Strona główna Styl życia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – wsparcie dla wszystkich osób znajdujących się na drodze

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – wsparcie dla wszystkich osób znajdujących się na drodze

0

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która stoi na straży wszystkich osób poruszających się po drodze. Nie trzeba obawiać się dzięki temu tego, że sprawca wypadku nie posiada ubezpieczenia lub też towarzystwo ubezpieczeniowe ogłosiło upadłość. Garść informacji na temat tej instytucji przyda się posiadaczom pojazdów mechanicznych.

UFG – co należy wiedzieć na ten temat?

Na mocy ustawy z dnia 28 lipca 1990 roku został powołany Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, którego celem jest realizacja zapisów ustanowionych ustawie z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Pod opieką tej instytucji znajdują się wszystkie polskie i zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe, które działają legalnie oferując swoje polisy. Należy wiedzieć, że wszystkie TU chcące działać legalnie, muszą posiadać zezwolenie, które wydawane jest na podstawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Wszystkie towarzystwa, które otrzymały licencje na prowadzenie takiej legalnej działalności, są zobowiązane do tego, aby na rzecz UFG odprowadzać 1,3% składki za każdą umowę ubezpieczeniową podpisaną z klientem. Więcej o takich rzeczach można przeczytać na https://tuz.pl/ekspert-radzi/ufg-czym-jest-i-jak-dziala-2/.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny a brak ubezpieczenia OC

UFG to taka instytucja, której jednym z zadań jest kontrola ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Terminów tych należy pilnować, ponieważ już jeden dzień przerwy skutkować będzie nałożeniem mandatu finansowego. Za kontrolę ważnego ubezpieczenia OC odpowiedzialny jest nie tylko UFG, ale także policja, straż graniczna, a nawet organy celne. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dba o to, aby na bieżąco uzupełniać dane w systemie informatycznym. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, właściciel pojazdu wzywany jest do wyjaśnienia tej sytuacji. Jeżeli się okaże, że polisy faktycznie nie ma, zostanie nałożony mandat.

Ubezpieczenie OC – jak naliczane są mandaty za brak polisy?

Mówiąc o mandatach za brak ważnego ubezpieczenia OC, należy odnieść się do wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Wysokość kary finansowej uzależniona jest także od rodzaju pojazdu z którym ma się do czynienia. Biorąc pod uwagę te elementy, można mieć pewność, że kary za brak OC rosną z roku na rok. Wpływ ma na to podnoszenie minimalnego wynagrodzenia brutto.

W 2023 roku za brak polisy OC w przypadku samochodu osobowego, kara wygląda w następujący sposób:

  • od 1 do 3 dni – 1140 złotych;
  • od 4 do 14 dni – 3600 złotych;
  • powyżej 14 dni – 7200 złotych.

Są to niebagatelne sumy, których wysokość znacząco przekracza składkę na polisę OC. Należy więc pilnować terminów. W szczególności, że zawsze zapowiadane są one listownie/za pomocą SMS przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

UFG – czy mogę liczyć na wypłatę odszkodowania od nich?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ma możliwość skorzystania z pomocy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Należy więc powiedzieć, że ma się do czynienia z instytucją, która w głównej mierze wspiera:

  • uczestników wypadków, gdzie sprawca zdarzenia nie posiada ubezpieczenia OC;
  • uczestników wypadków, kiedy sprawca nie jest znany. W tym przypadku UFG będzie w stanie wypłacić odszkodowanie na osobie lub na mieniu.

Odszkodowanie na osobie pozwala na wypłatę kwoty pieniędzy tym, którzy na skutek wypadku mogą nie być zdolni do wykonywania pracy. UFG zdecyduje o wypłacie renty. Odszkodowanie w mieniu wypłacone może zostać wtedy, kiedy jeden z uczestników poniósł śmierć w wyniku wypadku lub też naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia.

Jeżeli sprawca jest znany, będzie „ścigany” przez instytucję, aby zwrócił kwotę, którą UFG wypłaci poszkodowanym osobom.

Szkoda do UFG – jak należy ją zgłosić?

Osoby, które doznały szkody na skutek pewnych wydarzeń, muszą dochodzić swoich praw. Mogą tego dokonać z tytułu OC sprawcy, jeżeli takowe faktycznie jest. W innych wypadkach pomaga Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG nie wymaga jednak tego, aby kontaktować się z nimi bezpośrednio. Można tego dokonać przy pomocy któregokolwiek towarzystwa ubezpieczeniowego. Pomocne będzie TU, gdzie doszło do podpisania własnej umowy ubezpieczenia lub też innej, legalnie działającej firmy posiadającej stosowne zezwolenie. Każda z takich firm jest zobowiązana do tego, aby przyjąć zgłoszenie od pokrzywdzonych osób.

Czy UFG zawsze wypłaca odszkodowanie?

Każdy już wie, jak działa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja pilnuje w szczególności nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów karząc ich stosownymi mandatami.

UFG ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania, jeżeli osoba faktycznie została ranna. Jednak jej obrażenia nie są poważne, a pobyt w szpitalu trwał krócej niż 14 dni. Z odmową można również spotkać się wtedy, kiedy została doznana jedynie szkoda na mieniu, ale personalia sprawcy nie są znane.

Możliwe jest umorzenie kary za brak OC. Szczegółowe informacje na ten temat oraz wiele innych, znaleźć można na ich stronie. UFG pomaga właścicielom pojazdów mechanicznych różnego typu.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments