Strona główna Dzieje się W Pabianicach trwają właśnie „Parkowe Re(we)lacja dla ciała, ducha i natury”

W Pabianicach trwają właśnie „Parkowe Re(we)lacja dla ciała, ducha i natury”

0

Zadanie finansowane jest z budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego ŁÓDZKIE NA PLUS na 2023 r. Zostało ono wybrane przez mieszkańców w głosowaniu w zeszłym roku.

To przede wszystkim aktywny wypoczynek, ale też pokazanie pabianiczankom i pabianiczanom, jak ważna dla ludzi i zwierząt jest zieleń miejska i jak w codziennym życiu możemy wesprzeć miejscowy ekosystem.

Sercem wydarzeń jest Park na Zatorzu przy ulicy Eichlera – do niedawna niezagospodarowany teren miejski, który lokalni społecznicy najpierw uprzątnęli, a następnie zmienili w pierwszy w naszym mieście powstały z oddolnej inicjatywy park.

Projekt koordynuje Renata Witczak ze Stowarzyszenia Polska 2050. Parkowe Re(we)lacje patronatem objął Prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz.

Pierwsze wydarzenia już za nami

Wyzwaniem był piknik rodzinny, który 6 sierpnia miał odbyć się w plenerze, ale ze względu na burze i alert RCB musiał zostać przeniesiony pod dach do OSP w Kudrowicach. „Zadaszony piknik” poświęcony był pszczołom. Dzieci i dorośli m.in. budowali domki dla owadów, które można zamontować w ogrodzie lub na balkonie. Uczestnicy zobaczyli też wystawę zdjęć owadów autorstwa Jacka Nowaka.

Furorę zrobiły „Nocne Łowy Owadów na Światło” w Parku Wolności (12 sierpnia), podczas których można było nie tylko o owadach posłuchać, ale też poobserwować je na żywo. Jeśli ktoś przegapił wydarzenie to nic straconego.

– W sobotę, 26 sierpnia w Parku na Zatorzu przy ul. Eichlera 30A zapraszamy na kolejne łowy (start o godz. 21.00). Jacek Nowak poza ogromną wiedzą ma też niesamowity dar opowiadania, dlatego gwarantujemy zachwycający owadzi spektakl przed płóciennym ekranem – zapowiada koordynatorka projektu.

Przed nami kolejne pikniki w Parku na Zatorzu

Najbliższy, 20 sierpnia, poświęcony będzie ekologicznej uprawie roślin miododajnych, a główną atrakcją będą warsztaty z wysiewania ziół. Organizatorzy zaplanowali na ten dzień także ogromny wachlarz aktywności dla dzieci. Zarówno starszych, jak i młodszych. Począwszy od sportowych wyzwań, przez artystyczne uniesienia, kończąc na ekologicznych quizach i konkursach. Wszystko to w rodzinnej, piknikowej atmosferze. Podczas konkursów do wygrania są atrakcyjne upominki dla dzieci i nagrody dla całych rodzin, które pozostają niespodzianką.

– Podczas kolejnego pikniku, 3 września, skupimy się na oszczędności energii, mikroretencji i ekologicznym ogrzewaniu domów, a dla najmłodszych przygotowane będą warsztaty „Cztery Żywioły” i ekologiczny teatrzyk – zachęcają organizatorzy.

Oba pikniki zaczynają się o godz. 15.00, więc to świetny sposób na spędzenie niedzielnego popołudnia.

Poza piknikami przez cały sierpień, w tygodniu, można wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących: treningach nordic walking, jogi, slow jogging, badmintona i warsztatach relaksacyjnych.

Ostatnie tygodnie lata zapowiadają się aktywnie. Warto korzystać!

REKLAMA