Strona główna Aktualności Z miasta Rondo za 2,5 miliona. Urzędnicy liczą na pomoc państwa…

Rondo za 2,5 miliona. Urzędnicy liczą na pomoc państwa…

28
Koncepcje na przebudowę tego skrzyżowania są, nie ma natomiast pieniędzy. Zarządzający nim powiat próbuje jednak pozyskać je ze źródeł zewnętrznych. Chodzi o Nawrockiego i 20 Stycznia.

Szansa na środki daje Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, do którego urzędnicy ze starostwa złożyli wniosek o sfinansowanie budowy ronda. W całości.

– Wszystkich wniosków było kilka, ale w tym przypadku wystąpiliśmy o 2,5 mln zł – informuje starosta Krzysztof Habura. – Trudno powiedzieć, czy je dostaniemy. W stosunku do potrzeb samorządów, które ubiegają się o rozmaite dofinansowania kwota na całą Polskę, nie jest duża…

Starostwo dysponuje trzema koncepcjami, jak poprawić bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu. Najtańszą jest sygnalizacja świetlna. Dwie pozostałe to ronda: małe i duże (w drugim przypadku chodzi o włączenie ul. Szpitalnej). I właśnie za rondem opowiada się część mieszkańców.

O to, by powstało, apelował już w 2017 roku Włodzimierz Stanek, obecnie radny miejski, a wtedy powiatowy. Niedawno skierował do starosty wniosek o zabezpieczenie w budżecie powiatu na 2021 rok pieniędzy na budowę ronda.

„Od wielu lat dochodzi tam do dziesiątek niebezpiecznych sytuacji drogowych. Bywały dni, kiedy dochodziło do trzech kolizji jednego dnia (…). Takie rozwiązanie zapewni płynność ruchu pojazdów oraz bezpieczeństwo” – czytamy w piśmie.

– W odpowiedzi dowiedziałem się, że „realizacja ze względu na duży koszt jest w znacznej mierze uzależniona od wsparcia finansowego z funduszy zewnętrznych” i że powiat czeka na rozstrzygnięcie naboru wniosków o wsparcie. Mam nadzieję, że ten wniosek został napisany dobrze i że środki będą przyznane – mówi Włodzimierz Stanek.

Póki co na skrzyżowaniu ulic Nawrockiego i 20 Stycznia są zamontowane poduszki berlińskie, pasy wibracyjne i separatory. Odkąd się pojawiły, zdarzeń drogowych jest tam mniej.

REKLAMA
Poprzedni artykułSprawy Czytelników: na dworze zimno i w mieszkaniach też
Następny artykułMiłość do piękna mają we krwi
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Budowa ronda w tym miejscu to tylko duże z włączeniem ulicy Szpitalnej. Małe rondo bardzo zaburzy ruch w tym miejscu. Ale mam duże wątpliwości, a raczej pewność, że 2,5 mln nie starczy na dużą krzyżówkę. Zresztą układ urbanistyczny w tym miejscu jest dla takiego rozwiązania też niekorzystny. Zdecydowanie opowiadam się, za inteligentną sygnalizacją świetlną z dominacją ruchu dla potoku samochodów ulicy Nawrockiego, dla której budżet 2,5 mln starczy z naddatkiem.

Miejmy nadzieje, ze poslowie partii rzadzacej z Ziemi Pabianickiej poprą starania Starosty. I obysmy nie zobaczyli jak oko przecieraja w naszym kierunku….

Last edited 3 lat temu by ekg

Wszystko w rękach Starosty

Jak trwoga ,to do Boga. Niedawna historia z Prezydentem Mackiewiczem,nie tworzy dobrego klimatu. Mogliby tutejsi rządzący wykonać jakiś gest dobrej woli w kierunku rządzących w kraju.

Jakiś akt czołobitności wystarczy? A może publiczny pręgierz? Ech, szkoda słów…

Jak wyburzą pomnik na Starym Rynku i postawią na podmiankę pomnik wiadomo kogo, od razu pieniądze się znajdą

Już Ci kiedyś napisałem. Twoja wieczna krytyka to staje się już nudna. może byś tak uszczęśliwił nas,milcząc.?

