Strona główna Aktualności Z miasta Radny Grabarz: obniżyć diety o połowę

Radny Grabarz: obniżyć diety o połowę

56

Radny miejski Zbigniew Grabarz zaproponował obniżenie diet o połowę. To pół miliona złotych oszczędności.

Na ostatniej sesji Antoni Hodak zaproponował w ramach oszczędności zmniejszenie liczby stałych komisji. Już wówczas radny Grabarz stwierdził, że trzeba iść za ciosem i obniżyć wypłaty dla radnych o połowę (pisaliśmy o tym TUTAJ). Dlatego przygotował projekt uchwały, który dziś przekazał Hodakowi.

– Mam nadzieję, że również w tym przypadku zechce pan skorzystać z przygotowanego przeze mnie projektu uchwały i złoży pan wniosek o zmianę porządku obrad oraz będzie pan za nim głosował – tłumaczył Zbigniew Grabarz. – Można przeznaczyć te pieniądze na cele o jakie proszą nas mieszkańcy: likwidacja barier dla niepełnosprawnych, renowacja parku Wolności czy remonty kolejnych chodników.

Jak wyliczył radny Grabarz, roczne oszczędności mogłyby wynieść 180 tys. złotych. Szeregowy radny miałby dostawać 550 złotych, przewodniczący 950 złotych. Za każdą nieusprawiedliwioną nieobecność dieta byłaby zmniejszona o 20 procent.

Inicjatywę Grabarza poparł klub Platformy Obywatelskiej.

Czy w pomyśle radnego Hodaka chodzi o oszczędności czy jest inny cel tej propozycji. To tylko 33 tys. złotych – pytał Piotr Majchrzak. – Widziałem jak nerwowo się państwo (radni PiS – przyp. red.) zachowywaliście gdy radny Grabarz prezentował swój projekt radnemu Hodakowi. On chce zaoszczędzić prawie pół miliona złotych.

Po chwili głos zabrał wiceprzewodniczący Antoni Hodak: – Oszczędności nie były jedynym powodem, chodziło też o racjonalne rozłożenie prac tych komisji. Chciałbym podkreślić, że dieta nie jest pensją. To jest rekompensata. Radny jeśli chce być aktywny, a tacy są radni z klubu PiS, ponosi pewne koszty. Wniosek pana Grabarza jest polityczny i demagogiczny.

Przypomnijmy, że po połączeniu Komisji Infrastruktury i Spraw Obywatelskich oraz Komisji Zdrowia, od 1 maja funkcję przewodniczącej straci Małgorzata Biegajło z Platformy Obywatelskiej oraz jej zastępca Piotr Majchrzak (również PO).

REKLAMA
56 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Teraz radni mogą pokazać po co tam są czy dla realizacji swoich postulatów wyborczych, czy dla kasy?

Rekompensaty to my powinniśmy dostawać, że takie barany miastem rządzą

baranem to może ty jesteś. Jak jesteś taki mądry to powiedz co zrobiłeś dla miasta.

Nie głosowałem na Dychto

Dobrze, że z ciebie taka matka lwica. Bez takich
głębokich,inteligentnych, rozważnych, wypowiedzi. Powiedz za co chcesz
rekompensatę ? Za działalność ? Czy może długoletni wkład w życie
kulturalne miasta ? I kto to jest „my” ty i twoje stare bmw do
wioskowego lansu? I czemu „x” ? Chodzi o znajomość alfabetu ?
Czy to może symbol brakującego chromosomu ?

Ktoś tych „baranów” wybrał….

wiadomo, że to populizm, bo pis mający większość się nie zgodzi, ale tak mi przeleciała myśl głosując na plac zabaw Nivea, że dzięki propozycji Grabarza, takich placów byłoby w ciągu kadencji 4, co roku jeden, jeden imienia członków PIS, kolejny imienia wyborców PO, kolejny imienia zwolenników BSR, Mam nadzieję, że media zapytają władze klubów w radzie i będziemy wiedzieć po co tam poszli,

No i wyszło co komu leży na sercu.
Pan Grabarz to mógłby i tak za darmo urzędować – ma dosyć wysokie zyski z działalności gospodarczej.
Pan Hodak – brak dochodów, więc jego to w oczy kuje.
Radny powinien być dla miasta i mieszkańców, a nie dla kasy.

