Strona główna Aktualności Z miasta Nowy pomysł radnych: podświetlane pasy. Dla pieszych ze smartfonami

Nowy pomysł radnych: podświetlane pasy. Dla pieszych ze smartfonami

27
Radni z Koalicyjnego Klubu Radnych napisali do prezydenta Grzegorza Mackiewicza w sprawie poprawy bezpieczeństwa. Czy ich pomysł, jak to zrobić jest dobry i nie stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami?

Chodzi o interpelację, w której grupa siedemnastu osób apeluje o rozważenie możliwości zamontowania listew LED przy przejściach dla pieszych w ramach remontu ulic Warszawskiej, Zamkowej i Łaskiej.

W jakim celu należałoby to zrobić?

„Listwy te wyświetlałyby kolory aktualnie obowiązującej sygnalizacji świetlnej. Poprawiłoby to bezpieczeństwo pieszych korzystających ze smartfonów” – czytamy w uzasadnieniu interpelacji.

Tymczasem 1 czerwca weszła w życie znowelizowana ustawa o ruchu drogowym. Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego elektronicznego urządzenia podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Nowe przepisy mają więc zmusić pieszych, aby zachowali w tych miejscach szczególną ostrożność. Czy wpatrując się w telefon i widząc pod nogami podświetlone na zielono przejście piesi będą bezpieczniejsi, jeśli wejdą na jezdnię bez wcześniejszego rozejrzenia się?

Montaż aktywnych świateł w chodniku wiązałby się zapewne ze sporym kosztem. Jak usłyszeliśmy od mł. asp. Witolda Busia, kontrolera wydziału ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach, takie rozwiązanie testuje obecnie Poznań. Czy przydałoby się ono również u nas?

Jak zaznacza policjant, każde działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa są zasadne, w tym przypadku należałoby jednak zastanowić się nad miejscem, w którym takie światła miałyby być zamontowane.

– Nowe przepisy wykluczają możliwość korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Jeżeli ktoś będzie stosował się do tych przepisów, wspomniane światła nie będą mu potrzebne. Z drugiej strony trudno powiedzieć, aby mogły zaszkodzić, a wręcz przeciwnie – przydadzą się, jeśli ktoś nie odrywa oczu od smartfona – mówi mł. asp. Witold Buś.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

A nie lepiej drut kolczasty który by sie rozciągał w momencie zapalenia sie czerwonego światła?

Radni weźcie się za poważne problemy.

No się właśnie biorą. Intensyfikują działania przed wyborami. Tuż przed kolejnymi wyborami radny Rąkowski wyda gazetkę co niby zrobili.

Inwestycja, musi być spektakularna i widowiskowa, bo przecież nikt nie zrobi sobie zdjęcia z odetkaną studzienką czy posprzątaną ulicą. Jeszcze tylko przypomnę, że nie robią tego za swoją kasę tylko za naszą, więc hulaj dusza.

😉

Pan Stopek przy każdym przejściu 😉

Sekundowy licznik czasu do kolejnej zmiany sygnalizacji swietlnej tez by sie przydal ?
Czy poprawil by bezpieczenstwo ?
Czy policja karze za wjazd na czerwonym po naglej zmianie swiatel ?
Czy licznik predkosci przed fotoradarenm zeby nie przekraczac predkosci tez by sie przydal ?
Czy poprawiloby to bezpieczenstwo ?
Czy zarzadzajacy fotoradarem karze za przekroczenie predkosci ?

To dlaczego mamy robic uklon dla łamiących przepisy smartfoniarzy ?
500 za wejscie na pasy i po sprawie
Czy moze nie ?
Bo juz sam nie wiem …

W jaki sposób może dojść do nagłej zmiany świateł, jeżeli pomiędzy zielonym a czerwonym, sygnał żółty trwa, co najmniej, 3 sekundy ?

Last edited 1 rok temu by TechnikSygnalizator

Cieszę się, że już sie pozmieniało na lepsze
https://epainfo.pl/sprawy-czytelnikow-potrzebne-czasomierze/

A może zamiast zastanawiać się to WRD przyjrzy się pieszym na przejściach po nowelizacji przepisów bo jak na razie to tylko piesi uważają się jak święte krowy i ładują się na przejście bez rozejrzenia się z tel przy uchu ale kierowców najłatwiej winić bo chłop jechał i nie przewidział że ludzik z tel wejdzie mu nagle pod koła. Dlatego lepiej mieć kamerkę i choć tak szukać alibi przed krowami

bzdura

To jest PARODIA !!!

Co za ironia losu, że o tym piszecie.
Dziś Pan Prezydent przechodząc po pasach na Zamkowej i Narutowicza przez cały czas używal smartfona. Wstyd Panie Prezydencie. A i mandacik powinien Pan dostać.

