Strona główna Aktualności Polityka Ciebiada rzucał klasykami, Mackiewicz sięgnął do archiwum, czyli spór o podatki (WIDEO)

Ciebiada rzucał klasykami, Mackiewicz sięgnął do archiwum, czyli spór o podatki (WIDEO)

41

Emocjonująca była dziś sesja rady miejskiej zwołana na prośbę prezydenta, który zaproponował podwyżkę stawek podatkowych od nieruchomości. 

Zacznijmy od tego, że podwyżka dla zwykłego mieszkańca Pabianic jest symboliczna. Jak analizowała Anna Łosiak, skarbnik miasta, przeciętny pabianiczanin posiadający mieszkanie 40 m² zapłaci rocznie dodatkową złotówkę.

Najbardziej podwyżkę odczują przedsiębiorcy, bo za 1 m² lokalu zapłacą 90 groszy więcej. Łatwo policzyć, że podatek za 200-metrowy lokal użytkowy będzie kosztował o 180 zł więcej na rok. Pełna tabela stawek.

– Składamy tę uchwałę po przeanalizowaniu wszystkich aspektów, a przede wszystkim biorąc pod uwagę fakt, iż w mieście Pabianice co 2 lata przystępujemy do regulacji podatków przeglądając również jak zachowały się inne gminy, aby być konkurencyjnym do tamtejszych stawek, a także skalkulowaniu projektu budżetu na rok 2017, w którym mamy bardzo mocno zaawansowany plan inwestycyjny – wyjaśniał Grzegorz Mackiewicz za nim do głosu doszli radni.

Na podwyżkę nie zgodzili się radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy w sile 9 osób są w radzie mniejszością.

– Działalność gospodarcza w Pabianicach znalazła się w punkcie krytycznym. Prawie o 30 procent spadły dochody z podatków CIT. Musimy na to spojrzeć z tego punktu widzenia, że to kolejne obciążenie dla przedsiębiorców. Mamy 45 tys. osób w wieku produkcyjnym. Ilość pracujących w przedsiębiorstwach pabianickich to jedynie 14 tys. mieszkańców. Jeśli chcemy być sypialnią to podwyższajmy te podatki dalej – mówił Tadeusz Feliksiński, szef klubu PiS

W bardzie emocjonalnym tonie wypowiedział się radny Antoni Hodak również z PiS.

– To kolejny krok w stronę wyciągania pieniędzy od ludzi. To się zaczęło w ubiegłej kadencji i pan to kontynuuje. Tak najłatwiej zrobić, ale na pozyskanie środków zewnętrznych pan takiego nacisku nie kładzie. Jeśli ktoś ma pobory rzędu prezydenta miasta czy skarbnika to nie wie, jakie znaczenie dla zwykłego mieszkańca ma każdy grosz. Jak ktoś jest oderwany od rzeczywistości to nie ma się pojęcia – grzmiał młody radny.

Zupełnie inny pogląd miała radna Bożenna Kozłowska, która do niedawna była w szeregach PiS.

– W stawkach podatków związanych z prowadzeniem działalności jesteśmy daleko, daleko za Łodzią (Łódź ma maksymalny podatek dopuszczony przez ministerstwo – przyp. red.) i mamy najniższą stawkę spośród gmin ościennych – tłumaczyła decyzję prezydenta.

Za podwyżką opowiedział się również klub Platformy Obywatelskiej.

– Dla mnie wskaźnikiem, który pokazuje prawdziwą kondycje przedsiębiorstw to podatek PIT. Jak rośnie PIT, to znaczy, że rosną pensje. Mówi się, że Pabianice staja się sypialnią Łodzi? I bardzo dobrze, najwięcej podatków do miasta spływa własnie z PIT i gminy robią akcje, żeby mieszkańcy własnie w konkretnej gminie odprowadzali podatki – tłumaczył Krzysztof Rąkowski z PO. – Pamiętam jak przez dwa lata miasto nie podnosiło podatków, to odbiło się to na utracie subwencji wyrównawczej. Kosztowało to o wiele więcej niż ta podwyżka.

Na sesji dotyczącej opisywanej uchwały pojawił się też Krzysztof Ciebiada, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego i jeden z decydentów w pabianickim PiS. W swojej wypowiedzi nawiązywał do „Gwiezdnych wojen”, powieści George’a Orwella oraz cytował Aleksandra Kwaśniewskiego.

– Dobry gospodarz nie podnosi stawek. Tam, gdzie rządzi PiS nie podnosi się podatków, niech pan nie czerpie ze złej mocy – mówił Ciebiada. – Można fajnie pieniądze pozyskać poprzez ucinanie kolesi na stołkach. Proszę przeczytać Orwella, niech pan prezydent nie idzie tą drogą – radził.

