Strona główna Aktualności Komunikacja Mercedesy na szynach (ZDJĘCIA, WIDEO)

Mercedesy na szynach (ZDJĘCIA, WIDEO)

2

Już od 15 czerwca na trasie Łódź Kaliska – Sieradz przez Pabianice będzie jeździć 6 nowoczesnych pociągów

W ciągu kolejnych kilku miesięcy Łódzka Kolej Aglomeracyjna wzbogaci się zaś o kolejnych 14 pociągów. Całkowity koszt zakupu nowych składów to ponad 382 mln złotych.

Nowe maszyny to pojazdy szynowe Flirt3 wyprodukowane przez firmę Stadler Polska. Pociągi przewoźnika, którego właścicielem jest samorząd województwa łódzkiego mogą rozwijać maksymalną prędkość 160 km/h i pomieścić 254 pasażerów. 

Wagony są klimatyzowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano w nich ergonomiczne fotele, kamery monitorujące wnętrze i otoczenie pojazdów, wyświetlacze LCD, biletomaty oraz gniazdka elektryczne. Pociągi zostały też wyposażone w przestronne toalety wraz z przewijakami dla dzieci, uchwyty na wózki oraz stojaki na rowery.

Pojazdy wyróżniają niskie koszty eksploatacji oraz zużycie energii. To pierwsze pociągi w Polsce seryjnie wyposażone m.in. w sygnalizację kabinową dla maszynisty, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo podróżowania.

Zamówione pociągi to mercedesy wśród taboru kolejowego – zachwala Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Pierwsze połączenia ŁKA uruchomi 15 czerwca na trasie z Łodzi Kaliskiej do Sieradza. Od września nowe pociągi będą obsługiwać też linię Zgierz-Łódź Widzew. Później uruchomione zostaną połączenia do Łowicza, Kutna i Koluszek. Trwają ostatnie rozmowy przewoźnika z samorządami na temat wspólnego biletu aglomeracyjnego.

Foto: Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

REKLAMA
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Wszystko pięknie ładnie ale na dzień dzisiejszy Flirt 3 na naszej linii nie wyciągnie 160km/h co najwyżej 60
I tu mam ogólne pytanie ,głównie do PLK
Czy to prawda ,że na lata 2016- 2018 planuje się modernizację linii kolejowej nr 14??

W tej chwili jest 16 pociagów na dobę do Łodzi, za pół roku będzie 8 regionalek i 8 lka…. i to będą te przełomowe i dziejowe zmiany na lodzkich torach….
ja w tym roku jezdze do lodzi rowerem, a za rok mam zamiar kopnac pkp w…..