Strona główna Aktualności Z miasta To będzie drogowy armagedon. Stanie pół miasta

To będzie drogowy armagedon. Stanie pół miasta

30
Na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Moniuszki zostanie wybudowane rondo.

Dużymi krokami zbliża się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 485 na odcinku, który biegnie przez Pabianice. Również w przyszłym roku, w ramach projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny”, jest przewidziane rozpoczęcie przebudowy ul. Zamkowej. Będzie się działo…

Wczoraj minął termin składania ofert na realizację pierwszej w tych inwestycji. Teoretycznie, bo okazało się, że potencjalni wykonawcy zasypali inwestora – Zarząd Dróg Wojewódzkich – pytaniami, na które trzeba odpowiedzieć.

– Oferty otworzymy więc prawdopodobnie na początku stycznia. Po zakończeniu postępowania przetargowego i podpisaniu umowy z wykonawcą prace będą mogły ruszyć. Nastąpi to w pierwszym półroczu. Zakończą się w 2019 roku – informuje Marcin Nowicki, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich. – Firmy biorące udział w przetargu muszą być przygotowane do opracowania dokumentacji, gdyż inwestycja została przewidziana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Prace w Pabianicach obejmą dwie ulice – Kilińskiego i Jutrzkowicką, a ściślej odcinek o długości 2,3 kilometra, od Grobelnej do granic miasta. W zakres robót wejdzie m.in. wymiana nawierzchni oraz przebudowa i rozbudowa skrzyżowań, w tym budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Moniuszki. Pojawią się nowe chodniki, zostanie rozebrany most i wybudowany przepust przez rzekę Pabiankę.

Prace obejmą m.in. rozbiórkę mostu na Pabiance.

– Ponadto zaplanowaliśmy rozbiórkę i budowę zjazdów, budowę zatok autobusowych, postojowych, oświetlenia drogowego, rozbudowę systemu odwodnienia (kanalizacja deszczowa, rowy) i przebudowę kolidujących sieci infrastruktury- dodaje Marcin Nowicki.

Pabianicki fragment drogi wojewódzkiej nr 485 został oszacowany na ponad 23 mln zł. Pieniądze na inwestycję pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020.

W gigantyczny plac budowy zamieni się nie tylko ulica Kilińskiego i Jutrzkowicka, ale też Zamkowa, gdzie w ramach projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny” nastąpi przebudowa linii tramwajowej 41, przez Ksawerów, do granicy z Łodzią. Na liście tego, co ma być zrobione jest m.in. nowa infrastruktura tramwajowa (torowisko, sieć trakcyjna), przebudowa i budowa przystanków tramwajowych, peronów, zatok autobusowych i zintegrowanych przystanków tramwajowo – autobusowych oraz dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych, przebudowa skrzyżowań, pętli tramwajowej przy ul. Wiejskiej, budowa tram-bus pasa w ul. Zamkowej, Stary Rynek i części ul. Warszawskiej. Wzdłuż nich powstaną ścieżki rowerowe, a w rejonie Dużego Skrętu – parking rowerowy.

– Przyszły rok upłynie w znacznej mierze na przygotowywaniu dokumentacji tego przedsięwzięcia, ale jest duże prawdopodobieństwo, że pod koniec roku prace już się rozpoczną – mówi Marcin Chmielewski z wydziału infrastruktury technicznej i komunikacji w pabianickim magistracie.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

zamkowa i kilinskiego razem?! przecież w korkach to się będzie stało wieczność

Chciałoby się ładne drogi , ale trzeba je zbudować, wiadomo więc, że będą utrudnienia.

Wytłumacz głupolom…

Ale może trochę logiki do tego? Można najpierw zrobić jedną ulicę a poźniej drugą a nie rozjebać wszystko..

Niestety tak się nie da.

Jedna inwestycja jest miejska, druga wojewódzka, a środki pochodzą z RPO i muszą być wydane w określonym terminie , ( czyli lata 2018-2020).
Powoduje to nakładanie się inwestycji i niewątpliwie jakieś tam utrudnienia.

Komu to nie pasuje, to jego problem i narzekanie nic tu nie zmieni.

Przy każdym remoncie jest bałagan, ale potem wszyscy bedziemy się cieszyć z wyremontowanych ulic, chodników itd.

