Strona główna Aktualności Bezpłatne szczepienia przeciwko żółtaczce typu B

Bezpłatne szczepienia przeciwko żółtaczce typu B

0

NZOZ Eskulap zachęca mieszkańców powiatu pabianickiego do udziału w projekcie „Program szczepień  przeciwko WZW typu  B dla osób chorych przewlekle z województwa łódzkiego w powiecie pabianickim”.

W ramach projektu przewidziano działania obejmujące:

1) wykonanie oznaczenia antygenu HBs i wizyty lekarskie pacjentów z dodatnim antygenem;

2) udział w cyklu szczepień poprzedzonych lekarskimi konsultacjami kwalifikującymi do szczepienia (3 szczepienia i 3 konsultacje lekarskie)

3) udział w rozmowach edukacyjnych indywidualnych lub grupowych dla grupy pacjentów objętych szczepieniami;

4) udział w spotkaniach informacyjno-edukacyjnych.

Czym jest WZW typu B ?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) to najczęstsza choroba zakaźna wątroby, wywołana przez wirusa HBV (Hepatitis B Virus). Zakażenie jest przenoszone głównie poprzez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. Do zakażania wystarczy już maleńka ilość zainfekowanej krwi. Do większości zakażeń dochodzi w trakcie procedur medycznych lub diagnostycznych w szpitalach, przychodniach oraz przy zabiegach, podczas których może dojść do przerwania ciągłości tkanek (np.: w salonach tatuażu, fryzjerskich, kosmetycznych, gabinetach stomatologicznych czy wśród osób uzależnionych od narkotyków podawanych dożylnie), z użyciem niesterylnych lub źle wysterylizowanych narzędzi. Do zakażenia może dojść również w trakcie kontaktów seksualnych czy też z zakażonej matki na noworodka, najczęściej w okresie okołoporodowym. Szacuje się, że u około 10% zarażonych wirusem choroba staje się przewlekła, w konsekwencji chorzy zapadają na marskość wątroby. Innym niezwykle groźnym powikłaniem jest nowotwór wątroby. Często jedynym ratunkiem przy tak zaawansowanej chorobie staje się przeszczep. Co roku na świecie kilkaset tysięcy osób umiera z powodu powikłań wywołanych przez wirusowe zapalenie wątroby.

Jak się uchronić przed wirusem?

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są szczepienia. Szczepionkę przeciw WZW typu B nazywa się pierwszą barierą zapobiegającą również chorobie nowotworowej wątroby. W województwie łódzkim najbardziej narażone na zarażenie wirusem są osoby w wieku powyżej 50 lat, ponieważ w dzieciństwie nie były objęte programem szczepień obowiązkowych w zakresie WZW. Szczególnie ważne jest szybkie działanie w przypadku osób przewlekle chorych.

Aby wziąć udział w naszym projekcie należy zgłosić się do siedziby NZOZ Eskulap przy ul. Grobelnej 8 w Pabianicach Tel. 42 215 60 37 lub przy ul. M. Kopernika 23 w Konstantynowie Łódzkim Tel. 42 211 67 50.  

 

Zapraszamy osoby, które:

– zamieszkują powiat pabianicki,

– są w wieku aktywności zawodowej powyżej 50 roku życia,

– u których została zdiagnozowana choroba przewlekła.

REKLAMA