W odpowiedzi na krytykę PiS, prezydent Grzegorz Mackiewicz przedstawił projekt uchwały sprzed roku, który również dotyczył podwyżki podatku, ale nie został przedłożony radnym. Na dokumencie widnieje podpis byłego wiceprezydenta z PiS, a obecnie senatora – Macieja Łuczaka.

– To co państwo dziś powiedzieliście, może macie to gdzieś spisane, możecie spakować i wysłać na Stary Rynek do biura senatora. Rok temu uchwałę o podobnych stawkach podpisał drugi zastępca Maciej Łuczak. Po roku zmieniła się tak opcja, że dziś opluwacie coś, co podpisał wasz przedstawiciel, który dziś jest w senacie – argumentował Mackiewicz.

Finalnie uchwała przeszła stosunkiem głosów 12:9. Przeciwko byli wszyscy radni PiS. Jak zapowiedział prezydent, podatki od transportu pozostana na tym samym poziomie.

Na podwyżce omawianych podatków miasto zyska około 107 tysięcy złotych.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
41 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Obłuda i PiS chodzą parami 🙂

Nie ma już ani w tym mieście ani w kraju ludzi, na których warto by głosować. Wszystkie partie są zepsute. Największa kasa idzie na ADMINISTRACJE tj. pensje radnych, starostów, innych urzędników wszystkich razem wziętych.
Trzeba to wszystko zburzyć i zacząć budować od podstaw bo za kilkanaście lat to już nie będzie z kogo i czego zdzierać tych pieniędzy.

ja w tym mieście interesów nie chcę robić nie przy takich jak M.G i całe BSR PO
wynajmiesz tu człowieku hale 200 -300 m to Ci podatek większy dowalą i jak tu biznes prowadzić masakra

To sobie wynajmij w Łodzi.

kolego nie trzeba są ościenne gminy jest taniej i lepiej

Lista radnych głosujących za podwyższeniem podatków:
Krzysztof Rąkowski (PO)
Małgorzata Biegajło (PO)
Grażyna Wójcik (PO)
Zofia Krygier-Kozłowska (PO)
Rafał Dudkiewicz (PO)
Joanna Kupś (PO)
Zbigniew Grabarz (BSR)
Krzysztof Hile (BSR)
Piotr Duraj (SLD)
Bożena Kozłowska (wykluczona)
Andrzej Żeligowski(wykluczony)
Iwona Marczak (wykluczona )

Lista radnych
głosujących przeciw:

Tadeusz
Feliksiński (PiS)
Adam Kaczorowski(PiS)
Rafał Madaj (PiS)
Antoni Hodak (PiS)
Katarzyna Miękina(PiS)
Piotr Różycki(PiS)
Wojciech Wójtowicz(PiS)
Monika Cieśla (PiS)
Jarosław Lesman(PiS)

Magia: PiS podnosi podatki tworzą się komitety obrony głupoty, PO POdnosi podatki, wszystkim pasuje i martwią się o budżet bardziej niż o to czy mają coś w swoim…

Chyba należysz do tego komitetu ?
Deflacja spadła pierwszy raz od 2 lat. PKB, najgorszy od 3 lat. W budżecie państwa najgorsza dziura od 1989 roku. My, jako naród, za to wszystko płacimy. I Ty uważasz, że wszystko teraz jest okay ?

tzn czyja to wina?

Zapytaj wyżej speca od magii… Jak mnie odpowie, będę wiedział…

szkoda że pozostawił Pan to bez odpowiedzi ?

Cóż, proszę Pana ?
Przywilej Portalu – to raz.
Dwa : brakuje mi argumentów, ale nie powołam się na klasyków. Cytat z Biblii : ” Kto uznaje swój błąd, ustrzeże się szkody „.
Pozdrawiam

proszę Pana pan to chyba ma tu etat?
ile można wyciągnąć na pisaniu tu pochlebstwa dla naszej Pabianickiej władzy? chyba niezła fucha? wszędzie pełno tu Max
nic Pan złego nie napisze?

—–

Panie jesteś takim dnem że szkoda pisania na Ciebie obrażasz ludzi swoim pisaniem a potem piszesz że oni Cie obrazili a ty nie wiesz o co chodzi albo głupek jesteś albo chory myślę że jedno i drugi jak brak Ci argumentów to wróć sie do szkoły

…………………………………

hahaha

……………………………..

cykor włazidupe…….

…………………………………

spadaj śmierdzielu

” Gwiezdne wojny ” i Kwachu ? No, no…Trochę się Pan K.C ogarnął w tym PGE. Ale generalnie, każdy klasyk, leży na łopatki w konfrontacji z faktami. Posiłkujemy się najczęściej mędrcami, z braku własnych argumentów.

czyli uważasz że podniesienie stawek podatkowych od nieruchomości jet ok?

Po pierwsze : nie tylko od nieruchomości. Po drugie : każda podwyżka boli, mnie też. Po trzecie : najlepiej byłoby, gdyby podwyżek nie było, ale tak nigdy nie było i chyba nie będzie. Po czwarte : nie pisałem o podwyżkach…

no tak ale chyba ten artykuł jest o tym a jak zauważyłem często nie podoba Ci się jak ludzie pisze ogólnikowo ciężko Ci dogodzić trudna z Tobą dyskutuje zawsze Ci niedobrze

No, kiego grzyba, Ty znów teraz z bzdurami do mnie ? Odpowiedziałem grzecznie i jeszcze Ci źle, mogłem zignorować pytanie. Wyluzuj.
……………………….

gdzie tu było nie grzecznie zadałem pytanie nie denerwuj się Pan wiem ze jak ludzie nie mają nic mądrego do powiedzenia to się wkurzają nie na tym polega dyskusja by fochy walić zapytałem a ty nie odpowiedziałeś i tyle bez obrazy ale widzę że nic nie można powiedzieć na dzisiejszą władzę przy Max bo robi się nerwowo szkoda że tak jest ciebie wszyscy obrażają a ty jesteś cacy wiem poczytałem troszkę sorki za szczerość.Ja jestem wyluzowany ale powiem szczerze nie chciał bym mieć w rodzinie takich zdrajców jak ludzie w tym filmiku i chyba obaj wiemy o kim mowa tylko… Czytaj więcej »

To nie było pytanie ( drugi wpis ), tylko postawiłeś mi trzy bzdurne zarzuty na moją konkretną odpowiedź. Nie denerwuję się, Proszę Pana, użyłem obiegowego powiedzenia. Jacy wszyscy ? Daruj sobie takie dyrdymały, bo to tylko etatowi PiS-hejterzy ( może nawet włącznie z Tobą ). Nie muszę się do niczego przyznawać, bo ” zdrajcy ” wg Ciebie, to ani moja rodzina, ani moi znajomi. I to nie moje zmartwienie, bo nie należę ani do jednych, ani do drugich.
Pozdrawiam.

kolego ja nie twierdzę że należysz do jakieś parii tylko że popierasz jednych a krytykujesz drugich i to nie są jak napisałeś dyrdymały nie przeczytałem nic co by Ci sie nie podobało w dzisiejszej władzy więc chyba to tolerujesz chyba jesteś sam jak napisałeś hejterem bo wszędzie czytam twoje komentarze

Kończ Waść, wstydu sobie oszczędź !
Nie widzisz, co piszesz ? Wyraźnie zwróciłem Ci uwagę, nie dotarło ? Odbiłeś piłeczkę z hejtowaniem. Zadowolony.
Fakt, trochę tego jest, bo ja wprost uwielbiam wymieniać poglądy z normalnymi, rozsądnymi i obiektywnymi uczestnikami Forum. Rewanżuję się niezbyt sympatycznie w odpowiedzi na pierwszy atak bez istotnego powodu.
I to byłoby na tyle.
……………………..

wiesz byłem grzeczny ale ty po prostu jesteś płaski sśepy i kompletnie zakręcony atakuje mnie a wiedzy tyle co niemowlak szkoda gadania nie umiesz czytać anie odpowiadać na pytania stwierdza fakt a ty wypisujesz jakieś hasła z du…y sorki ale cytat który piszesz ty chyba inaczej brzmi ale skąd ty to możesz wiedzieć jak do szkoły nie chodziłeś i teraz możesz potraktować jako obrazę bo tak miało być chciałem zrozumieć czemu ludzie Ci wtykają ale fakt atakujesz ich jak tylko powiedzą coś co nie jest po twojej myśli a potem użalasz się nad sobą jak to Cie obrażają ogarnij się… Czytaj więcej »

……………………………….

Prostak

Nie krępuj się. Sam sobie wystawiasz ocenę.

walni sie w łeb dziadku szkoda słów jak ty jesteś popaprany szkoda pisania na Ciebie

………………….

spadaj dziadu

…………………………….

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

……………………………………….

ale tylko zapomniałeś że smród się ciągnie za tobą