Strona główna Aktualności Niemiecki pojazd pancerny stał w błocie 76 lat

Niemiecki pojazd pancerny stał w błocie 76 lat

4
Członkowie klubu poszukiwawczo-eksploracyjnego z Łodzi wydobywają z bagna niemiecki pojazd opancerzony. 

Zabytkowy pojazd ugrzązł w błocie na początku 1945 roku na terenie Jadwinina. Wtedy Niemcy przeprowadzili ewakuację z naszych terenów. Fragmenty wozu bojowego spostrzegł jeden z mieszkańców. Znaleziskiem zainteresowała się grupa Eksplorer z Łodzi. Poszukiwaczom udało się już odkopać sporo części m.in. wizjery z kabiny kierowcy, lufę karabiny czy fragmenty Panzerfausta, czyli niemieckiego granatnika.

– Wcześniej właściciel ziemi znalazł między innymi kawałek obudowy skrzyni biegów, gąsienicę, docisk sprzęgła. Na podstawie tych fragmentów i czytelnych numerów serii, poszukiwacze ustalili, że jest to pojazd pancerny SDK FZ 251 – podaje strona TVP Łódź.

W niedziele ze względu na fatalne warunki pogodowe poszukiwania zostały przerwane.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Za pisiąt lat znajdą w tym miejscu części automatyki z aremykańskich przeładowni

Ciekawe, czy odpali 😉

Słyszałem kiedyś historię, że znaleziono w bagnach stary czołg z drugiej wojny światowej i próbowali go wydobyć przez wyciąganie. Ponoć ciężko było wyciągnąć, więc zaczęli kopać, aż w końcu zorientowali się, że Niemiec trzymał cały czas hamulec. Niesamowite jest to, jak świetnie zostały zrobione te maszyny. Nawet tyledziesiąt lat nie zepsuło układu hamulcowego czołgu.

No jak się wszystko zapiecze, to nic dziwnego, że nie odpuszcza po wieczność. 😉