Strona główna Dzieje się Życie szkolne Dali nura w morską otchłań

Dali nura w morską otchłań

0

O niegrzecznym Michasiu, co zaśmieca morze, o żółwiu, co z radości tańczył break dance i o pięknej rybce uwięzionej w sieci. „Podwodny świat” uczy najmłodszych, jak dbać o ekologię. 

Michaś to butny chłopiec. Gdy się złości, ciska śmieciami w morskie fale. Tak jest i tym razem. Chłopiec w żółtym kapoku wybiera się na plażę. Widać, że jest zdenerwowany, a wściekłość niemalże kipi mu uszami. W ręce trzyma plastikową butelkę. Oj, jak zaraz nią grzmotnie, to woda w morzu się rozstąpi! Michaś nie poprzestaje na butelce. Do wody wrzuca jeszcze inne śmieci i … but. But, który w magiczny sposób przenosi go w podwodny świat. Tu chłopiec spotyka żółwia. Okazuje się, że mieszkaniec morza od dawna boryka się z ogromnym problemem. Jego skorupa upstrzona jest śmieciami, które za sprawą ludzi wylądowały w wodzie. Michaś zaczyna rozumieć, jaki wpływ jego zachowanie na plaży miało na morskie stworzenia. Uwalnia żółwia od trapiącego go ciężaru i razem tańczą radośnie w morskich falach. Ale zaraz, zaraz! Okazuje się, że żółw nie jest jedynym stworzeniem w tym podwodnym świecie, które cierpi przez zanieczyszczenia. Michaś i jego kompan odnajdują zaplątaną w sieć piękną, ale nieszczęśliwą rybkę.  Rybka niemalże nie może swobodnie się poruszać. Jej płetwy są splątane odpadami.

Nie trudno zgadnąć, że chłopiec pomaga także rybce, a doświadczenia z głębin morza dają mu lekcję na całe życie. Ale kto tak naprawdę zadba o to, by woda w morzach była czysta?

Przedszkolaki w wieku od 4 do 6 lat. To właśnie dzieci zasiadły we wtorek na widowni Młodzieżowego Domu Kultury, w którym odbyło się pierwsze, inauguracyjne przedstawienie pt. „Podwodny świat”, który powstał w ramach projektu „Pabianicka EKOmoda – czysta, zdrowa woda” współfinansowanego ze środków WFOŚiGW w Łodzi. Projekt realizuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji Miejskiej i obejmuje 10 przestawień edukacyjnych, skierowanych do najmłodszych mieszkańców naszego miasta oraz do uczniów klas I – III szkół podstawowych.

Spektakle mają na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest, by śmieci i odpady trafiały do kosza, a nie do wody.

Przed występem, na scenie pojawili się także funkcjonariusze z pabianickiej komendy. Policjanci opowiedzieli dzieciom, jak należy zachowywać się nad wodą, by czas nad nią spędzony był radosny i pozbawiony niebezpiecznych sytuacji. Co ważne, mundurowi w nawiązaniu do wypoczynku np. na plaży, przypomnieli także najmłodszym, że pod żadnym pozorem nie wolno nigdzie oddalać się z nieznajomymi.

– Co należy robić, gdy jakaś obca osoba  bierze Was za rękę i siłą chce zabrać ze sobą? – pytali policjanci?

– Wołać ratunku! – odpowiedziały chórem rezolutne przedszkolaki.

W inauguracji uczestniczył także prezydent Pabianic, Grzegorz Mackiewicz.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments