budowy bloków z mieszkaniami socjalnymi oraz komunalnymi, budowę hali sportowej według posiadanej dokumentacji oraz boiska przy Szkole Podstawowej nr 5.

Chce też rewitalizować kolejne tereny wypoczynkowe: Lewityn, Bulwary, Park Wolności i budować nowe  place zabaw. – Od Grota Roweckiego w stronę Lewitynu wzdłuż rzeki Dobrzynki jest pas zieleni, który ma być zagospodarowany jako deptak – tłumaczył. – Dzięki temu od Lewitynu dojdziemy do parku Słowackiego.

Pełne wystąpienie Zbigniewa Dychto:

REKLAMA
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

„wykonano 62 km kanalizacji o wartości 100
mln złotych”. A jaki jest tego bilans??? Czy Pan się orientuje ile ludzi przy tym pracowało, a ilu było wyłącznie zatrudnionych, włącznie z byłym starostą i panią od promocji ze średnim wówczas wykształceniem???? Czy ktoś dokonał bilansu spraw sądowych w które uwikłany jest ZWiK??? Co robią teraz ci wszyscy ludzie???

Co nie zmienia faktu,iż kanalizacja jest zrobiona. Dychto nie może odpowiadac za cudze wyksztalcenie czy za to,ze ktos jest zly. On to zrobil,a jak uwazasz,ze ta inwestycja nie byla warta 100 mln to sprawdz sb ile kosztuje „taka przyjemnosc” 🙂 wiem,tego nie widac,bo kanalizacja jest w ziemi,wiec i tak bedziecie uwazac,ze nic nie zrobil xD

Prezydent musi kontrolować swoich podwładnych i brać odpowiedzialność za ich pracę. Koniec i kropka.

rewitalizacja parku Słowackiego – przecież to Furman płaci!!!! co to za cele???

Chyba się mylisz kolego 🙂 jak już coś piszesz to pisz prawdę.

Miasto dostało jakieś tam dofinansowanie, a najtańsza ofertę na wykonanie robót zgłosiła firma Furmana

Furman , to chyba udzielił tylko pożyczki jak gdyby miastu na remont tegoż to parku, a nie jakiś przetarg wygrał :/ Pożyczka dogadana,że w zamian jak gdyby park „jest jego” … nie brac dosłownie tego,że park Furmana jest. Ktoś kto interesuje się chociaż ciut tym co się dzieje, a nie słucha plotek, to wie jaka jest prawda, no i możecie mnie oczywiście hejtowac 😉

Ale prawda jest taka jak mówisz, przynajmniej w zakresie kogo tak naprawdę jest park 🙂

A pożyczki nie było. Było dofinansowanie, a akurat Furman złożył najtańszą oferte na roboty 😀

Czas już odejść na „zasłużony” odpoczynek. panie dyrektorze.

Panie Dychto dziekuje bardzo za 8 Lat Pana rzadow. Wysprzedal Pan wszystko co bylo mozliwe, szpital to ciagla wymowka jaka slyszelismy przez te wszystkie lata. Wizyta w tym szpitalu to wrecz pewna wegetacja. Imprezy dla mieszkancow to juz chyba żart , nic kompletnie nic sie nie dzialo, zauwazali to nawet ludzie z innych miast, nazywaja nas dziura zabita dechami. Ulice przeciez wielki szał jest przed wyborami bo wczesniej nic sie nie działo, jesli Pan by miał innych doradców to może ale z p Haburą to juz totalny niewypał.

Dychto przypisuje sobie sukcesy innych. MZK zaczął żyć dopiero jak przezes z Mackiewiczem odsunęli od spółki Dychtę. Tak jak i teraz wyborcy odsuną tego cwanego emetyta od władzy.

Ulica Jana Pawła II była zrobiona/modernizowana? Szkoda że pominięto odcinek pomiędzy ul. Targową a Świętokrzyską. Niestety od 20 lat jest pomijany ten odcinek tak samo jak sama ulica świętokrzyska.

Przez ostatnie 8 lat władze miasta brały kasę a miasto umierało. No to może dość ??? Ciekawią mnie ruchy w spółkach miasta po wyborach.

No właśnie, gdzie strąceni ze świecznika będą lokować swoje tyłki, aby dalej brać kasę miasta?

Możemy psioczyć i narzekać możemy chwalić i bić brawo, ale tak naprawdę to wyborcy ocenią 8 lat „służby” prezydenta dla Pabianic. Z racji tego że działam troszkę w sporcie mogę ocenić działalność prezydenta od tej strony. No i tu niestety moja ocena nie jest wysoka. Rozumie że Pabianice przeżywają ciężki okres, ale jeśli wszystkie dziedziny funkcjonowania miasta dostają po tyłku bo jest źle, to obcinamy wszystkim po równo. O ile procentowo ucięto pieniądze na poszczególne dziedziny nie będę pisał, ale wszyscy wiemy że sport wyszedł na tym najgorzej. Nie ma chyba takiego miasta w którym trzynaste pensje w ratuszu łącznie,… Czytaj więcej »

Zamiast pozostawić szpital, bylo go skomercjalizować NZOZ, zachowując wiekszość personelu – nie ma potrzeby tak dużego szpitala w pabianicach – wtedy tez bylyby srodki na inne cele, a jakie? np.
1. przygotowanie terenów do inwestycji dla nowych firm
2. promocja miasta dla inwestorów (dlaczego na targi do monachium w tym roku pojechalo z woj lodzkiego wiekszosc miast, tylko nie pabianice?)
3. szybki tramwaj do pabianic
4. nocne polaczenia z lodzia
5. remont zamkowej
6 itd….

Panie Dychto, w 8 lat to niestety nic Pan nie zrobil, tylko wegetowal, prosze zobaczyc na inne miasta w Polsce o podobnej wielkosci!

Cynizm i wszechobecna obłuda tego pana doprowadza ludzi do szaleństwa
niech pan spojrzy krytycznie na swoja prace co pan dla nas zrobił poza
smażeniem placków, co zrobił pan dla tego miasta ………… A co
zrobił dla siebie, może łatwiej będzie odpowiedzieć na to pytanie.

Z trzecią kadencją Pana Dychty to jest lekka przesada. Dobrze umie się lansować a w zasadzie nic nie zrobił dla Miasta…jego zachłanność jest ogólnie przerażająca..) Dziadków już nie potrzebują Pabianice tylko managera, który nie myśli o własnych interesach tylko o dobru społeczeństwa..)