Zabawne, ze firma pana Grabarza nie jest od z czasu pana Grabarza, a jego syna. Ten gość już tyle lat siedzi na stołku radnego, ze uwierzcie mi, ze czerpie inne korzyści niż jakieś 1100zl. Majchrzak następny as, taki skory, so obniżki, a tak mało robiący. Koledzy z PO i BSR i czerwone mordy już obstawily swoje stołki, pewnie dożywotnio.
Sorry panowie, ale gdzie byliście jak potrzeba było pieniędzy za Dychty? Pieprzone ukladowczyki.

ale popisówka radny Grabarz by chciał obniżenia ale uchwały nie zgłosił !? Przecież jest radnym już którąś kadencję ? nie wie, jak się składa projekty uchwał o obniżenie diety ? nie sądzę. Widać zagrał pod publiczkę i liczył na emocjonalne komentarze mniej rozgarniętych czytelników dokładnie takie jak poniżej. Nie ma co umie gość manipulować opinią taki as.

z tego co wiem z plotek to radny Grabarz od kilku kadencji oddaje swoją diete. od mieszkańców Zatorza wiem, że wynajęty przez niego człowiek odśnieża traktorkiem chodniki żeby mieszkańcy nie musieli tego robić.

Mnie zastanawia co innego, ewidentna mięta radnego Grabarza do radnego Hodaka. Zastanawiam się też czy gdyby ktoś z pracowników prywatnego pracodawcy jakim jest radny Grabarz został radnym i w ramach sprawowanego mandatu zwalniał się notorycznie z pracy czy Pan Grabarz wypłacał by mu należne wynagrodzenie za pracę? czy korzystał z przepisów pozwalających pracodawcy na wysłanie takiego radnego na urlop bezpłatny ? Czy może taki radny musiałby odpracować godziny nieobecne w pracy?

zatrudnij sie u Grabarza, zostań radnym i sie przekonaj 🙂

W życiu trzeba mieć ambicje, jak widzę twoje ugrzęzły na etapie traktora i punktu handlu gwoździami, trochę wysiłku i kto wie może niebawem trafisz do działu ze śrubkami.

Wole ze śrubkami niż być klakierem kogoś z rady jak Ty 🙂

Miau serdeńko, włazisz swojemu szefciowi w dolinę jak bawidamek do Jubilatki, klepiesz jakieś wspomnienia o traktorkach zostań już przy tych śrubkach reszta to dla ciebie kraina niepoznana.

Dieta to rekompensata NO JA PI*****E to rzuc to w cholere jeden z drugim jak jestes taki ucisniony i potrzebujesz rekompensaty..
Jedyne pieniadze jakie ta cala rada powinna dostac to ewentualnie zwrot kosztow za dojazdy czy cos ale na pewno nie potrzeba na to calej diety ba mysle, ze 1/2 to i tak za duzo

http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/prawo-do-diety-rekompensuje-radnemu-brak-wynagrodzenia Może to komuś wydawać się dziwne, ale dieta ma charakter rekompensaty, nie pensji. Tak wynika z przepisów prawa. Powyżej załączam analizę z prawniczego portalu. Wniosek radnego Grabarza, jak wspomniałem na sesji, ma charakter czysto polityczny, jest demagogią. Szczególnie z uwagi na ochocze wsparcie wniosku przez radnych PO, sądzę, że jest on reperkusją wniosku, który przeprowadziliśmy na ostatniej sesji – likwidacja komisji infrastruktury społecznej i spraw obywatelskich. Czy zasługuję na dietę, czy spełniam oczekiwania wyborców – na to pytanie odpowiedzą pabianiczanie przy wyborach. Staram się być aktywnym radnym. O swoich działaniach informuję na Facebooku i na mojej stronie internetowej. Zachęcam… Czytaj więcej »

Ale przecież Pan nie pracuje, tylko studiuje – za co więc Pan pobiera dietę, za jakie utracone wynagrodzenie ??
Ja proponuję zrobić referendum lokalne i zapytać mieszkańców czy chcą zmniejszenia diety radnych – Panie Hodak, co Pan na to ?

