Strona główna Aktualności Polityka Czekają na dalsze propozycje ws. szpitala

Czekają na dalsze propozycje ws. szpitala

4

Coraz gorsza sytuacja finansowa oraz propozycja sprzedaży bądź wydzierżawienia szpitala była tematem konferencji prasowej zorganizowanej przez Platformę Obywatelską z udziałem radnych: Jacka Wróblewskiego i Krzysztofa Rąkowskiego oraz Arkadiusza Jaksy, kandydata na prezydenta.

Radni miejscy nie zgodzili się na wydzierżawienie Pabianickiego Centrum Medycznego obecnej pani prezes Dominice Konopackiej, która w spółce z prawnikiem, księgową i dyrektorem do spraw medycznych chciała przejąć szpital. Taką samą wolę wyraziły związki zawodowe.

– Parę dni temu władze miasta ogłosiły, że zamierzą sprzedać szpital obecnemu zarządowi argumentując, że inaczej szpital znów zacznie generować długi. To radykalne stanowisko nie zostało poparte żadnymi argumentami rzeczowymi, ani nie poprzedzone dyskusją na forum rady lub konsultacjami społecznymi. Brak również konkretnego bilansu funkcjonowania szpitala jak i analizy na przyszłość – mówią działacze PO i czekają na dalsze propozycje rozwiązania kiepskiej sytuacji finansowej PCM.

– Dyskusja na temat funkcjonowania szpitala powinna odbyć się z udziałem mieszkańców. Należy ocenić, czy dzisiaj szpital jest dobrze zarządzany, a zatem czy dzisiejsza forma prawna funkcjonowania szpitala jest rzeczywiście nieefektywna i konieczna jest jego sprzedaż. Jeżeli uznamy, że wymagana jest zmiana formy prawnej, to musi być ona poprzedzona rzetelną analizą stanu faktycznego i strategii na przyszłość. Uważamy również, że obecna Rada Miejska i prezydenci miasta nie mają już moralnego prawa, na kilka miesięcy przed wyborami, podejmować decyzji o sprzedaży szpitala, czyli takiej, której fizyczna realizacja i skutki obciążą w pełni nową radę i nowy zarząd miasta –  tłumaczył Arkadiusz Jaksa.

– Zastanawiamy się również czy sprzedaż szpitala będzie zabezpieczała interesy pracowników, szczególnie personelu średniego szczebla i personelu pomocniczego – kończy.

REKLAMA
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Jak narazie to obraz przedstawiony przez władze miasta wygląda tak. Jeśli obecny zarząd przejmie szpital to zacznie on super prosperować i zarabiać przy czym nie zmieni się zakres usług, nikt nie zostanie zwolniony itd czyli nic się nie zmieni. Natomiast jeśli zostanie tak jak jest to szpital będzie generował długi i popadał w ruinę. Nie potrafię tego zinterpretować inaczej jak celowe działanie obecnego zarządu na szkodę szpitala aby go przejąć. A stwierdzenie Prezytenta Dychty, które zacytowała jedna gazet, że teraz szpital musi ogłaszać przetargi i przez to zakupy kosztują drożej a jak będzie prywatny to będzie mógł kupować taniej nawet… Czytaj więcej »

Zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych jednostki samorządowe (a taką jest szpital) muszą przeprowadzać przetargi na kwoty jakie chcą wydać powyżej 10.000,00 euro. Gdyby szpital był prywatny, wtedy już omija tę ustawę. Tu prezydent ma rację (o zgrozo! on ma w czymś rację!). Co do reszty to się całkowicie z tobą zgadzam – celowe działanie obecnego zarządu na szkodę szpitala.

Zapomniałaś dodać że w przypadku jednostek publicznych a takim jest szpital zawsze jest kryterium ceny, więc nie oznacza że teraz musi kupować drożej bo w ramach przetargu. Jak wszędzie trzeba po prostu myśleć.
A szpitalem powinien zarządzać menadżer a nie lekarz, lekarz ma leczyć i służyć radą w/s medycznych i dlatego jest dyrektor d/s medycznych ale cały szpital w ręce menadżera i będą efekty.

I po co te szopki i stek bzdur? Starosta Habura już nie może kąsać Dychty, to gminny panicz musi gryźć, by się wykazać? Asysta kawosza i kolekcjonera zdjęć z fotaradaru – wasza mina jest bezcenna, bo przecież wiecie, że PCM zawsze w I połowie roku ma minus.