Strona główna Aktualności Polityka Radni wygasili mandaty swoich „kolegów”

Radni wygasili mandaty swoich „kolegów”

1

Sporo emocji wzbudziła zwołana na dziś sesja nadzwyczajna Rady Gminy Pabianice. Sprawą zainteresowali się dziennikarze z Łodzi.

Sesja odbyła się na polecenie Wojewody Łódzkiego, który wezwał radnych do podjęcia uchwały wygaszającej mandat dwóch radnych – Łukasza Drewniaka i Adama Skawińskiego. Jak informowaliśmy 6 lipca, powodem miało być naruszenie art. 24 f ustawy o samorządach gminnych, który zabrania radnym prowadzenia działalności gospodarczej na mieniu gminy. Drewniak i Skawiński mieli prowadzić odpłatne zajęcia dla dzieci korzystając z pomieszczeń świetlicy w Hermanowie. Zajęcia były organizowane przez stowarzyszenie „Nowoczesność dla rozwoju”, gdzie Skawiński i Drewniak są w zarządzie.

Rodzice za zajęcia z robotyki płacili jedynie 40 złotych miesięcznie. Część kosztów związanych z wynagrodzeniem dla nauczyciela pokryła Gmina Pabianice za zgodą radnych. Informatyk prowadzący zajęcia za godzinę lekcyjną dostawał 100 złotych.

Nim radni przeszli do głosowania, odczytane zostało stanowisko wojewody oraz wyjaśnienie Adama Skawińskiego zawarte na 19 stronach. Wcześniej radny Krzysztof Kowalski zorganizował konferencję prasową, w której wzięli udział rodzicie dzieci biorących udział w spornych zajęciach.

– Wojewoda bezpodstawnie zarzuca radnym, że stowarzyszenie, w którym działali, prowadziło działalność gospodarczą, kiedy faktycznie była to odpłatna działalność pożytku publicznego, niestanowiącą działalności gospodarczej, co potwierdzają niezależne opinie ekspertów. Wojewoda nakłania do łamania prawa – mówił Kowalski do zgromadzonych dziennikarzy.

– Chcemy wesprzeć działania radnych, bo są to ludzie z pasją i pomysłem – mówiła Pani Anita, mama dziewczynek uczęszczających na zajęcia.

Opinię prawną w tej sprawie przygotowała m.in. Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka z Krakowa działająca na rzecz jawności i kontroli obywatelskiej w życiu publicznym.

– Opinia organu nadzoru, jakoby radni naruszyli zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy jest błędna – wyjaśnia Urszula Małecka z Fundacji. – Na negatywną ocenę zasługuje zaklasyfikowanie działalności stowarzyszenia „Nowoczesność dla rozwoju” jako działalności gospodarczej.

Tę samą opinię przedstawiła Justyna Bartosiewicz, certyfikowana księgowa prowadząca w Katowicach kancelarię prawa podatkowego.

– Stowarzyszenia są po to, aby nie prowadzić działalności gospodarczej. Na takiej zasadzie działają na przykład Ochotnicze Straże Pożarne. Stowarzyszenia nie mają prawa zarobić nawet pół grosza. Wszystkie dochody są wydatkowane. Wystarczy spojrzeć w dokumenty finansowe – tłumaczyła księgowa.

Podczas dyskusji głos zabrał m.in. radny Jerzy Błoch, który pracował w komisji rewizyjnej kontrolującej działalność stowarzyszenia.

– Faktura za nauczanie dzieci została wystawiona przez jednego z członków zarządu stowarzyszenia – mówił Błoch.

Nim doszło do głosowania radni Skawiński i Drewniak wyszli z sali. Za wygaszeniem mandatów było 11 radnych. 2 głosowało przeciw uchwale (Kowalski oraz Cecylia Rychłowska).

– Przed nami Wojewódzki Sąd Administracyjny – zapowiedział radny Kowalski.

 

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

W takim razie sytuacja Pana Sławka Szczesio jest jeszcze bardziej
oczywista, prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do krajowego rejestru
przedsiębiorców w budynku gminy-biuro PTTK, a ci Panowie prowadzili
jedynie organizację pro bono…-w tym przypadku Wojewoda jednak nie ma racji i przepis zbyt literalnie czytał. Ale jednak

biorąc pod uwagę zatem stanowisko rządu,
którego reprezentuje w województwie wojewoda i suwerena… to Panie
Sławku… nie szkoda kasy na te wszystkie odwołania, Trybunały..nie lepiej było te środki dać np. akcję Zagiel dla dzieciaka??? Na e-wokandzie napisane 6.09-ostateczny werdykt w sprawie Wojewoda Łódzki vs.S.Szesio…ach tam…