Przepisy nie stwarzają możliwości różnicowania wysokości diet w zależności od tego czy ktoś ma uszczerbek na wynagrodzeniu (gdy pracuje) czy go nie ma (gdy nie pracuje). Tak czy tak nadal pozostają koszty związane z wykonywaniem mandatu, które ponosi praktycznie każdy radny i których zwrot stanowi dieta. Przepisy nie przewiduję sposobu obliczania wysokości tych kosztów. Regulamin Rady Miejskiej przewiduje potrącenia diet za nieobecności na posiedzeniach, co jest jak moim zdaniem bardzo zasadne i pokazuje, że całej diety nie można pobierać za nicnierobienie.

Jak długo mieszkańcy Pabianic dadzą się nabierać na „propozycje” – Grabarza ,to zwykły krętacz

Fajnie jest komentować ale jeszcze fajniej wiedzieć co się komentuje, więc poszukałem i znalazłem Zwolnienie radnego od pracy zawodowej na czas trwania posiedzenia gminnych organów jest zwolnieniem obligatoryjnym. Oznacza to, że pracodawca nie może odmówić radnemu udzielenia takiego zwolnienia. Jest ono jednak nieodpłatne, co oznacza, że za okres nieobecności w pracy radnemu nie PRZYSŁUGUJE WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ i dalej Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego. Jako przykład wskazać można wyrok z 10 maja 1994 r. Sąd stwierdził w nim, że w świetle przepisów art. 25 ust. 3 i 4 ustawy o samorządzie gminnym radny rady gminy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia… Czytaj więcej »

Oj, panie Hodak nieładnie… Jak pan taki społecznik to w czym był problem? A może jednak pieniążki do kieszonki, co? No ale uważam, że takie osoby jak pan nie nadają się do pełnienia funkcji. Żadnych! Gdyż to co robią robią dla kasy, a nie Wyborców i swoim zachowaniem właśnie pan to potwierdził! Dno i kilo mułu dla reszty bezradnych także!

mocne słowa jak na klientkę opieki społecznej. Zamiast robic tipsy było trzeba iść do wyborów tak jak wszyscy inni, których Pan Hodak przekonał do siebie. Powiedz złociutka to kto jeszcze powinien dbać o ciebie za friko ? a może wprost podaj Panu Hodakowi nr. konta, chłopak jest charakterny choć mu się nie przelewa pewnie wspomoże twój fundusz sobotnich pląsów. Mała rada zrób coś z sobą może włosy?

1100zl kolezko? Żałosny jest twój wpis. Grabarz kupę lat z innej kupki czerpie, niż z bycia radnym, uwierz mi 😉

A pomyślcie ile oszczędności może przynieść obniżenie o połowę pensji prezesów w spółkach miejskich.

Radny X. może sobie populistycznie oddawać dietę, bo wszystkie jednostki miejskie i zakłady budżetowe mają niepisany, ale szeptany i egzekwowany, nakaz kupowania sprzętu w sklepach radnego X. Niewyszukana ale pewna forma wydawania publicznych pieniędzy. Niemałych jak na rozmiary średniego miasta, przy których dieta 1000 zł to tyle co splunąć. Jeszcze ktoś inny ma hurtownię, która mimo, że ceny ma kosmiczne to się od niej kupuje. Apteka w szpitalu to także temat na odrębną książkę. Mało wiecie o kulisach pabianickiej polityki, a szczekacie. A interesy się kręcą za wasze pieniążki drodzy wyborcy.

Niby taki prawy – może ktoś się zainteresuje zakupami Pana Grabarza jakich dokonywał (i za ile – bo to jest ciekawe), sprzętu od ZGMu czy ZDiZMu?!? Poza tym – nie jest dziwne że wszystkie (a przynajmniej znaczna większość) zakładów budżetowych zaopatruje się w sklepach Pana Zbyszka, w wielu z nich to po prostu nakaz dyrektorów. 🙂

Wiesz willi, są przetargi. Nie na wszystko, ale na inwestycje powyżej 3500 ojro lub an kompleksowe zaopatrzenia już tak. A że pójdą po pędzelek czy zawór… jakby chodzili do bricko to też byłoby źle.

Pan Hodak juz sobie pograbił teraz ludzie na ulicy mu życ nie dadza a tak serio to dorwal sie do koryta to nie odpusci wiec po co ta dyskusja zachlanna morda i tyle nie interesuje go miasto i jego potrzeby tylko swoja kieszen

Podobnie jak radnego Grabarza. Tylko radny Grabarz jak sama nazwa wskazuje Grabi na znacznie większą skalę 🙂 Poczytaj komenty poniżej to Ci się oczka otworzą.

Jak sama nazwa wskazuje doły kopie 🙂

czy Komisja Rewizyjna może w końcu podać opinii publicznej ile rocznie pabianickie zakłady budżetowe i miejskie spółki zostawiają w kasie filantropa G?

Czy aby tym filantropem nie jest Pan Grabarz ?NIECH SIE WYTŁUMACZY CZY ABY NIE WSZYSTKIE SPÓŁKI MIASTA I POWIATU KUPUJĄ W JEGO SKLEPIE łatwo sprawdzić po fakturach Więc juz wam mówię Sp Mieszkaniowa, ZGKIM-ZDIZM-ZWIK-ZEC I cały Powiat? jeśli nie mam racji niech Pan Grabarz wytoczy mi proces o mówienie nie prawdy ?

TAK WIĘC TŁUMACZĘ WSZYSTKIM TEMU PANU POTRZEBNY JEST TYLKO STOŁEK DO ROBIENIA INTERESÓW NA MIEŚCIE I POWIECIE zadajmy sobie pytanie na kim czyż nie na nas Mieszkańcach Pabianic ten pan zarabia

taki problem, że kupują w lokalnym sklepie a nie w leroy merlin?

większość pabianiczan też u niego kupuje

Jest problem i to ogromny gdyż taki sam sklep regionalny jest jak wiesz na przeciw i tłumów ze zwików zieleni spółdzielni tam nie widzę wiec jaki morał … pomyslmy zanim wybierzemy chytruska LISKA co w AGECJI się zabawia hmmmm za naszą kaskę ?

Może u Grabarza są niższe ceny? Czemu Polacy muszą krytykować wszystkich i wszystko? Niech u niego kupują. Ważne jest dla mnie, że jako radny dla o mieszkańców Zatorza.

Ten sklepik naprzeciwko też zaopatruje spółki miejskie, wystarczy spojrzeć na wygrane przetargi. Sorry, ale argument z du*y

Referendum jest najlepszą formą demokracji bezpośredniej. W końcu to jak nie naród ma decydować ? Gdyby zostało zorganizowane i odpowiedź mieszkańców byłaby pozytywna, to jego koszt – co Ciebie Fiodorze tak zabolało – zwróciłby się bardzo szybko.
W dodatku w następnych wyborach jako kandydatów byłoby więcej osób, którym faktycznie zależy na losie tego miasta, a nie ludziach co sprawują mandat dla kasy.
Pan Hodak został wybrany przed mieszkańców do reprezentowania ich interesów – niech zatem zapyta mieszkańców co sądzą o pomyśle Pana Grabarza !

Panie Hodak, dieta niewątpliwie jest wynagrodzeniem, a co do rekompensaty za zawrot kosztów w związku z wykonywaniem mandatu to co pan traci ? Chyba tylko zelówki.

