Strona główna Aktualności Z miasta Urzędnicy sięgają po 2,6 mln złotych

Urzędnicy sięgają po 2,6 mln złotych

4

Przygotowany został projekt „modelowej rewitalizacji”, który obejmuje 70 hektarów Starego i Nowego Miasta wraz z ul. Zamkową i rynkiem. Staramy się o 2,6 mln zł rządowej dotacji na ten cel.

Pabianice biorą udział w konkursie Ministerstwa Rozwoju skierowanym do samorządów pod nazwą „Modelowa rewitalizacja miast”. Spośród 240 zgłoszonych przedsięwzięć do drugiego etapu konkursu wybrano 57 – w tym projekt z Pabianic. Dotyczy on rewitalizacji Traktu Kapituły Krakowskiej (od kościoła św. Floriana do kościoła Najświętszej Marii Panny) wraz ze Starym Rynkiem – temat wiodący projektu to przywrócenie znaczenia głównej ulicy z rynkiem. Miasto dostało merytoryczną pomoc eksperta z zakresu rewitalizacji. Wniosek został złożony 1 lutego, teraz podlega ocenie w Ministerstwie Rozwoju.  Wybranych 20 miast skorzysta z dofinansowania od 100 tys. do 5 mln złotych na realizację pilotażowych projektów rewitalizacji, na których będą mogły wzorować się inne samorządy.

– Rewitalizacja nie sprowadza się do remontu pojedynczych budynków. To złożony proces, który skoncentrowany będzie na terenach znajdujących się w największym kryzysie. Żeby je wyznaczyć, trzeba szczegółowo przeanalizować i zdiagnozować obszar całego miasta. Proces rewitalizacji wymaga też aktywnego współuczestnictwa mieszkańców  – mówi Renata Sielczak, naczelnik Wydziału Urbanistyki UM. – W konkursie ministerialnym kwota dofinansowania głównie przeznaczona jest na projekty „miękkie”, czyli działania społeczne i badania, a jedynie 50 tys. na działania techniczne, w tym remonty, przebudowy czy renowacje.

W pabianickim wniosku jako obszar pilotażowy dla działań rewitalizacyjnych wybrano 70 ha terenu Starego i Nowego Miasta z ul. Zamkową i rynkiem. Wpisano w nim m.in. działania, które poprawią jakość życia mieszkańców, przyczynią się do aktywizacji zawodowej i społecznej, zapobiegną wykluczeniu społecznemu na tym terenie (np. animatorzy i świetlice środowiskowe). We wniosku są także działania obejmujące przygotowanie procesu rewitalizacji oraz wymagane ustawowo badania obejmujące teren całego miasta, które pozwolą szczegółowo wyznaczyć obszary kryzysowe i zdegradowane oraz przyjąć model rewitalizacji. Wartość projektu przedstawionego we wniosku to 2,9 mln zł,  przy dotacji 2,6 mln zł. Wkład własny zabezpieczony w tegorocznym budżecie miasta wynosi 250 tys. zł.  Projekt do realizacji w latach 2016-2018. Rozstrzygnięcie konkursu za około dwa miesiące.

informacja UM

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

animatorzy i świetlice środowiskowe czyli zmarnowana kasa – Pani Jadzia siedzi przed telewizorem pije kawkę w świetlicy aby do 16.00

Myślę, że to były tylko przykłady aby zaznaczyć, że nie chodzi o zwykły remont i stawianie na wygląd a na ludzi, rozwój, alternatywa spędzania wolnego czasu.

Życzę powodzenia. Trzymam kciuki.

2,9 mln zl na rewitalizacje od floriana do marii panny? chyba na pomalowanie frontowych elewacji tylko wystarczy…