Strona główna Aktualności Z miasta Starosta zapowiedział pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Chodzi głównie o bazę noclegową

Starosta zapowiedział pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Chodzi głównie o bazę noclegową

34
Na najbliższy wtorek zaplanowane jest zwołanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Do spotkania zaproszeni zostali prezydent Grzegorz Mackiewicz, a także burmistrzowie i wójtowie naszego powiatu. Narada w całości będzie poświęcone wojnie na Ukrainie. Decyzję taką ogłosił dziś podczas konferencji Starosta pabianicki Krzysztof Habura po rozmowie z wojewodą.

Spotkanie zespołu ma dotyczyć przede wszystkim pomocy Ukrainie w 3 obszarach. Pierwszy to pomoc jednostek samorządowych poprzez zapewnienie miejsc noclegowych. Starosta liczy, że udałby się rozlokować u nas nawet kilkadziesiąt osób. Dokładne liuczby mamy poznać po spotkaniu.

– Kolejny obszar dotyczy stworzenia bazy, do której sami mieszkańcy mogliby dzwonić i proponować miejsca noclegowe u siebie – mówi Starosta. – Dotyczy to także zbiórki np. odzieży, środków czystości czy żywności. Rzeczy takie moglibyśmy następnie wysłać na Ukrainę, w miejsca, gdzie są niezbędne.

Ostatni aspekt, który będzie omawiany dotyczy pomocy finansowej i zbiórek pieniędzy. Planowane jest stworzenie bazy telefonów i kont takich stowarzyszeń i fundacji jak Caritas, Polska Akcja Humanitarna, czy Siepomaga.

– Te wszystkie działania mają na celu pomóc tym biednym ludziom, aby mogli jakoś przeczekać ten trudny dla nich czas. Liczymy ciągle, że to wszystko się zmieni, agresja zostanie wycofana, a Ukraina pozostanie niepodległa – podsumowuje Habura.

Pierwsze zbiórki już ruszyły. Każdy, kto chce pomóc może wpłacać pieniądze m.in. pod tym adresem: https://pomagam.pl/solidarnizukraina/wsparcie/.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

A mnie bardziej interesuje że „gdyby co” to gdzie mogę się udać aby się schronić? gdzie mogę otrzymać np. maskę przeciwgazową. broń, czy jakiekolwiek zaopatrzenie. czy schrony mamy przygotowane i wyposażone. czy każdy może się do nich skierować, będą zapisy, numerki czy kto pierwszy? czy wodociągi , energetyka, ciepłownia mają zapewnione zasilanie awaryjne (sprawne, czy był aktualny przegląd?) w razie zaistnienia sytuacji awaryjnych, czy mam sobie termos sam naszykować? jakieś wytyczne dla mieszkańców? czy samowolka? Bo na razie to każdy obraduje udając zaangażowanie, a nie pomaga fizycznie.

Jak zrobimy taki materiał to zaraz zwyzywają mnie od najgorszego, że sieję panikę. Także ten.

czy w schronach będzie podział na klasy tak jak na Titanicu ?

ta i pewnie selekcjoner przy wejściu 🙂
PS. Dlatego ja poruszam temat nie wypychając Redaktora przed szereg 🙂

Proszę się nie zrażać, naszym to nie dogodzisz

To już każdy mieszkaniec powiatu powinien znać od dawna. https://www.lodzkie.eu/page/2799,obrona-cywilna.html

Elu, z tej strony nic nie wynika.Ot miało coś być na stronie urzędu to wkleili stare ulotki….. Jestem hobbystycznie prepersem, więc znam zasady, a i na OC uważałem w szkole. Ja tu pytam o stan w gotowości władz, podmiotów odpowiedzialnych, oraz o zwykłą informacją jak gdzie kiedy? Osobiście znam kilka blokowych schronów i powiem że w większości nic nie ma albo są harcówki zawalone nie tym co być tam powinno. Wiem o schronie na 120 łóżek – pustym,a którego to te 120 łóżek leży w łasku na lotnisku i w razie „w” koleś zarządzający tym schronem,ma własną osobówką je sobie… Czytaj więcej »

Sztab zarządzania kryzysowego jest właśnie od takich sytuacji w kryzysie, jak jest dobrze i wszystko działa to sztab nie musi się zbierać,jak są bomby a nie ma kluczy to jest kryzys i jest zebranie
Rozumiesz ?

nie wyzywaj mnie od ruskich chuiii!!!!

To nie są stare ulotki. Schrony de facto nie istnieją. Są miejsca ukrycia i tyle. Powiat pabianicki ani m. Pabianice nigdy nie dbały o edukację społeczeństwa. Wiadoma rzeczą jest, że ludność podlega samoewakuacji. Trzeba wiedzieć jak reagować na system alarmowania i nie mylic go z syrena straży pożarnej. Ponadto w informatorze nr 2 w cz. Sytuację kryzysowe podane są rzeczy w które należy się zaopatrzyć, żeby przetrwać. Obrona cywilna nie istnieje. Brak ustawy. Nic dalej nie zrobili choć ustawę napisalismy kilka lat temu. Lepiej wiedzieć coś w temacie niż nic.

Są schrony, aczkolwiek nie wiem w jakim stanie.

