Strona główna Aktualności Polityka „Polska ziemia przeznaczona jest dla rolników”

„Polska ziemia przeznaczona jest dla rolników”

3

Słowa te wybrzmiały na konferencji posła Piotra Polaka, zorganizowanej, by uspokoić obawy dot. ustawy ograniczającej obrót ziemią.

Projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 23 lutego br., budząc wiele kontrowersji w środowisku rolników. Poseł PiS, pracujący trzecią kadencję w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzielił odpowiedzi na najczęściej zadawane w tej sprawie pytania.

– Razem z ustawą pojawiło się wiele sprzecznych informacji, dlatego też chcielibyśmy omówić przebieg prac nad zmianami oraz je wyjaśnić. Zgodnie z projektem, przez najbliższe 5 lat nieruchomości Skarbu Państwa nie będą sprzedawane, a zmiany w procesie sprzedaży ziemi dotyczą jedynie rolników. W sektorze prywatnym wszystko pozostaje bez zmian – mówi poseł Piotr Polak. – Uważamy, że polska ziemia przeznaczona jest dla rolników, stąd zapis wymagający, by osoba kupująca ziemię od rolnika posiadała rolnicze kwalifikacje. Nabywca będzie musiał zadbać, by ziemia, którą kupił była uprawiana przez okres 10 lat. Dopiero wtedy będzie mógł ją sprzedać bez decyzji sądu. Ustawa nie dotyczy dziedziczenia ziemi. Spadkobierca rolnika nie musi posiadać kwalifikacji rolniczych, dopóki jest osobą bliską zbywcy.

Z wstrzymania sprzedaży wyłączone są również nieruchomości przeznaczone na cele inne niż rolne, te położone w granicach specjalnych stref ekonomicznych, lub domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży oraz grunty rolne o powierzchni do 1 ha.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

No i bardzo dobrze! A zobaczycie za moment, jak na Zachodzie naprawdę zrobi się gorąco (czerwiec-sierpień). Będą chcieli stamtąd spier… do Polski, bo tu jest i BĘDZIE bezpiecznie i kupować tu za bezcen naszą ziemię!!!!

Brawo !!!

Tu chodzi o ziemię ,a nie o to co na tej ziemi jest zbudowane.Ważniejszy jest interes Państwa od prawa rynku.