Tutaj nie chodzi o to, że cyt „jak komuś nie pasuje to jego problem”. Problem będzie nas wszystkich jeżeli chodzi o sprawne przemieszczanie się po mieście i z miasta – dojazdy do pracy, szkół itd … Jeżeli z każdej strony miasta będzie remont pojawia się pytanie – gdzie jechać żeby dojechać?

Wyrwałaś z kontekstu. ” Piotr ” wyraźnie też napisał… ” i narzekanie nic tu nie zmieni „.
Masz lepsze i bardziej rozsądne propozycje w sprawie remontów ? Do PMP, proszę ! Jest problem i trzeba sobie radzić…

Trzeba jeszcze doliczyć remont linii kolejowej, co już jest inwestycją państwową. Wtedy mamy blokadę wylotowej DK71 na północ (do węzła S14 i dalej na Kanzas). Rozwiązanie: objazd DW482 do Dobronia i S14 do węzła Pabianice Północ.

To jest konkret a nie pierdoły !

I zamiast zrobić roboty w na przykład rok , pier..lić się z tym dwa lata.
Malkontentom zawsze będzie źle, zawsze gotowi do nażekania.

To Grzesiu będzie ugotowany … nawet kierowców zdenerwuje …

Nie pękaj o Grzesia !
Pytanie, kto z twoich kierowców podziękuje, gdy projekty zostaną zrealizowane ?

Przydało by się rondo Roweckiego Kilińskiego

Niestety będą światła.

No to kicha !

Swiatła to najbardziej przydały by się Nawrockiego – Warszwska

Jak się ruszać nie umie to może tam jest problem. W innych wypadkach niekoniecznie.

tam rondo by było najlepsze, i jeszcze koło mc i na dużym skręcie

45 : Racja !
Może petycja do władz miasta, ale to nie jedyne miejsce w Pabianicach.
Nie wiem, podobno jest zgoda na rondo Warszawska ?

Wolałbym rondo Kilińskiego – Moniuszki, tam jest problem w wyjechaniem. Przy cmentarzu nie ma żadnego problemu.

Tyż prowda, jak powiada baca !

To może zamiast stać w korkach,przesiąść się do autobusów miejskich,a nie samochodem na sąsiednią ulicę,bo przecież trzeba jechać „s…ć” samochodem.

Nie dociekam, nie moja sprawa, ale chyba masz extra brykę w garażu i wszędzie dymasz pieszo !
Oj, zdziwiłabyś się, jak d… „ kierowcom „ przykleja się do fotela w ich ukochanym samochodzie !

Chyba Anno dawno nie jeździłaś komunikacją miejską.
Rozkłady do d… pytanie, za mało autobusów i tramwajów. Gdyby jeszcze ci co mają samochody przesiadki się do autobusów czy tramwajów to uwierz mi, ich drzwi nie dało by się zamknąć, tak wszyscy byli by powciskani.

Super, nie ma to jak zacząć prace drogowe po wakacjach, na zimę, porobic 2 miesiące i potem na 4 wszystko zostawić bo zima. Już widze jak to jest super zorganizowane…

Mnie wisi szperanie w szczegółach, ale Gościu wyluzuj a nie pitolisz bez opamiętania. Projekty ? Kasa ? Przetargi ? Wykonawcy ?

Poniżej zamieszczam link do planu ronda na Kilińskiego/Moniuszki.

https://imgur.com/a/nqmsQ

Mam nadzieje, że w projekcie budowy ronda takiego ważnego przejazdu przez miasto ulicą Kilińskiego również dla TIR z kierunku Łódź > Pabieniece > na Bełchatów, nie zapomniano o dodatkowym poszerzeniu prawych łuków na wjeździe z każdej że stron. Jeżeli projektant tego z góry nie uwzględnił to pierwszy lepszy TIR z naczepą lub nawet autobus w godzinach szczytu chcąc uniknąć otarcia o inne pojazdy zmielić te krawężniczki i trzeba będzie bardzo szybko poprawiać bubel a po co. Kiedy można to za jednym zamachem zrobić raz a dobrze i ściśle utwardzone. Widać takie wesołe i bezmyślne projekty prawie na każdym nowym rondzie… Czytaj więcej »

Nareszcie. Przeżyjemy.

Cieszę się na te nowe drogi ale dlaczego przez 50 lat nie robiono nic a od 2018 roku Pabianice będą dramatem komunikacyjnym… szkoda… grzech zaniedbania odrabiany po wielu wielu latach. Jak zwykle trzeba się cieszyć bo mogłoby nie być niczego… ech