Strona główna Nie przegap Raport z miejskich spółek

Raport z miejskich spółek

17
Rafał Kunka. prezes ZWiK
Prezesi spółek miejskich wzięli dziś udział w konferencji z dziennikarzami i przedstawili w skrócie sytuację nadzorowanych przez siebie przedsiębiorstw. 
Ciepłownia na plusie

W najlepszej sytuacji jest Zakład Energetyki Cieplnej, który 2019 rok zakończył z zyskiem 539 tysięcy złotych przy przychodach na poziomie 40 mln złotych. Dochód mógłby być zdecydowanie większy, gdyby nie łagodna zima i spadek sprzedaży energii o 30 000 gigadżuli (około 1 mln 200 tys. zł straty).

– Oszczędności i odpowiednia organizacja są elementem, które bilansują tę stratę. Na pewno staramy się nie zwalniać, ale rozmawiamy z osobami, które osiągnęły wiek emerytalny – mówi Krzysztof Mondzielewski, prezes ZEC.

Do końca 2019 ciepłownią kierował Florian Wlaźlak

W 2019 roku spółka prowadziła wiele inwestycji związanych z przyłączeniem nowych odbiorców i rozwojem miejskiego systemu ciepłowniczego. Zostały podłączone zarówno budynki mieszkalne wielorodzinne, jak i jednorodzinne, a także obiekty o przeznaczeniu przemysłowym i użyteczności publicznej. Trwa również pierwszy etap budowy instalacji odpylającej, instalacji odsiarczania i odazotowania spalin umożliwiających spełnienie wymogów nowych norm z zakresu ochrony środowiska (PISALIŚMY O TYM).

Podwyżki nie zachwiały budżetem MZK

Miejski Zakład Komunikacyjny kolejny rok skończył na plusie. W kasie spółki zostało 165 tys. złotych, a przychody wyniosły około 14 mln złotych. Przypomnijmy, że od 2019 roku pracownicy MZK dostali średnio po 300 zł podwyżki. Prezes Jarosław Habura musiał wygospodarować na ten cel w 2019 roku około 380 tysięcy złotych.

– Mamy znacznie większe dochody z usług dodatkowych – wyjaśnia prezes.

Chodzi o zysk z usług reklamowych, mycia pojazdów, opłat parkingowych na terenie zajezdni przy ul. Lutomierskiej czy sprzedaży biletów innych przewoźników. W ubiegłym roku MZK zarobiło na tej działalności  1 213 991 złotych. W porównaniu do roku poprzedniego jest to więcej o 250 tys. złotych, co w głównej mierze mogło zrównoważyć podwyżki dla pracowników, których w MZK jest 115.

Jarosław Habura

W 2019 roku odnotowano 3 491 870 przejazdów biletowanych, co stanowi wzrost o 19 737 przejazdów rok do roku (0,6%). Ogólnie daje to około 5 mln pasażerów rocznie. W zakresie inwestycji w 2019 dokonano m.in. zakupu i montażu systemów gaśniczych w autobusach. Zakupiono dwa samochody techniczne, wykonano nowe przyłącze energetyczne. Spółka zamierza wykonać remont stacji paliw i opracowano już dokumentację techniczną. Łącznie wydatki wyniosły około 500 tys. zł. W przedstawiony raport nie wchodzą informacje z projektu realizowanego wraz z miastem ,,Modernizacja i Rozwój Komunikacji Miejskiej w Pabianicach”.

Zużyliśmy 3 183 baseny wody

Na plusie jest też Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Spółka miała około 30 mln złotych przychodu i zysk 70 691 złotych netto. Pabianiczanie w 2019 roku zużyli 2 546 457 m³ wody. Do oczyszczalni odprowadzono 5 337 543 m³ ścieków (łącznie z wodami opadowymi z terenu kanalizacji ogólnospławnej). Spółka zarabia głównie na zaopatrzeniu w wodę i odbiorze ścieków, ale również na usługach takich jak budowa przyłączy.
Ważniejsze inwestycje zrealizowane w 2019 roku to: wodociąg ul. Lawendowa, wodociąg ul. Miła/Rzgowska, wodociąg ul. Wiejska, wodociąg ul. Kolbego, wodociąg ul. Grota Roweckiego (przejście pod Pabianką), wodociąg ul. Torowa (przejście pod torami PKP – trzecie zasilanie Zatorza), wodociąg ul. Topolowa, wodociąg ul. Bocianiej, kanał ul. Orna, kanał ul. Rycerska, kanał ul. PCK, kanały w rejonie ul. Wiejska/Hermanowska, agregat prądotwórczy dla przepompowni ścieków „Brzozowa”.

