Strona główna Na sygnale Kryminalne Skazani za śmierć rowerzysty (RELACJA Z SĄDU)

Skazani za śmierć rowerzysty (RELACJA Z SĄDU)

11

Sąd ogłosił dziś wyrok ws. śmierci Piotra K., który zginął na ulicy Nawrockiego uderzając głową w autobus.

Przed salą rozpraw Sądu Okręgowego w Łodzi zebrało się kilkudziesięciu dziennikarzy. Ogłoszenie wyroku rozpoczęło się z około półgodzinnym opóźnieniem. Na czas odczytywania decyzji sądu, policjant zdjął Konradowi B. kajdanki. Łukasz G. z Ksawerowa nie pojawił się w budynku Temidy. Odczytywanie wyroku wraz z uzasadnieniem trwało blisko 1,5 godziny.

Konrad B. został skazany na 8 lat pozbawienia wolności, Łukasz G. na 4 lata, a Kamil K. na 2 lata.

Sędzia zaliczył pobyt oskarżonych w areszcie śledczym na poczet zasądzonej kary. Konrad B. przebywa za kratami od grudnia 2014 roku.

Konrad B. został skazany za udział w bójce ze skutkiem śmiertelnym. Prokurator żądał 15 lat za zabójstwo.

Oto uzasadnienie decyzji sędziego:

Sąd dokonał bardzo istotnych zmian w kwalifikacji czynu. – Zarzuty są nielogiczne i niekonsekwentne – mówił sędzia Ryszard Lebioda. – Zarzuty powinny być spójne. Trudno się oprzeć wrażeniu, że taka treść jest oparta nie na materiale dowodowym, a na doniesieniach medialnych. Rozstrzygnięcie musi być oparte na ustaleniach faktycznych. Zebrane dowody niezawisły sąd ocenia w świetle wykładni prawa. Sąd nie może się kierować oczekiwaniami społecznymi. Nie ma tutaj elementów, które pozwoliły na jednoznaczne stwierdzenie, że działali w zamiarze zabójstwa.

Oskarżony Konrad B. był już skazany za pobicie, ale wyrok został zatarty. Był więc sądzony jako niekarany. Była to okoliczność łagodząca. Na niekorzyść zadziałała opinia z aresztu śledczego. – Przejawia bezkrytyczny stosunek do swojego czynu i przystąpił do popkultury więziennej tzw. grypsery – mówił sędzia.

Sąd uznał, że jest to klasyczna sytuacja pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Ten czy jest zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności. Zadziałało również współsprawstwo.

Ostatnim impulsem, który spowodował śmierć Piotra K. był cios od Konrada B., dlatego wymiar kary jest różny w stosunku do kary Łukasza G. Sąd jednak wymierzył Łukaszowi G. karę surowszą niż żądał prokurator – oskarżyciel żądał 3 lata za usiłowanie pobicia.

Sędzia stwierdził, że zarzut usiłowania pobicia w stosunku do Kamila K. jest bezzasadny.
– Nie mamy dowodów, że chciał się do bójki przyłączyć – wyjaśniał sędzia. Popełnił przestępstwo i jest to pomocnictwo. Co najmniej godził się na to, że koledzy pobiją rowerzystę. Uprzednia karalność (rozbój) i popełnienie przestępstwa w okresie próby działały na niekorzyść Kamila K.

Sąd nie orzekł nawiązek na rzecz pokrzywdzonych. Oskarżeni muszą pokryć koszty jakie ponieśli pokrzywdzeni w związku z obsługa prawną – po 580 zł dla każdego z pokrzywdzonych od każdego z oskarżonych oraz koszty sądowe ( 2 tys. złotych). Prokurator żądał po 10 tys. złotych dla każdego z pokrzywdzonych.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd przedłużył środek zapobiegawczy do 24 września i nakazał aresztować tymczasowo Łukasza G. Areszt może zostać uchylony po wpłacie kaucji w wysokości 40 tys. złotych. Kaucja nie dotyczy Konrada B., który nie ma możliwości opuszczenia aresztu.

Zdjęcia z miejsca zdarzenia.

 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

O dożywocie za mało.

SUPEEEEERRRR

Szkoda, że sąd nie zezwolił na publikację wizerunku tych zwyrodnialców.

nie ma się z czego tak szybko cieszyć wyrok jest nie prawomocny będą się odwoływać na pewno

No i mamy dobry przyklad. Jak ktos cie wkur….. to poprostu go napierd….. bo prawo jest lagodne 😉 Zenada!!!!!!

Bardzo małe kary………..

Prima aprilis to dopiero za tydzień, takie kary za zabójstwo? Czyli, że to nic poważnego wrzucić człowieka pod autobus. Brawo wymiar sprawiedliwości!

Darek, znałem poszkodowanego tak, jak i Ty, tzn. z tego samego miejsca. Tego, że zginął tragicznie, nikt nie cofnie. Pobicie ze skutkiem śmiertelnym… 8 lat nie jest to mało… jasne, mogłoby być więcej, ale czy to coś zmieni? Czy uważasz, że naprawdę przyszłego, potencjalnego, bandytę odstraszyłoby, jakby dostał 15? Ja wątpię, żeby którykolwiek troglodyta miał brać to pod uwagę w momencie popełniania takiego czynu. Nie wiem, może jakby Piotr był z mojej rodziny, to miałbym inny osąd. Kara jest, odbędą ją, będą mieli czas na zastanowienie nad tym, co zrobili…

Myślę ze to wszystko jest opłacone i to grubo opłacone .Nie chce mieszkać w Polsce skoro mamy takich sędziów i takie prawo!!!A mówi się ze pieniądze szczęścia nie dają…Co po niektórym firma powinna splajtować.

Jeżeli wg sądu to jest klasyczne pobicie ze skutkiem śmiertelnym , to co to jest jak ktoś kogoś uderza i w wyniku tego ten drugi traci życie,to po pierwsze,a po drugie jeżeli to jest zagrożone karą 10 lat,a jest to klasyczne to dlaczego dostaje 8 ????

Kula w łeb i do rowu tyle w temacie śmieszne ktoś podobny wyrok dostaje za sadzenie marychy mam nadzieje że powieszą sie w kiciu