Maluchy na Zamkowej, Dychto w kwiecie wieku

    2
    Auta z epoki PRL na Zamkowej

    Już blisko 140 odcinków programu informacyjnego telewizji TOP trafiło do internetu. Digitalizacją archiwalnego materiału dawnej pabianickiej telewizji zajmuje się Witold Szulc. 

    Program „Informacje Kultura Sport” nadawany był 3 razy w tygodniu przez telewizję TOP. Emisja serwisu zaczęła się we wrześniu 1996 roku. Wcześniej pabianiczanie wiedzę o mieście czerpali z Echa Tygodnia.

    Witold Szulc reporter i operator kamery przegrał całe archiwum z taśm na twarde dyski.

    – Sporo tego jest. Zostało jeszcze trochę miejsca na dysku o pojemności trzech terabajtów – mówi operator.

    Publikacja materiałów na kanale You Tube zaczęła się dokładnie po 19 latach od nadania pierwszego programu, czyli we wrześniu 2015 roku. To archiwum to prawdziwa gratka dla miłośników historii i wspomnień. Materiałem mogą zainteresować się również młodsi mieszkańcy, bo choć minęło dopiero 20 lat krajobraz na nagraniach jest zgoła odmienny. Po ulicy Zamkowej mkną rzadko spotykane już modele aut jak np. Nysy, małe Fiaty, Łady Samary czy ciężarowe Stary. Co ciekawe, w sierpniu 1997 roku olej napędowy kosztował 1,33 zł.

    W wielu materiałach przewijają się osoby do dziś znane z życia publicznego. I tak możemy zobaczyć o 20 lat młodszego byłego prezydenta, a wtedy dyrektora „Elektryka” – Zbigniewa Dychto, długoletniego nauczyciela z I LO Zygmunta Szmidta (wtedy też prezesa PTTK) czy Grażynę Wójcik, dyrektor MDK (wtedy i obecnie).

    Ekipę telewizji TOP tworzyli wtedy m.in. Witold Szulc, Krzysztof Hile, Rafał Jarmakowski, Bogdan Magrowicz, Beata Magrowicz, Krzysztof Zbyszyński, Katarzyna Jabłońska, Grzegorz Jabłoński, Grzegorz Ujazda.

    Wszystkie materiały można obejrzeć TUTAJ.

    REKLAMA
    Subskrybuj
    Powiadom o
    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    obejrze wszystkie, super, kawał dobrej roboty Panie Witoldzie :)I pomyśleć obejrzałem odcinek z 1998 r jak inwestują w mleczarnie, a już jej dawno nie ma,

    Prawie niczego z „tamtych” lat już nie ma, jeżeli chodzi o fabryki. OSM, Z.P.W. Pawelana, P.Z.P.B. Pamotex, P.Z.T.T., Pabia, P.F.P. (papiernia), P.Z.Ś.O Paso, jakieś szczątkowe resztki Madro, chyba i P.Z.J. – te wszystkie potęgi wówczas jeszcze działały! Dzisiaj pozostały jedynie dawny „Polam”, Pamso, Suwary i jakieś szczątki dawnego przemysłu na zgliszczach rozgrabionych fabryk…