To nie schrony. Tak nazwane, ale na pewno nie zechciałbyś tam być. Brak wentylacji. Brak jedzenia i podstawowych warunków przetrwania. W Polsce może są trzy schrony, które są schronami atomowymi. Nie ma co się okłamywać. Nigdy nie było pieniędzy i chęci. To ewentualnie miejsca ukrycia. Na wszystkich szkoleniach słyszałam,ze to niepotrzebne bo jak będzie wojna to niekonwecjonalna. Nikt nie chciał słuchać. Te schrony o których wspominasz to tylko na papierze.

Ja nie twierdzę, że to schrony atomowe. Na papierach są 4 schrony. Nie twierdzę też, że są sprawne.

czyli tak jak myślałem. w razie godziny W szybko spitalać za granicę lub wyjść i dać sobie w klatę strzelić. smutne to…. W obecnej sytuacji każdy powinien mieć prawo swobodnego dostępu do broni i niech się sam chroni! dziki zachód z samym mięsem armatnim…

Po to powinny byc szkolenia z samoobrony. Czy powiat robił to? Teraz jest jeszcze czas by się przygotować. Proponuje o to walczyć, a nie narzekac. Po to też wstawiłam te broszurki. Ustawa o powszechnym obowiązku obrony nakłada obowiązki, a nic nie mowi o uciekaniu i nadstawianiu własnej piersi😂

Ogarnij się i przestań fantazjować.

Poczekaj trzeba opracować kampanię na Facebook, zeby żadnego momentu nie przegapić – w kampanii sie przyda

Jak będzie wojna to będziemy czekać na dary z zagranicy, oraz tydzień na zebranie się sztabu kryzysowego, żeby coś uradzili.
No co ty z zapchanymi studzienkami nie dali rady, z wirusem też nie.
Będzie wojna to będzie jak będzie ważne żeby coś zarobić

Trzeba było słuchać w szkole na przysposobieniu obronnym…. aha, tylko kazdy wtedy myslał, że to „niepotrzebny” przedmiot.

https://www.lodzkie.eu/page/2799,obrona-cywilna.html. To jest link do strony jak masz się przygotować. Biuletyn informacyjny nr2

https://epainfo.pl/to-nie-wojna/
Artykuł w podobnym tonie
5 lat temu ? 7 lat temu ?
Pytania te same odpowiedzi brak

Jakie pytania ? Naprawdę jesteś taki głupi, żeby sądzić, że da się 40 milionów ludzi schronć w schronch ? Gdzie tak jest na świecie ? Współczesna wojna przebiega inaczej.

kiedy w pabianicach jest 40 milionów ? wyjątkowy z ciebie pabianicznin patriota 🙂 obrażanie innych masz we krwi ?

Szwajcarzy potrafią, w Chinach każdy budynek użyteczności publicznej musi posiadać schron.

Hotel Fabryka Wełny ma mnóstwo wolnych miejsc.

Należy pomyśleć o prawdziwej pomocy Ukraińcom. Nie chodzi o chwilową pomoc czy „przenocowanie”.
Uchodźcy z Ukrainy uciekają przed prawdziwą wojną i szybko do siebie nie wrócą więc należy im zapewnić prawdziwe mieszkania, dla dzieci zorganizować miejsca w szkołach i pomoc w nauce a dla dorosłych osób zabezpieczyć miejsca pracy. Tym się powinni rozleniwieni i wypasieni starosta i prezydent zająć i tym wykazać. To jest ten czas. To jest ten prawdziwy historyczny moment.

To tylko tanio POpulistyczność Panie. Widzioł kto kiedy jak Habura ze swojej portmonetki wyciongo? Starostując ani rozu nie ulżył miejsca w radzie ino 1600 broł co misionc. Une wszyskie takie. Do zdjencia tylko za nieswoje dutki coby sie puszyć przed innymi. A w kieszyni wunsz.

Tym zajmuje się Urząd ds. Cudzoziemców, a w terenie każdy wojewoda. To jest zadanie rządowe, a nie samorządowe. Samorządy mogą dodatkowo wystąpić z własną inicjatywą.

Panie Starosto.
Nim zaczniemy myśleć o innych proszę pomyśleć co z nami. Lepiej pomyśleć tak na wszelki wypadek a nie później płakać że się nie pomyślał o nie zrobiło nie przygotowało. Tak na wszelki wypadek należałoby już określić miejsca zbiórek mieszkańców w razie „W”. I ogłosić zasady postępowania.

Widzę że skoczyły się komentarze ruskich trolli. Nie wiem czy to autocenzura czy ABW + policja ale dobrze że ten głos morderców został wyciszony.

a co takiego było nieodpowiedniego w tych komentarzach oprócz rozsądku,
żeby nie lecieć jak ćmy do światła.
ktoś zorganizował przedstawienie a wy robicie wszystko zgodnie ze scenariuszem, tak jak popchnęliście innych w covid

Moi dziadkowie Akowcy w grobie się przewracają. A tfuu. Nie mam dla ciebie innego komentarza. To straszne, co z tobą zrobili piewcy alternatywnej rzeczywistości. Dno i pół metra mułu. Co do twoich idoli zapytam jak jeden, co siedzi, Wojciech Olszański: „Byłeś w wosku Polaku?”

tak myślałem że odpowiesz jak twój idol Gadowski….
żal

Płacą Ci w rublach a ten idzie na dno to i żadne zaskoczenie że się denerwujesz.😂🤣