Fiodor – przecież ja chcę referendum, żeby pójść tam i oddać swój głos. Czemu tak się boisz tego referendum jak diabeł wody święconej ? Sam mówisz, że w RM jest teraz duża grupa społeczników – nie wiem zatem, czemu ta wizja tam im nogi podcięła ? Wszyscy wiedzą, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Stąd taki popłoch w tych „społecznikach”. Abstrahując od osoby inicjatora (bo nic do Pana Grabarza nie mam) jest to bardzo dobry pomysł, który może przynieść duże oszczędności dla miasta. Dziwne, że nawet RM się nad tym pomysłem nie pochyliła i nie… Czytaj więcej »

Michale, Michale o strachu pojęcia zielonego nie masz i życzę ci,żeby takowy nigdy nie był ci dany. Gdzie ty tam wyczytałeś, że sie boje referendum? Gdzie napisałem, że w radzie jest duża grupa społeczników ? W Pabianicach nie w radzie. Ty uważasz , że referendum a ja ci powiem, że możesz sam przygotować projekt uchwały o takiej obniżce i przedłożyć go radzie, koszty na pewno dużo mniejsze ale jeżeli pragniesz referendum to je zorganizuj. I to ci właśnie napisałem zorganizuj REFERENDUM ale zrób to własnymi rękami to jest prawo dane ci przez demokracje, że wiele rzeczy możesz zrobić sam. I… Czytaj więcej »

My jako mieszkańcy którzy patrzą jak miasto sie stacza, jak widzą młodzież która nie ma nic do roboty to bierze dopalacze, jako kierowcy którzy w połowie miasta za postój muszą zapłacić, jako sklepikarze którzy przez parkomaty stracili przejezdnych klientów

Nie mów „my” tylko ja „x” jak zbierzesz grupę „my ” to wtedy będziesz mógł tak mówić.Naucz się mówić za siebie, naucz się brać odpowiedzialność za twoje miasto bo to miasto jest również twoje. Płatne parkingi przegłosował twój guru rady Grabarz w poprzedniej kadencji. Dziwnym trafem nie ma ich na ulicy gdzie ów Pan radny prowadzi swój sklep. Przypadek? Jakich przyjezdnych klientów ? Skąd ? Z Gwatemali czy Pernambuko? O staczanie się Pabianic również zapytaj swojego pracodawcę Pana Grabarza !! Zapytaj Panie Zbyszku co Pan zrobił przez te wszystkie lata kiedy Pan zasiadał w radzie ? Zamiast budować górki trzeba… Czytaj więcej »

Nie wiem co palisz spełniony człowieku, ale odłóż to 🙂

x pojechałeś 🙂 Rozmawiasz z człowiekiem spełnionym. żaden urząd tego nie daje, zanudziłbym się na śmierć a w drodze od biurka do ekspresu chyba zasnął. Za karę jutro odwiedzę cię w sklepie i pomieszam ci śrubki z gwoździami. Co do reszty to pamiętaj, że robotę to masz ty a ludzie inteligentni pracują.

Pomieszaj to w swojej głowie, bo nie jest w niej wszystko po kolei 🙂
P.S. czy człowiek spełniony kłóciłby sie ze wszystkimi pod artykułem?

Nie ze wszystkim:) Kłócić i sprzeczać mogę się z kimś inteligentnym a tym mi do tego profilu nie pasujesz. Widzisz mam takie hobby wyszukuje sobie na forum największego cymbała, takiego co to przeczytał tytuł i chciał zabłysnąć jako podwórkowy mesjasz, który klepnie jakąś bzdurę czy wyzywa innych od baranów. Wyciskam go jak nastolatka pryszcza, a twoje komentarze są tak uroczo proste i zwyczajnie głupie, że nie mogłem się powstrzymać 🙂 nie chciałem ci tego mówić tak bezpośrednio, żebyś sobie czegoś w robocie do bani nie wkręcił ale skoro nalegasz. Zrozum w końcu jesteś prosty słaby i realizujesz się przy śrubkach.… Czytaj więcej »

a po Tobie widać jak jesteś zakompleksiony, że musisz sie kłócić z „nastoletnim pryszczem” w internecie.
Ty mi za to pasujesz do profilu „prawej ręki” szefa w jakiejś 10osobowej szemranej firmie gdzie pomiatasz innymi ludźmi. Może sam prowadzisz taką firmę i czujesz sie spełniony móc zwolnić kogoś i zarabiając 4tys netto miesięcznie. Zapewniam Cie, że człowiek inteligentny (jakim sie określasz) ma lepsze zajęcia niż kłótnie na forum.
A do pracy przy śrubkach to mi daleko.
A więc pozdrawiam Cię serdecznie i życzę abyś taki mocny jak w internecie był też w realnym świecie gdzie zapewne najzwyczajniej jesteś zwykłym bucem

Powiem ci tak mały marginesie, kiedy odwiedzam galerię, center manager proponuje kawę a jego asystentka masaż kiedy ty ją odwiedzasz prosisz Marka żeby otworzył ci drzwi . Kiedy ja w takowej robię zakupy to tobie właśnie przygląda się ochrona. Kiedy ty patrzysz zmęczonymi ślepiami na kalendarz czekając na niedzielę ja niedziele ustalam sobie sam. Kiedy głosuję na wyborach to zawsze własnym piórem ty czekasz na wolny długopis. Kiedy ja płacę za parkowanie w mieście ty się stresujesz, że parkomat nie przyjmuje żółtych. Kiedy ja na to wszystko pracuję ty właśnie podajesz śrubki. Kiedy ty czytając moje odpowiedzi na twoje wypocinki… Czytaj więcej »

Proponuje prześwietlić ceny produktów sprzedawanych do spółek Miejskich/Powiatowych i wtedy okaże się że płacą więcej niż klient przychodzący z ulicy ? i jeszcze jedno 1100 to GRABARZ ma w pół dnia z tych spółek a najprościej jest by zweryfikować czy piszę prawdę należy podległe Miastu i Powiatowi zakłady poprosić o udostępnienie dokumentów z 5 lat jeśli nie udostępnią poprosić Urząd Skarbowy o kontrolę GRABARZA czyż nie prawda ? jest to prosty zabieg i dowiemy się jaka jest porażająca skala zakupów w/w spółek. Mieszkańcy Miasta są mamieni jakimiś prostymi sztuczkami stosowanymi przez grabarza może to nie grabarz a cwany lisek chytrusek… Czytaj więcej »

I co US stwierdzi? Ze Grabarz prawidłowo nalicza i odprowadza podatki, prawidłowo zalicza koszty, wszystkie obciążenia reguluje w terminie? A co komu sprzedaje ze swej oferty i w jakie cenie to umowa pomiędzy sprzedawcą i nabywcą. Konkludując: Urząd Skarbowy, nie ma nic do sprzedaży spółka miejskim, o ile niema nieprawidłowości podatkowych.

Panie Antoni, dzieci nawet wiedzą, że jak ktoś z PO/PLS/SLD coś zaproponuje, to PiS to zawsze zaneguje (globalnie). Pan Grabarz był radnym, gdy Pan bawił się w piaskownicy. Ktoś tu fajnie skwitował cały artykuł: radny powinien służyć miastu, a nie brać pieniądze. Dlatego, bez obrazy, jest Pan młodym, ambitnym człowiekiem ze świeżym poglądem na świat, ale uważam, że radnym powinien być ktoś doświadczony, znający realia pracy, działalności, świata podatkowego. A obcięcie diet jest, moim skromnym zdaniem wyborcy, pomysłem świetnym i ci, którzy wniosek poparli, udowodnili, że pieniądze to nie wszystko. Pozdrawiam i życzę słusznych decyzji, zgodnych z własnym sumieniem, nie… Czytaj więcej »

Nie jestem pewny, ale informacje takie należą się obywatelowi na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznych.
Jesteś wybitnie stronniczy Fiodorze – rzekdłbym wręcz pro-PiS/Gowinowski.

Widzę, że masz tak wielką wiedzę o Grabarzu i jego firmie, że to chyba Ty te śrubki u niego sortowałeś. Pewnie niezbyt dobrze i Cie zwolnił stąd ta niechęć do niego.
Pozdrawiam ze świata nauki 🙂

Faktycznie, wygląda to dziwnie. Jednakże na stronie ZGM-u jest w archiwum wynik przetargu z 2014 roku powyżej 30000 euro. Przetargi spółek miejskich chyba ktoś kontroluje, ktoś znający prawo. Więc nie bardzo już wiem, komu wierzyć. Nie bronię tu pana Grabarza, jest mi obcym człowiekiem. Po prostu nie mieści mi się w głowie, że ktoś mógłby puścić takiego przysłowiowego babola i ominąć prawo.