Strona główna Aktualności Z miasta „Onkologia to priorytet”

„Onkologia to priorytet”

0
Pabianicka ginekologia zyskała nowe szefostwo oraz nowych specjalistów. W jakim kierunku rozwijać będzie się Oddział Ginekologiczno – Położniczy w PCM-ie? Jakie zmiany czekają na pacjentki naszego szpitala? O planach na „już” i na najbliższą przyszłość, rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Przemysławem Oszukowskim, nowym konsultantem medycznym tego oddziału.

Epainfo: Jaką ginekologię Pan zastał?

Prof. Przemysła Oszukowski: W naprawdę dobrym stanie. Mówię szczerze: jest dobrze. Już w pierwszych dniach widziałem, że położne są świetnie wykwalifikowane, i co ważne, przyjazne pacjentkom. Dzięki nim porody przeprowadzane są naprawdę kompetentnie. O tę strefę naszej pracy jestem spokojny. Oczywiście musimy dokładnie przyjrzeć się, jak działa ten organizm, ale jedno chcę podkreślić. Nie jesteśmy tu, by poprawiać, ale by rozwijać i poszerzać zakres prac oddziału.

EPAinfo: Co zmieni się na pańskim oddziale dla nas, pabianiczanek? Z jakiej pomocy będziemy mogły skorzystać?

Prof. Przemysław Oszukowski: Przede wszystkim rozszerzymy zakres prac oddziału o onkologię. Od diagnostyki, po zabiegi onkologiczne, aż po opiekę nad kobietą już po operacji. To wiąże się m. in. z reorganizacją tej jednostki. W tym momencie mamy 28 łóżek. Proszę jednak pamiętać, że specyfika tego oddziału, często nie pozwala nam na pełne ich wykorzystanie. Przecież nie możemy na jednej sali położyć kobiety po poronieniu oraz tej, która oczekuje narodzin dziecka. Taka sytuacja wiązałaby się z ogromnym stresem dla obu z nich. To samo tyczy się pacjentek onkologicznych. One szczególnie potrzebują specjalnej opieki i przestrzeni do tego, by zmierzyć się ze swoją chorobą. Dlatego będę dążył do tego, a taką wstępną deklarację już otrzymałem, by onkologia w pabianickim szpitalu mieściła się na naszym piętrze, ale po drugiej stronie korytarza. Chcemy zrobić tam jasne, przestronne sale. Przygotować warunki, które pozwolą kobietom w spokoju nabierać sił do dalszej walki.

EPAinfo: Te plany zależą od tego, kiedy SOR wróci na swoje miejsce. A co do tej pory?

Prof. Oszukowski: Działamy już. Pierwszą operację onkologiczną mamy zaplanowaną na koniec września. Jednak onkologia to nie jedyny nasz cel, który zamierzamy zrealizować. W moim zespole są świetni fachowcy od laparoskopii, a warto wiedzieć, że ta forma leczenia cieszy się coraz większym uznaniem nie tylko wśród lekarzy, ale i wśród pacjentek. Istnieje cała gama zabiegów, które możemy wykonać tą metodą, bez konieczności cięcia brzucha. Dlaczego z tego nie korzystać?

Do współpracy z pabianickim szpitalem zaangażowałem także świetnego specjalistę, jednego z najwybitniejszych w swojej dziedzinie w Polsce, eksperta od diagnostyki wad rozwoju płodu. Jednak, by móc skorzystać z jego wiedzy, talentu i doświadczenia, potrzebujemy nowoczesnego sprzętu, dlatego w najbliższych planach jest zakup specjalistycznego ultrasonografu. To samo dotyczy laparoskopu. Dobrego sprzętu w szpitalu nigdy za wiele. W dużej mierze to od niego zależy bezpieczeństwo i dalsze leczenie naszych pacjentek.

EPAinfo: Czy jakieś zmiany szykują się dla przyszłych mam?

Prof. Przemysław Oszukowski. Tak. Znieczulenie podczas porodu. Zależy mi na tym, by z tego dobrodziejstwa medycyny mogła skorzystać każda z tych Pań, która ma takie życzenie. By kobiety nie obawiały się rodzić naturalnie. To właśnie ból i jego widmo sprawia, że przyszłe mamy tak bardzo boją się naturalnego porodu. Mam nadzieję, że gdy spotkamy się za pół roku, o tym, czy kobieta rodząca dostanie znieczulenie, będzie decydować ona sama, a nie sprawy administracyjne szpitala.

EPAinfo: Panie profesorze, najważniejsze założenia?

Prof. Przemysław Oszukowski. Nie ma najważniejszych. Zarówno pacjentki onkologiczne, przyszłe mamy czy też pabianiczanki, które są u nas, bo mają planowany zabieg, lub nieplanowane problemy ze zdrowiem kobiecym, wszystkie są przez nas traktowane priorytetowo. Ale faktycznie, najważniejsze dla mnie i mojego zespołu jest to, by panie czuły się u nas bezpiecznie. Począwszy od poradni ginekologicznej, po szkołę rodzenia, aż po nasz oddział. By wiedziały, że są w miejscu, w który zrobimy wszystko, by mogły cieszyć się zdrowiem.

Prof. dr hab. n. med. Przemysław Oszukowski przez 15 lat obejmował stanowisko dyrektora szpitala Matki Polki w Łodzi, kierując jednocześnie kliniką perinatologii w tymże szpitalu. Ponadto Oszukowski to wykładowca akademicki. Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi pełni funkcję Kierownika Kliniki Położnictwa i Perinatologii na Wydziale Lekarskim. W lipcu tego roku prof. Oszukowski został powołany na okres 6 miesięcy jako konsultant województwa świętokrzyskiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Rozmawiała Manuela Jach

REKLAMA