Trudny rok dla PCM

W połowie ubiegłego roku w Pabianickim Centrum Medycznym nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa. Agnieszkę Owczarek zastąpił Janusz Kazimierczak.

– Przejął spółkę w bardzo trudnym momencie – mówił Grzegorz Mackiewicz podczas konferencji.

Prezes PCM

W pierwszym półroczu strata wyniosła 3 mln 851 tys. złotych. W drugim półroczu były już zdecydowanie lepiej i strata zmniejszyła się do 1 mln 950 tys. złotych.
– Uznaję to za wynik bardzo pozytywny – podsumował 6 miesięcy swojej pracy nowy prezes.  W związku z ograniczaniem kosztów nastąpiły cięcia w etatach, głównie w personelu pomocniczym i pionie administracyjnym. Pracę straciło do tej pory około 25 osób. Jak zapowiedział prezes, więcej zwolnień nie będzie.
Główne inwestycje realizowane w 2019 to zakup czterech karetek i modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z budową lądowiska. Inwestycje rozpoczęte w latach poprzednich oraz w roku obrotowym 2019 i planowane do zakończenia w latach następnych stanowią łączną kwotę 4 mln 711 tys. złotych.

Prezes zaznaczył, że pabianicki szpital praktycznie bez szwanku wyszedł z epidemii koronawirusa.

– Jesteśmy jedynym oddziałem w zachodniej części województwa, który prowadzi zabiegi operacyjne – mówił Janusz Kazimierczak.

 

Miasto wypłaciło w tym roku 238 tysięcy złotych dywidendy z miejskich spółek.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo spółki miejskie! Widać ze jak ma się monopol to nawet można być na lekkim plusie. Pomińmy już te podwyżki za ciepło, wode, bilety, usługi w pcm… Jest dobrze, a niże być tylko lepiej!

Dobrze się czujesz? Może kolejna POdwyżka na sprany beret dobrze ci zrobi? Masakra

Podsumowujac
Przychód z 3 spółek oprócz Pcm
To ok 84 mln zl
Zysk na + 238 tysięcy zł

To prawda zysk byl większy

Ale przy 84 mln przychodu
Zarówno wielkość zysku jak
i wypłacona dywidenda
(Dla kontrastu w prywatnym sektorze) patrzac okiem fiskusa
na takie wyniki =
podejrzana działalność

To pokazuje ze sektor państwowy a prywatny to dwie różne szkoły ekonomii

Racja! powinni korzystac ze swojej monopolistycznej pozycji i podwyzszyć stawki za wode, cieplo itd. by wykazac wiekszy zysk! mieszkancy miasta beda zadowoleni, bo spolki osiagnal poziom dochodu jak w firmach prywatnych!

może kwoty obrót/zysk zamienić na procenty wtedy wyraźniej będzie widać że to żaden zysk! businessmany z papierami z górniaka!

I dlatego chcą prywatyzować kolejny oddział w PCM ?

Przy takich dużych przychodach spółki mają taki mały dochód? Przepraszam bardzo, ale to jest nierealne dla spółek prywatnych, więc jak to się dzieje, że w spółkach miejskich jest to czymś normalnym tym bardziej, że spółki te nie mają konkurencji?
Coś mi tu nie gra. Prawdopodobnie mały dochód jest wynikową pracy osób na najwyższych stanowiskach.
Proponuję dobrze wyszkolić kadrę decyzyjną z prowadzenia działalności gospodarczej. To się odbije pozytywnie na nas wszystkich.

napis MAO na kakakasku kojarzy mi się z chińskim dyktatorem

Zysk śmiechu warty

Co do nowego prezesa P C M to osiągnięcie poprawy kondycji szpitala poprzez zwolnienie 25 osób to po prostu śmieszne. Tak to kazdy potrafi zrobić, ale trzeba być człowiekiem a nie kalkulatorem. Pani Prezes Owczarek prowadziła szpital bardzo dobrze ale w końcu pewnie miała już dość żadnych kłód pod nogi z kþórych to kłód miasto wybudował nowy fotel dla nowego prezesa.

Kolejny emeryt na stołku

Skoro MZK na takim plusie panie prezesie Habura, to dlaczego w tym roku cofnięto pod pretekstem „wirusa” podwyżki które już były dogadane? Nie będzie wtedy czym się pochwalić w prasie co???? Cyferki najważniejsze…

chodzi o to abyście nie wydali na narkotyki!

NOWE BMW SAMO SIE NIE SPŁACI

Te same ryła od lat i ten sam syf… Tyle w temacie. Dlaczego Wy wyborcy tak nienawidzicie swego miasta? Ci ludzie przyrośli do stołków. Na serio myślicie, że cokolwiek im się chce?