Strona główna Aktualności Z miasta Kontrakt z NFZ: 125 tysięcy do końca roku

Kontrakt z NFZ: 125 tysięcy do końca roku

1

Pacjenci poradni zdrowia psychicznego dla dorosłych w Pabianickim Centrum Medycznym od początku września będą tam leczeni za pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Spółka właśnie dostała kontrakt na udzielanie tego rodzaju świadczeń zdrowotnych. Do końca sierpnia będzie je finansować z własnych środków. 

Przypomnijmy, że podczas negocjacji co do wysokości kontraktu na kolejne lata strony nie doszły do porozumienia. PCM, uważając, że zaproponowana przez łódzki oddział NFZ kwota jest zbyt niska, odrzuciło jego ofertę. W rezultacie z początkiem lipca poradnia została zamknięta. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów zarząd spółki podjął wkrótce decyzję o wznowieniu przyjęć (aczkolwiek tylko tych osób, które były już pod opieką poradni) i płaceniu za to leczenie.

Z kolei NFZ, dysponując pieniędzmi pozostałymi w wyniku fiaska pierwszego konkursu ofert na świadczenia w poradni zdrowia psychicznego, ogłosił drugi, uzupełniający. Wczoraj nastąpiło jego rozstrzygnięcie.

Ofertę w tym postępowaniu złożyło tylko Pabianickie Centrum Medyczne. Została wybrana. Umowa na cztery miesiące, od września do grudnia, opiewa na 125 tys. zł. Kontrakt z NFZ będzie obowiązywał do połowy 2021 roku.

– Poprzedni skończył się 30 czerwca. Na drugie półrocze zaproponowaliśmy PCM kwotę zaledwie 9 tys. zł niższą od tej, jaką spółka miała w pierwszym półroczu. Taka decyzja kierownictwa PCM podczas negocjacji spowodowała brak dostępności leczenia w poradni, finansowanego przez NFZ – mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału.

Jak na wspomniane 125 tys. zł zapatruje się spółka?

– Przystępując do konkursu znaliśmy wysokość kwoty. Jest mniejsza niż potrzeby poradni, aczkolwiek trzeba przyznać, że część pacjentów od nas odeszła, szukając pomocy w innych placówkach. Jeśli wrócą i zacznie też przybywać nowych pacjentów, mamy możliwość „przesunięcia” pieniędzy na poradnię z niewykorzystanego kontraktu na leczenie w oddziale psychiatrycznym. A to wydaje się prawdopodobne. Pacjenci wymagający hospitalizacji stanowią mniejszą grupę niż ci, którym wystarcza leczenie ambulatoryjne – tłumaczy Jacek Koprowicz, kierownik Pabianickiego Centrum Psychiatrycznego, będącego w strukturach PCM.

O zawirowaniach z kontraktem na poradnię zdrowia psychicznego i konsekwencjach dla pacjentów pisaliśmy TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ale nuda powialo. Jeden news dziennie i to jaki.