Strona główna Aktualności Z miasta U nas archeologom się nie nudzi. I jeszcze będą mieli co robić…

U nas archeologom się nie nudzi. I jeszcze będą mieli co robić…

7
Widok na dawną drogę (ul. Zamkowa)/fot. Przemysław Muzolf
Modernizacja linii  tramwajowej daje się pabianiczanom we znaki, tymczasem dla archeologów nasze miasto stało się ciekawym miejscem pracy, gdzie dokonywane są kolejne odkrycia.

Badania rozpoczęły się w połowie czerwca, po tym, jak okazało się, że pod jezdnią ulicy Warszawskiej znajdują się trumny (pisaliśmy o tym. m.in. TUTAJ). W tym miejscu w pierwszej połowie XIX wieku funkcjonował cmentarz.

Niedawno, bo w październiku odkryto pięć kolejnych grobów, w wyniku badań stanowiących kontynuację tych z lata. Były one prowadzone na skrzyżowaniu z ulicą Kapliczną, na obszarze dwóch arów. Zdaniem archeologów został „uchwycony” zachodni skraj cmentarza.

– W dalszej kolejności prowadzono nadzór nad korytowaniem północnego pasa jezdni oraz pasa pod tramwaj na odcinku od Kaplicznej do Konstantynowskiej. W trakcie nadzorów pozyskano liczny materiał ceramiczny z okresu pradziejowego. Archeolodzy odkryli również relikty kolein drogi i znaleźli w nich monety i ceramikę, datowane na XVII/XVIII wiek – wyjaśnia Małgorzata Wilczek, kierownik działu przygotowania i realizacji inwestycji w Progreg InfraCity, konsorcjum, które realizuje przedsięwzięcie.
Wykorytowany i podczyszczony wykop u zbiegu ulic Warszawskiej i Kaplicznej/fot. P. Muzolf
fot. P. Muzolf

Obecność archeologów okazała się też niezbędna na ulicy Zamkowej (WIĘCEJ). Tutaj niespełna dwa tygodnie temu na wysokości „Prząśniczek”, na długości około 30 metrów, została odsłonięta podczas prac ziemnych dawna droga. Jej szerokość wynosiła wtedy 4 metry, a była wykonana z dranic o szerokości 25 centymetrów oraz z kamieni i gałęzi. Droga funkcjonowała prawdopodobnie do przełomu XIX i XX wieku, kiedy został położony bruk i wybudowano linię tramwajową.

Prace w tym miejscu również przyniosły odkrycia – znaleziono fragmenty ceramiki z XVIII/XIX wieku oraz trzy dziewiętnastowieczne monety.

– Obecnie rozpoczęły się badania archeologiczne w okolicach zamku. To obszar objęty tym wymogiem. Będą już trwały do końca, równolegle z wykonywanymi robotami budowlanymi – dodaje Małgorzata Wilczek.
Efekty prac archeologów na ul. Zamkowej/fot. P. Muzolf
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

prędzej metro zbudują w tym mieście niż ogarną burdel na zamkowej

Bez przesady. W Warszawie zaczęli w latach 80., a skończyli kilka lat temu. 😀

Spoko, odkrywanie historii to fajna sprawa, szkoda tylko że my jako miasto nie mamy z tego żadnych pieniędzy.

Jak będą tak kopać to znajdą jeszcze bursztynową komnatę a może….złoty pociąg?

zloty pociag i bursztynowa komnate to juz macierewicz znalazl :))) ja sadze ze nasi badacze piaskownic znajda swietego grala i dziewice orleanska 😀

bravo do barana PKP torowa pociągi przejechały przed 20 a przejazd otworzył 20 minut później
wcześniej czy później ktoś się ro………….doli na łaskiej a p……….z PKP napiszą że wszystko jest ok
wspólna podmiejska normalnie przejazdy działają zwolnić ćwoka

Pół miasta już o tym wie, ze te pare desek wartości archeologicznej nie ma żadnej. Chodzi o to żeby można było się wykręcić z terminów …. bo już terminowo są w czarnej dooopie.