Strona główna Styl życia Jaki smartfon kupić? Garść porad, które ułatwią Ci wybór

Jaki smartfon kupić? Garść porad, które ułatwią Ci wybór

0

Dzisiaj bez smartfona jak bez ręki. Wykorzystujemy go nie tylko do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych, ale także do załatwiania codziennych spraw, a czasem nawet do pracy. Nic więc dziwnego, że oczekujemy od tego urządzenia wydajności i posiadania nowoczesnych funkcji mniej lub bardziej ułatwiających życie. Dlatego systematycznie wymieniamy smartfon na nowszy model. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru smartfona, aby być w pełni usatysfakcjonowanym z zakupu? Podpowiadamy!

 Wielkość i rozdzielczość ekranu

Zdecydowana większość obecnie dostępnych na rynku smartfonów ma wyświetlacz o dużej przekątnej od 5 do nawet 7 cali. Smartfon o przekątnej 6 cali, który kiedyś wydawał nam się zdecydowanie za duży, dzisiaj jest praktycznie normą. Wartym podkreślenia jednak jest, że wraz z rosnącą przekątną nie zwiększają się ogólne gabaryty smartfonów. Producenci w miarę możliwości odchudzają ramki, dzięki czemu urządzenia na pierwszy rzut oka nie wydają się aż tak duże i są bardziej poręczne.

Zmiana proporcji bezpośrednio wiąże się ze zmianą rozdzielczości. Zatem zamiast rozdzielczości HD, Full HD czy QHD mamy odpowiednio HD+, Full HD+ oraz QHD+. Obecnie stosowane są trzy główne rodzaje wyświetlaczy, a mianowicie AMOLED, IPS LCD i TFT LCD. Pierwsze zapewniają bardzo nasycone kolory i trafiają do smartfonów z najwyższej półki cenowej. Wyświetlacz IPS LCD nie oddaje kolorów tak dobrze jak AMOLED, ale wciąż zapewnia odpowiedni kontrast, jasność i szerokie kąty widzenia. Najsłabiej pod każdym względem wypadają matryce TFT LCD.

Procesor w smartfonie – który najlepszy?

W smartfonach zastosowanie znajdują różne procesory. Największą popularnością cieszą się dość dobre układy Qualcomm Snapdragon i trochę gorsze MediaTek. W praktyce im bardziej zaawansowana (niższa) technologia wykonania, tym lepszy jest procesor. Zazwyczaj spotykamy się z procesorami ośmiordzeniowymi i właśnie na taki powinno się postawić, chcąc móc grać w wymagające gry i mieć przyjemność z oglądania filmów Full HD. Niebagatelne znaczenie ma także częstotliwość taktowania – wyższa zwykle oznacza lepszą wydajność.

Jesteś na etapie zakupu nowego smartfona? Duży wybór modeli od topowych producentów znajdziesz tutaj: https://www.morele.net/kategoria/smartfony-280/.

REKLAMA