Tak kolorowo na ulicy Zamkowej jeszcze nie było. A to za sprawą tancerzy, którzy zjechali do nas z całego świata na Festiwal Folklorystyczny POLKA. 

O godz. 16.00 ul. Zamkową od kościoła NMP do Starego Rynku przeszli tancerze prowadzeni przez Bychlewiankę. Na festiwalu odnotowały się Gruppo-folk Figulinas (Włochy), Nairobi Dance Enseble (Kenia), FS Rozsutec (Słowacja), Boes e Merdules (Włochy – Sardynia), PERU MULTICOLORE Folclor & Fantasía (Peru), Grupo Alma Guaraní Paraguay (Paragwaj) oraz Grupo Folklorico de Mexico Alianza (Meksyk).

 

 

Gdy barwny korowód dotarł na starówkę, każdy z zespołów miał 12 minut na prezentację swoich umiejętności.

Przed występem każdej grupy przedstawione zostały ich pochodzenie, historia oraz to, skąd czerpią inspiracje. Najwięcej entuzjazmu zarówno podczas korowodu, jak i koncertu wzbudził niezwykle energiczny zespół baletu narodowego z Kenii, który promuje choreografie zaczerpnięte z ponad 40 plemion.
Jako kolejny zaprezentował się zespół z tak bliskiej nam Słowacji, grupa z Meksyku, która zaimponowała wykonaniem popularnej piosenki z filmu „Desperado”, grupa z Peru, dwa zespoły z Sardynii. Jedna z nich (grupa „Boes e Merdules”?) wzbudziła ogromne zainteresowanie choreografią i strojami bawołów. Jako ostatnia wystąpiła grupa z Paragwaju. Pabianiczanki podziwiały także wielobarwne stroje i makijaże pięknych Meksykanek. Każdy zespół zaprezentował swój własny, niepowtarzalny styl, każdy na swój sposób skradł serce publiczności. Ponadto goście Festiwalu „Polka” chętnie nawiazywali kontakt z publiką, pozowali do zdjęć oraz zachęcali do udziału w kolejnych atrakcjach.
Piękna pogoda przyciągnęła tłumy mieszkańców, zarówno starszych, jak i tych najmłodszych.

Festiwal trwa przez cały weekend. Już jutro (7 lipca) kolejną paradę możemy podziwiać w Bychlewie. Będą warsztaty taneczne, koncerty, a w sobotni wieczór zabawa z DJ’em. W niedzielę zabawa przeniesie się do Lutomierska.
Mimo chwilowych utrudnień w ruchu, Pabianiczanie byli zachwyceni, podziwiali wstępy do ostatniej minuty i nagrodzili gości brawami.

Harmonogram:

7.07.2017 – Bychlew

  • godz. 16.00 – korowód zespołów
  • godz. 17.00 – koncert festiwalowy
  • godz. 20.00 – koncert Muzyka Świata ( obiekt sportowy Bychlew 107b)

8.07.2017 – Bychlew

  • godz. 14.00 – międzynarodowe warsztaty tańca
  • godz. 17.00 – koncert galowy
  • godz. 21.00 – zabawa z DJ

9.07.2017 – Lutomiersk

  • godz. 16.00 – koncert festiwalowy (Rynek przy Domu Kultury).

 

Karolina Lipińska
REKLAMA
Poprzedni artykułSLD przeciw wyburzeniu pomnika
Następny artykułŚląsk Wrocław docenił Poprawę
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Pabianice są stolicą folkloru cały rok

Bardzo fajne wydarzenie i wielka szkoda, że tak mało nagłośniona na Polskę i mało finansowana z budżetu. Brawo dla Bylchewianki i zespolu za determinacje i pomoc. Mam nadzieje ze w przyszlym roku będzie więcej wkładu miasta i reklama na całą Polskę