Strona główna Aktualności Z miasta Władze ZWiK i ZEC z absolutorium

Władze ZWiK i ZEC z absolutorium

5
Florian Wlaźlak (ZEC) i Rafał Kunka (ZWiK)

W piątek odbyły się posiedzenia Zgromadzenia Wspólników w ZWiK-u i ZEC-u. Obie rady nadzorcze i obaj prezesi otrzymali absolutorium i zostali powołani na kolejną kadencję.

1 mln 44 tys. zł zyska miasto tytułem dywidendy z miejskich spółek ZEC i ZWiK, zgodnie z zapisami budżetu miasta Pabianic z listopada 2014 r. – Tegoroczny budżet miasta zakłada wzięcie zysku spółek w maksymalnej wysokości. W przyszłości nie planuję pobierać zysku wprost, ale zostawić w spółkach, żeby ZEC i ZWiK rozwinęły działalność. Mają przy tym tak operować kosztami, żeby starać się unikać podwyżek cen ciepła i taryfy za wodę – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Zakład Energetyki Cieplnej w 2014 roku osiągnął 823 tys. zł zysku netto. Do miasta wpłynie 750 tys., pozostałe 73 tys. pokryje kapitał zapasowy spółki. Prezydent Grzegorz Mackiewicz zatwierdził sprawozdania finansowe i z działalności spółki. Udzielił absolutorium i na kolejną kadencję powołał dotychczasową radę nadzorczą w składzie: Anna Antonowicz, Tomasz Kloze i Piotr Teodorczyk (przewodniczącego rada wybierze spośród siebie). Rada nadzorcza udzieliła absolutorium i powołała na kolejną kadencję prezesa Floriana Wlaźlaka.

– W ubiegłym roku ZEC osiągnął zaplanowany wynik finansowy, mimo że z powodu pogody sprzedaż spadła o 14 proc. Nie ma żadnych zobowiązań wymagalnych. W planach spółki jest dostosowanie infrastruktury do wymagań unijnych, m.in. niskiej emisji substancji szkodliwych. Do końca czerwca ZEC ma przedstawić prezydentowi 5-letni plan działania, w tym propozycję rozbudowy sieci i nowych podłączeń – informuje rzecznik Urzędu Miejskiego, Aneta Klimek.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w 2014 roku wypracował 319 tys. zł zysku, mimo że nie było podwyżki taryfy za wodę i ścieki. 294 tys. zł weźmie miasto tytułem dywidendy, pozostałe 25 tys. stanowi kapitał zapasowy spółki. Prezydent Pabianic przyjął sprawozdanie finansowe oraz z działalności spółki i udzielił absolutorium wszystkim trzem członkom rady nadzorczej: Arkadiuszowi Bujaczowi, Waldemarowi Sawoszowi i Halinie Rosiak. Taki skład został powołany na kolejną kadencję. Absolutorium otrzymał prezes Rafał Kunka oraz jego zastępcy, Joanna Fuks i Robert Janus, również powołani na kolejną kadencję.

– W 2014 ZWiK wydał 2 mln zł na inwestycje, w większości przy dofinansowaniu ze środków unijnych. Modernizuje sieć, kupił dwa samochody, w tym asenizacyjny. Do końca czerwca spółka ma przedstawić 5-letni plan działania z uwzględnieniem nowej perspektywy unijnej. Prezydent chce, żeby ZWiK pod względem merytorycznym i finansowym pomógł miastu w unijnym projekcie Łódzkiego Tramwaju Metropolitalnego oraz rozwinął działalność doradczą dla lokalnych przedsiębiorców pod kątem pozyskania i rozliczenia projektów dofinansowanych z UE – informuje rzecznik UM.

REKLAMA
Poprzedni artykułPodzieli się punktami ze swoimi
Następny artykułIdą pod prąd
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

ZWIK ma inny cel zapisany w swym statucie a nie realizację zachcianek prezydenta (prezydent chce ). ZWIK już pomagał przy autobusach ze znanym wynikiem ! to teraz tramwaje? (pod względem finansowym!).Rozwój działalności doradczej, której koszty ponoszą odbiorcy wody? Czy ja śnię? Wody Panie Prezydencie, wody zimnej……

A wszystko dla zabawy w wydawanie piniendzy na nowe pomysły Rąkowskiego. Najbardziej zaawansowanego w pracę wodociągowca wspierającego lokalne firmy reklamowe piniendzmi opłaconymi za wodę na utrzymanie wodociągów oraz kładzenie nowych.

Najlepsze jest to, że Rąkowski za nasze pieniądze promuje ZWIK. Spółkę miasta, która zaopatruje nas w wodę. Po cholerę promować firmę, która jest monopolistą. Nie ma wyboru i musi ZWIK dostarczać wodę. A on wydaje pieniądze na baloniki, długopisy i inne droższe prezenciki. Ciekawe ile z nich zalega mu w domu. A nie wspiera lokalne firmy drukujące, tylko swojego kolegi z partii. Poczytajcie zwikówkę.

Rafał Kunka {nowy} prezes ZWIKU to kolejny uczciwy radny PO – ZWIKÓWKA nr 2/2015