Strona główna Aktualności Z miasta ZUS nie dostanie pieniędzy. Na razie

ZUS nie dostanie pieniędzy. Na razie

1

Radni miejscy nie zgodzili się zabezpieczyć pieniędzy na wypłatę zaległych składek ZUS i odsetek powstałych od zobowiązań w Przedszkolu Miejskim nr 4.

Głosowanie nad projektem uchwały, która pozwoliłaby przelać z miejskiej kasy 1 346 354,32 zł. poprzedziły emocjonalne wystąpienia radnych. Zaczął Rafał Boczkiewicz.
– To jest bezczelne o co państwo nas proszą – mówił do prezydenta Zbigniewa Dychto i siedzącej obok Elżbiety Pluty, skarbnika miasta. – Tą uchwałą próbujecie zamieść sprawę pod dywan. Pan powinien być czerwony ze wstydu i wylać morze łez. Chcemy wiedzieć jakie wyciągnie pan konsekwencje od osób odpowiedzialnych. Jeżeli pan tego nie zrobi, to da pan przyzwolenie innym urzędnikom na oszukiwanie. Wszyscy pomyślą sobie, „Zbyszek powiedział, że kogoś ukaże, ale i tak tego nie zrobi”.
Boczkiewiczowi wtórował Krzysztof Rąkowski.
– Trudno nie zgodzić się z kwestia, że ta uchwała ma zamieść sprawę pod dywan. Ukrycie tego chaosu ma pokazać, że tylko ZUS jest winny. Pośrednio prezydent jest odpowiedzialny za działania swoich pracowników. Tutaj zawiódł system kontroli. Nie będziemy glosować za uchwałą, która ma polegać na zrzutce mieszkańców.
Za prezydentem stanął radny Piotr Chrabelski.
– Nie jestem zwolennikiem tej kadencji, ale nie miał pan żadnej możliwości, żeby temu zapobiec. Była kontrola w 2010 roku, która nie wykazała nieprawidłowości. Powinniśmy skupić się na walce z ZUS-em, który przyczynił się do tego, że ten proceder mógł ewoluować.Tamta kontrola daje nam podstawy, żeby iść do sądu.
Skarbnik miasta przekazała na środowej konferencji prasowej informację o kontroli inspektora ZUS, która przeprowadzona była w przedszkolu na początku 2010 roku. Kontrola nie wykazała nieprawidłowości, choć pierwsze zadłużenia powstały już w 2007 roku. W związku z tym Urząd Miejski wysłał do ZUS-u pisma z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego jako organ nadzoru nie otrzymał informacji o zadłużeniach podległej jednostki organizacyjnej, czyli PM nr 4. Taka informacja stanowiłaby podstawę do zakwestionowania składanych przez dyrektora i główną księgową przedszkola oświadczeń i sprawozdań finansowych.

Radny Andrzej Sauter złożył wniosek o zdjęcie z porządku obrad głosowanie nad projektem tej uchwały.
– Prosiłem o wprowadzenie uchwały, która pozwoli panu negocjować z ZUS-em tę sytuacje.
Nie zgadzam się tylko z tym, że nie chce pan walczyć. A wpuszcza się pan w maliny i nagle znajduje 1,4 miliona złotych. Niech pan wycofa uchwałę. Niech pan usiądzie z ludźmi, którzy maja wiedzę i przemyśli to na spokojnie.
Wniosek Sautera został jednak odrzucony. Swoje stanowisko przedstawił prezydent.
– Panie radny Boczkiewicz, powinien pan się wstydzić. Nie chciałby się pan zamienić ze mną. Nie życzę panu nigdy, żeby musiał pan przeżywać to co ja – zaczął Dychto. – Komornik zabezpieczył majątki osób aresztowanych. Chcemy występować w procesie jako oskarżyciel posiłkowy, żeby uzyskać pieniądze od tych osób. Przyjemności na te okoliczność nikomu sprawić nie chcę – dodał prezydent odnośnie pytań o ewentualną dymisję odnośnie.

Projekt uchwały wszedł pod głosowanie, ale został odrzucony. Przeciwko głosowało 9 radnych (na zdjęciu), 9 wstrzymało się od głosu. Za był tylko Zbigniew Grabarz.

Pieniądze na spłatę zadłużenia miały pochodzić głównie z podatku dochodowego od osób prawnych. ZUS nakazał zapłatę w trybie pilnym. Teraz pieniądze mogą zostać ściągnięte z konta Urzędu Miejskiego przez ZUS w trybie administracyjnym. Taka egzekucja będzie kosztować 5 procent zaległej kwoty, czyli 67 000 złotych. Odsetki za każdy dzień zwłoki wyniosą 285 złotych. W piątek prezydent ma się spotkać z dyrektorem oddziału ZUS w Zduńskiej Woli.

REKLAMA
Poprzedni artykuł„Na gapę” dwa razy drożej
Następny artykułZłodzieje – fajtłapy zatrzymani
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Pan Chrabelski to sie dobrze czuje? Od 2010 brak skladek. Nikt przez prawie 4 lata nie sprawdza z UM placowek? Kto z UM jest odpowiedzialny za szkoly czy przedszkola? Banda swin przy korycie debatuje po fakcie. Ciekawe czy Biegajlowa reki do tego nie przylozyla