Samo używanie smartfona nie jest zabranione – doczytaj proszę przepis.

Oczywiście, że nie jest

wcześniej hajs wydano na świconce oczka. nie poprawiło to bezpieczeństwa. nasrano tego na wielu ulicach. chyba żadne już nie świecą. tylko koła w aucie podbijają do góry.

Zaraz zaraz. A to radni nie znają nowego prawa o zakazie korzystania ze smartfona na przejściach?

„Jak zaznacza policjant, każde działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa są zasadne….”. Nie napiszę o ekstremalnych pomysłach, ale może zacznijcie już przedszkolakom tłumaczyć o zachowaniu przed przekroczeniem jezdni. Kiedyś już w przedszkolu uczono takiego zachowania. Teraz nie wiem, ale niedługo pieszy nie będzie nigdzie za nic odpowiadał.

Wbrew pozorom takie bezpieczeństwo poprawić by mogło umożliwienie przechodzenia przez „pasy” na czerwonym świetle. Oczywiście nie od razu, to potrwałoby lata. Ale jeśli od przedszkolaka wpajane by było, że podchodzisz do przejścia i nie sugerujesz się kolorem świateł, tylko tym, co dzieje się na ulicy, to bardzo wielu wypadków dałoby się uniknąć. Oczywiście wejście na czerwonym tylko i wyłącznie na jego odpowiedzialność, 100% winy przy jakimkolwiek kontakcie z autem po stronie pieszego, musiałoby to zwalniać kierowcę z odpowiedzialności (pod warunkiem, że on miał zielone – bo nie zawsze musi być zielone, kiedy w poprzek jest czerwone. Podobnie zamiast durnego i… Czytaj więcej »

Takie zabezpieczenia jak najbardziej ale dla normalnych umysłowo ludzi bo i takim przypadkowo się zdarzy. I nie chodzi mi o korzystanie z telefonu podczas przechodzenia ale człowiek najnormalniej się zamysli. A jeżeli chcemy za pobliczne pieniądze na siłę chronić tych którzy mają w du…pie wszelkie zakazy ,, bo kto im może,, i zachowują się jak święte krowy to należy kasę przeznaczyć na inny cel i inne potrzeby

Osobiście uważam, iż takie światła mogłyby bardziej rozpraszac niż zwiekszyc bezpieczeństwo nas pieszych A poza tym skoro jest zakaz używania telefonów i innych rozpraszajacych nas urządzeń, nie ulatwiajmy tego , że założymy podświetlone pasy i ktoś z telefonem pomyśli, że są pasy dla jego bezpieczeństwa to może iść z telefonem w ręku, bo takie pasy to już z daleka widać. Mogłoby też dojść do oslepienia kierowcy chwilowego szczególnie nocą, lub zlania się uczestnika z pasach . Bardziej myslalabym nad oświetlenie bezpośrednim z latarni, pasów tak jak jest na niektórych ulicach , że dobrze widać pasy i ich otoczenie w pobliżu… Czytaj więcej »

To by juz byla przesada. Jest nowy przepis a niektorzy i tak sie do tego niego nie stosuja. Lepiej pieniadze przeznaczyc na doswietlenie przejsc dla pieszych.

Oczywiście, że tak. Ale na doświetleniu przejścia nie można się tak lansować, jak na wbudowanej w chodnik listwie LED, która w dodatku zmienia kolory. Pieniądze wyrzucone w błoto. Nie wspomnę o drzewach na Moniuszki, przez które nie widać, czy pieszy który od niedawna ma pierwszeństwo, zbliża się do przejścia. Żeby go nie narazić na niebezpieczeństwo to trzeba w zasadzie zwolnić do 20 km/h

Last edited 1 rok temu by Co racja to racja

na idiotów nie ma żadnej rady i tak wlezą POd samochód

Dzieci mają wakacje
Spędzają czas na orlikach przy szkolnych
Jeśli Radni chcą zabłysnąć
To może zorganizuja jakieś nagrody
na zawody i konkursy sportowe
Napoje np. zwykła woda butelkowana,
bo jest goraco
Możliwość korzystania z wc
Takie zwykłe ziemskie sprawy,
za które dzieci, rodzice
i społeczność będą wdzięczni.
Animatorzy sportu nie są w stanie pokrywać takich kosztów z własnej kieszeni .

I co, taki radny zaradny zrobi sobie zdjęcie z butelką mineralnej albo rolką …taśmy, no proszę.

To prawda ,
To jest problem tu jest potrzeba
Ale w tej sprawie nie ma
ani lobby ktore by płacilo, ani korzyści marketingowych na instastory