Strona główna Aktualności Z miasta „Panie radny, wszystko w pana rękach”, czyli jak uchwalono wzrost cen za...

„Panie radny, wszystko w pana rękach”, czyli jak uchwalono wzrost cen za wywóz śmieci

17
Radny Antoni Hodak
Po godzinnej debacie pomiędzy radnymi przegłosowana została uchwała dotycząca zatwierdzenia podwyżki za wywóz śmieci. W głosowaniu wziął udział tylko jeden radny – Antoni Hodak z Prawa i Sprawiedliwości.

Prezentując uchwałę prezydent Grzegorz Mackiewicz dał radnym do zrozumienia, że podwyżki i tak nie unikniemy, a ogłaszając drugi przetarg musimy liczyć się z możliwością zaproponowania jeszcze wyższej ceny przez firmę Eko-Region. Aktualna umowa obowiązuje do końca roku. Po podwyżce od nowego roku, w przypadku śmieci segregowanych zapłacimy prawdopodobnie 16 zł. Jeśli postanowimy wrzucać wszystkie do jednego pojemnika – 32 złote, a więc dwukrotnie więcej. Różnica między przyszłymi i obowiązującymi stawkami jest wyraźna, bo teraz to odpowiednio 9 zł i 18 zł. Jakie ceny dałby drugi przetarg? Nie wiemy.

– Patrząc na lawinowo rosnące ceny unieszkodliwiania odpadów zdecydowaliśmy się na ogłoszenie przetargu latem, tak aby jak najszybciej podpisać umowę – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Wtedy zaczęła się dyskusja, z której wynikło, że Antoni Hodak z klubu PiS zagłosuje przeciwko uchwale, jednak wie, że przyczyna podwyżek nie leży po stronie urzędu miasta, a po stronie Ministerstwa Środowisko czy „Brukseli”.

– Sumienie nie pozwala mi jednak zagłosować za podwyżką, ale znam arytmetykę w radzie miejskiej i wiem, że uchwała i tak przejdzie. Niech mój głos będzie protestem przeciwko realnym przyczynom podwyżek – powiedział Hodak.

Bardzo szybko zareagował Krzysztof Rąkowski, przewodniczący Koalicyjnego Klubu Radnych.

– Jeśli tak bardzo chcecie wziąć na swoje barki przyszłość tej uchwały i zaryzykować cenę podchodząc do drugiego przetargu, to nasz klub nie weźmie udziału w głosowaniu. To nie jest tak, że cały czas jesteście przeciw i ciosacie kołki na radnych i prezydencie. Pokażcie, ze chcecie konkretnych zmian i bierzecie ryzyko na swoje barki – powiedział Rąkowski do radnych z PiS

Wtedy głos zabrał szef klubu PiS, który zaskoczył swoją wypowiedzią.

– Kolega Antoni Hodak nie wypowiadał się w imieniu radnych PiS. Chciałbym oświadczyć, że my też nie będziemy brali udziału w głosowaniu. Panie radny Antoni wszystko w pana rękach – skwitował Włodzimierz Stanek.

– To kwestia odpowiedzialności za miasto, bo może utonąć w śmieciach. Jestem w takiej sytuacji zmuszony glosować za uchwałą – powiedział Hodak, którego głos zadecydował o zatwierdzeniu podwyżki cen za wywóz śmieci. Reszta radnych nie wzięła udziału w głosowaniu.

Jak stwierdził radny w wydanym później oświadczeniu, wybrał mniejsze zło.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Istny cyrk.

Dlaczego jest tak jak jest? Trzeba wiedzieć, że w odróżnieniu od Polski – w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. JEST TO TAK ZWANY SYSTEM NATURALNEGO MONOPOLU GMINNEGO OKREŚLANY JAKO „IN HOUSE”. Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie – są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach… Czytaj więcej »

MaxSegregatus@…Każdy, kto dopuszcza się przywłaszczenia sobie utworu albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu , zgodnie z art. 115 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1231) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Każdy, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma (przynajmniej co do zasady) tzw. społeczny obowiązek powiadomić o tym organy ścigania (np. pisemnie, ustnie do protokołu, anonimowo)…._ https://www.portalsamorzadowy.pl/forum/131031_0.html _…Panie redaktorze, co Pan na to ?….

Dostaliście 500+ ?! To co się dziwicie ,każdy myślał za Państwo dało na piękne oczy ,za chwile wszyscy zobaczymy takie ceny ze … z kalkulatorem będziemy chodzić na zakupy

Ale o czym ty człowieku piszesz ? Firma która nas obsługuje jest monopolistą w naszym regionie i obojętnie kto będzie rządził – co umowa to będzie drożej

Podwyżka Hodaka … będziemy pamiętać przy kolejnych wyborach 🙁

Przecież ten dzieciak Hodak – to sam nie umie bułek w sklepie kupić bez swojego taty ….. , ale podwyżki nam serwuje:)

Gdy napisałem w komentarzach pod wcześniejszym artykułem o smieciach, że „tyle nasze co sobie pokrzyczymy”, to minusowaliscie ostro. A teraz powtórzę to samo. Możecie minusowac znowu a rzeczywistość jest jaka jest. Ważne, że wiemy kto jak głosował.

Pytanie gdzie była resztą w tym czasie? Przeciez do cholery to ich praca…
Już wiemy na kogo nie głosować.

@P a znasz termin „wstrzymania się od głosowania”? Wszyscy byli na sali, tylko nie głosowali ani za, ani przeciw

Ale dlaczego nie zagłosowali przeciw? Marna zagrywka, mnie szczerze mówiąc p. Hodak trochę zaimponował, szkoda, że jest w PiSie.
Gdyby też się wstrzymał może byłoby taniej (raczej nie), może byłoby drożej (raczej tak). Teraz wiemy jedno – drożej nie będzie, czyli rzeczywiście mniejsze zło. To jest niestety problem z monopolistami, że mogą dyktować swoje ceny i nikt im nic z tego powodu nie zrobi.

Antku sam sobie piszesz komentarze 🙂 Proszę Cię 🙂

To nie ja

Ja tam śmieci przez balkon wyrzucam.Niech se dozorca zbiera

I gitara, jeden radny z jajami na ktorego warto głosować. A co sie dziwić podwyżce, nikt nie będzie nowych wymysłów ministerstwa realizował charytatywnie. Prawa rynku – większe wymagania to wyższa cena. Smutne, że tylko jeden radny to rozumie

Czyli prawo w UM działa wybiórczo

Raz jest głosowanie kilka osob nie bierze udzialu
lub wstrzymuje sie
Lecz wynik się nie podoba osobom decyzyjnym,
to wtedy głosowanie jest niewazne .

A teraz mamy przykład
gdzie tylko jedna osoba
przyszla na głosowanie i wzięła udział
I wynik tego głosowania jest wiążący !?!?!?!

I Love this City 😊😊😊

Ps. Żadnych konsekwencji na przyszłość i
naprawy tej sytuacji nie wyciagnieto

Jesli radni zrzekli się swojej pracy w tym dniu
Nie wykonali swoich obowiązków
Czyli zastrajkowali 😉
I nie głosowali
To czy została im wypłacona dieta za brak świadczenia pracy ?
Czy zrzekli się jej dobrowolnie ?