I co, mam posłuchać „porady” jakiegoś bałwochwalcy, odpornego na fakty? Kpicie, czy żartujecie towarzyszu?

Przykro mi, ale posłowie i senator opcji rządzącej mają Pabianice w głębokim poważaniu!!! Mamy tu wroga w osobie byłego posła PiS, który jawnie, nie kryjąc się z tym, torpeduje wszystkie zamierzenia inwestycyjne Pabianic!

Panie Jach czy sprawdził pan dobrze tą wiadomość?

To nie ja pisałem…

zamiast wymyślać i propagować budowę basenu ,starosta POwinien zrobić wszystki aby POwstało to rondo ,które znakomicie usprawni ruch w tym miejscu

no i bardzo ważna sprawa ,mając na uwadze ostatnią radosną twórczość na „modernizowanej” ul Kilińskiego oby to rondo które kiedyś powstanie nie było podobne do tego z ulic 20 Stycznia i Waltera Jankego ,żeby nie przjeżdzały Polsaty i inneTvn-y aby to pokazać w tv

Teraz do rządu?Podobno jest bardzo zły

A ten nie-rząd to ma jakieś swoje pieniądze? No właśnie nie, i nikomu łaski nie robi. 🙂

Proponuję szlaban z dróżnikiem

Szkutnia za 5 milionów? – nie ma sprawy!
Rondo za 2,5 miliona, które usprawni ruch i zwiększy bezpieczeństwo? – nie mamy pieniążków 🙁

Ile było kolizji i wypadków w tym miejscu odkąd założone są ogólnie mówiąc spowalniacze?

Wypadku nie odnotowałem. Kilka kolizji na pewno, ale jest to zdecydowanie mniej. Przed tym montażem jeździliśmy tam raz na miesiąc.

Jeżeli było tam oka kolizji spowodowanych nie przez alkohol, to i rondo tam nie pomoże.

Z punktu widzenia mieszkańców najlepsze będzie rondo. Brak hałasu ruszania, hamowania, czekających aut na zmianę świateł itp. Światła nie wyeliminują poważnych zdarzeń, zawsze znajdzie się ktoś nieodpowiedzialny i wiedzie na czerwonym, dodając do tego ograniczoną widoczność tragedia gotowa.

Koncepcję dużego ronda opracowałem na prośbę Starosty w 2017 roku, małego nawet nie chciałem tknąć, bo była dla mnie to jedynie strata czasu. Do dziś tak uważam. Dziś bym w tej koncepcji zmienił, wejście od północy ulicy Nawrockiego, w stronę zachodnią i uzupełnienie o infrastrukturę rowerową, która się pojawiła w zeszłym roku. Więc dziś ta inwestycja wymagałaby przebudowy nowej ścieżki rowerowej.

rondo średnie.jpg

Tam nie potrzeba ronda. Wystarczy zdrowy rozsądek i wyobraźnia kierowców.

Ale o to często jest najtrudniej. Uważam, że światła inteligentne zupełności wystarczą!!! Małe rondo może pogorszyć sprawę, duże, jak wyżej, po korekcie wlotów szpitalnej i Nawrockiego od północy (podobnie jak od południa) będzie za drogie bo koszt może wynieść z przebudową infrastruktury podziemnej,nawet powyżej 5 mln!

NBo dopsz, wepchną tam kolanem jakieś krzywe koło (bo prawdziwego ronda nie da się tam zmieścić ze względu na budynek) ze zjazdami od czapy, jak w Monte Karolo, ktoś dostanie nagrodę za bezsensowne wydanie 2,5 miliona (nie z własnych).
Ale świateł nie zrobią, światła są PASSE. no, be są. Za tanie są, nie można się pochwalić inwestycją na miarę Miernych.

Proszę przyłożyć cyrkiel, na tej koncepcji jest KOŁO, a nie inna figura geometryczna!!! Światła inteligentne nie są złą inwestycją, bo nie zmieniają się sztywno, tylko w zależności od pojawiającego się nacisku na asfalt od ciężaru dojeżdżającego pojazdu!

Pomocy! Ratunku!

2,5 miliona za zrobienie „wyspy” wylaniu trochę asfaltu wymalowaniu lini, postawieniu znaków, plus robocizna?