Strona główna Aktualności Z miasta Od wczoraj mobilne płuca sprawdzają jakość powietrza w mieście

Od wczoraj mobilne płuca sprawdzają jakość powietrza w mieście

10
Płuca 25 lutego
Do Pabianic przyjechało urządzenie imitujące ludzkie płuca, które będzie sprawdzać czystość powietrza w naszym mieście. Ustawione zostało przed kościołem Chrystusa Króla na Zatorzu.

Akcja została zorganizowana przez Polski Alarm Smogowy, który kolejny raz rozpoczyna kampanię zatytułowaną „Zobacz czym oddychasz”.

– Kampania trwa już trzeci sezon – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego – Łącznie po Polsce jeździ już 6 takich instalacji, które w tym sezonie staną w 46 miejscowościach na terenie całej Polski. Pomysł na takie urządzenie powstał w Indiach, gdzie jedna z organizacji pozarządowych testowała coś podobnego. Uznaliśmy, że to doskonały pomysł i w nieco zmienionej formie instalacje jeżdżą teraz po naszym kraju.

Makieta przypominającą zarys płuc wykonano z półprzepuszczalnego, białego materiału. Z tyłu, za każdym „płucem” zainstalowano wentylator. Zanieczyszczenia z powietrza osadzają się na tkaninie, która po kilku dniach, w przypadku złej jakości powietrza, zaczyna zmieniać kolor.

Po tym okresie „płuca” bywają szare, grafitowe, lub nawet czarne – tłumaczy Piotr Siergiej – Ten eksperyment ma za zadanie pokazać ludziom, czym oddychają i uświadomić im, że trzeba zrobić wszystko, aby z miast poznikały kopciuchy. Ogólnie w tym sezonie nie jest źle, ale zawdzięczamy to głównie pogodzie, a zwłaszcza gwałtownym wiatrom. Problem jednak wraca gdy pogoda się uspokaja.

Działacze Polskiego Alarmu Smogowego do swoich racji postanowili przekonywać włodarzy naszego miasta. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, a do „okrągłego stołu” zaprosili między innymi Prezydenta Grzegorza Mackiewicza, wiceprezydent Aleksandrę Jarmakowską-Jasiczek, czy komendanta Straży Miejskiej Tomasza Makrockiego.

Chcemy debatować o działaniach antysmogowych w Waszym mieście i zaproponować własne rozwiązania, które sprawdzają się gdzie indziej – mówi rzecznik PAS – Na pewno będziemy rozmawiać o głównej przyczynie smogu, czyli paleniu w starych piecach domowych. Musimy robić wszystko, aby z roku na rok poprawiać jakość powietrza.

Tymczasem mobilne płuca na Zatorzu postoją jeszcze około 6 dni. Kolejny miejscem testowym będzie parking Tkalni.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

badanie jest nierzetelne bez naciągniętej maseczki!

Boże gdzie się uchował taki geniusz?. Toż to wypisz wymaluj AQ na poziomie co najmniej z 500 !!!!!.

Nie AQ tylko AI

IQ

jeśli już to Ajkiu a nie AQ

aj-kju

Przepraszam bardzo za błąd.

internet uczy i bawi 🙂

Proponuje ustawić płuca na końcu ul. Jutrzkowickiej przy granicy z gminą Pabianice

Wymieniać kopciuchy… a to dobre!! Przyłącza gazowe zawiesili na pół roku, fotowoltaikę właściwie ukrócili, dofinansowania obejmują tylko prywatne domy, kamienicom wielorodzinnym nikt nie dołoży złotówki, cała Europa przeprasza się węglem. Jak ekologom nie pasuje, to niech mi sami postawią wiatrak na podwórku i wszystko okablują. Jak nie, to żegnam. Puste, głupie wymówki – kopciuchy…