Strona główna Styl życia Co to jest Solana i jak działa SOL?

Co to jest Solana i jak działa SOL?

0

Co sprawia, że blockchain Solana jest tak wyjątkowy? Czy Solana jest przyszłością blockchaina?

Jeśli chodzi o kryptowaluty, NFT i blockchainy, Solana wyróżnia się na tle innych technologii. Co sprawia, że blockchain Solana jest tak wyjątkowy? Czy Solana jest przyszłością blockchaina?

Sprawdziliśmy działanie blockchaina Solana i monety SOL.

Jakim blockchainem jest Solana?

Solana jest jednym z niewielu blockchainów opartych na proof-of-history, a nie proof-of-work, jak bitcoin, lub proof-of-stake, jak ethereum. Solana używa proof-of-stake w połączeniu z PoH.

Jest to publiczny, open-source’owy blockchain założony przez Anatolija Yakovenko w 2017 roku. W porównaniu z ethereum, które zostało założone w 2013 roku, i bitcoinem, uruchomionym w 2009 roku, jest to dość nowa technologia.

Podobnie jak wiele blockchainów i kryptowalut, Solana rozpoczęła się od Białej Księgi. W przeciwieństwie do słynnej Białej Księgi Bitcoina, który miał tylko dziewięć stron, Biała Księga Solana obejmowała 32 strony, z siedmioma sekcjami. 

Opisano w niej Proof of History, mechanizm konsensusu, który wykorzystuje niezawodny zegar do synchronizacji sieci.

Yakovenko powiedział, że system PoH byłby co najmniej 10 000 razy szybszy niż obecne blockchainy ethereum i bitcoin, co oznaczało, że blockchain mógłby ostatecznie stać się globalną, zdecentralizowaną platformą płatniczą. 

Dwaj programiści nazwali projekt Loom, a Fitzgerald rozpoczął tworzenie open-source’owego prototypu blockchaina w oparciu o białą księgę Yakovenko.

W jaki sposób Solana jest szybsza?

Połączenie mechanizmów konsensusu PoH i PoS sprawia, że transakcje na blockchainie Solana są szybsze, bardziej zrównoważone i skalowalne. Eksperci twierdzą, że Solana może pewnego dnia konkurować z Visą jako platforma przetwarzania płatności ze względu na swoją szybkość i niskie opłaty. Jest to jeden z pierwszych kroków w kierunku światowych zdecentralizowanych finansów.

Czy Solana to moneta czy blockchain?

Solana to zarówno blockchain, który mieści NFT i zarządza inteligentnymi kontraktami, jak i kryptowaluta. Symbol monety to SOL.

Czy Solana jest prywatnym blockchainem?

Solana nie jest prywatnym blockchainem i nigdy nie została zaprojektowana jako prywatna. Jest to publiczna sieć blockchain, co oznacza, że inni użytkownicy mogą uzyskać dostęp do blockchaina w celu przeprowadzenia transakcji.

Solana blockchain jest open source. Deweloperzy mogą go używać na wiele sposobów. Solana może być używana do tworzenia, sprzedawania lub kupowania NFT, tworzenia i obsługi zdecentralizowanych aplikacji finansowych, tworzenia i zarządzania inteligentnymi kontraktami oraz tworzenia gier blockchain w ramach Web3 lub metaverse.

Co to jest SOL i czy jest to dobra inwestycja?

Jedną z podstawowych funkcji Solana blockchain, jest tworzenie, dystrybucja i handel jego kryptowalutą, SOL.

Możesz kupić SOL na większości najlepszych giełd kryptowalutowych (http://kriptomat.io/pl/kryptowaluty/solana/jak-kupic-solana/).

Czy powinieneś inwestować w SOL?

SOL jest obecnie dziewiątą największą kryptowalutą według kapitalizacji rynkowej, o wartości 10 785 556 955 USD, według CoinMarketCap.com. Monety SOL mają obecnie wartość nieco ponad 20 dolarów, co czyni SOL czymś więcej niż tylko groszową kryptowalutą. 

Token znajduje się w pierwszej dwudziestce wszystkich kryptowalut pod względem ceny. Moneta zadebiutowała trzy lata po blockchainie, startując w kwietniu 2020 roku w cenie 0,79 USD za monetę. Od tego czasu straciła i zyskała na wartości, osiągając wysoki poziom 260 USD w listopadzie 2021 r., a następnie stale spadając podczas krypto-zimy.

Kupno i sprzedaż NFT na Solana Blockchain

NFT, czyli niefunkcjonalne tokeny, są tworzone na blockchainie, podobnie jak kryptowaluty. Jednak w przeciwieństwie do monet, NFT są wyjątkowymi inwestycjami, podobnie jak sztuka. Wiele z nich to cyfrowe reprezentacje dzieł sztuki, piosenek, filmów, wierszy lub awatarów. 

Opłaty za Solanę są niskie, ale deweloperzy potrzebują specjalistycznej wiedzy z zakresu kodowania.

Czy Solana to przyszłość Blockchaina?

Kiedy rozważasz wszystkie możliwości dla Solana blockchain, SOL może ostatecznie wznieść się i przewyższyć ethereum i bitcoin jako wiodącą kryptowalutę. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że mechanizm konsensusu PoH Solana zostanie przyjęty w przyszłych blockchainach, a może nawet zostanie ulepszony w miarę postępu technologicznego.

W końcu technologia wciąż nie osiągnęła przewidywanej przez założyciela prędkości 710 000 transakcji na sekundę, więc jest mnóstwo miejsca na rozwój.

Eksperci widzą niskie opłaty Solany jako jeden z kluczowych punktów sprzedaży dla przyszłej adopcji.

SOL jest jednym z wiodących pretendentów w przestrzeni smart contract blockchain. Prawdopodobnie będą jednym z głównych beneficjentów, jeśli aktualizacje Ethereum nie zapewnią niższych opłat transakcyjnych.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments