Strona główna Dzieje się Kultura Powstał film o SP5. Na premierze ma być Kazik

Powstał film o SP5. Na premierze ma być Kazik

1

W przyszłym roku Szkoła Podstawowa nr 5 obchodzi 100-lecie. Powstał film, który będzie świetnym uhonorowaniem jubileuszu. 

Choć Ireneusz Jarzyński, autor dokumentu, zaplanował premierę na 9 listopada tego roku, to bez wątpienia film będzie uhonorowaniem długiej historii placówki. Twórca obrazu przeprowadził rozmowy z 7 osobami związanymi ze szkołą. O jej dziejach opowiedzieli m.in. przedwojenni absolwenci: Bronisława Biskupska oraz nieżyjący już Eugeniusz Debich.

– Rozmowy i wspomnienia przeplatają się z materiałami dokumentalnymi, które udało mi się zdobyć. Przyznam szczerze, że nie było to łatwe, bo zarówno szkoła jak i muzeum posiadały znikomą ilość takich materiałów – mówi dokumentalista.

Postacią, która „skradła” znaczną część 45-minutowego film jest Kazimierz Staszewski, dyrektor w latach 1924-34. Staszewski był znanym pabianickim społecznikiem, który w 1929 roku został prezesem pierwszego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Pabianicach.

Z tej okazji na premierę filmu do Pabianic zaproszony został wnuczek Kazimierza Staszewskiego – Kazik (na zdjęciu w SP5), wokalista i autor tekstów.

– Z tego co wiem, Kazik nawet wsparł realizację tego filmu. Najprawdopodobniej będzie na premierze – mówi Jarzyński.

Jeśli plany dojdą do skutku, będzie do jego kolejna wizyta w naszym. Kazik był u nas w grudniu ubiegłego roku, kiedy odsłonił tablicę z nazwą ulicy nadaną na cześć jego ojca oraz zagrał koncert w Fabryce Wełny (RELACJA).

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

O, jak miło! Z dumą przyznam, że także jestem absolwentem tejże placówki. Pomimo biegu lat – niewiele się tam zmieniło po dziś dzień! A pamięta kto, że dawniej była to szkoła podwójna? Za salą gimnastyczną* mieściła się bramka i druga część (północne skrzydło) stanowiła Szkołę Podstawową numer 11. Na północnym krańcu mieściła się kiedyś także kotłownia – ciekawe czy okazały komin nadal tam tkwi? Jakże urocze były podziemne – okazałe z perspektywy małego, kilkunastoletniego berbecia, Michała – piwniczne szatnie i toalety z pomieszczeniami socjalnymi i niskim sklepieniem! Uwielbiałem tam przesiadywać. Wspaniałe były również okazałe zdobienia klatek schodowych i zejścia do… Czytaj więcej »