Strona główna Aktualności II LO ma 100 lat. Absolwenci świętują (ZDJĘCIA)

II LO ma 100 lat. Absolwenci świętują (ZDJĘCIA)

0
Urodzinowy tort

Kilkuset byłych uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Pabianicach celebruje setną rocznicę powstania tej placówki. Najstarsza absolwentka ma 99 lat.

W sobotę o godz. 11.00 w hali powiatowej rozpoczęły się uroczyste obchody jubileuszu. Na początku, aktualni uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Później były przemówienia, kwiaty i wspominania szkolnych lat.

Z Warszawy do Pabianic przyjechały siostry: 99-letnia Henryka Kalicka oraz 92-letnia Alina Dąbrowska (z domu Bartoszek). Starsza z sióstr, maturę pisała w 1935 roku. Młodsza dopiero w 1946, bo jej edukację przerwała wojna, podczas której trafiła do więzienia w Łodzi i obozu w Oświęcimiu.

– Mam bardzo miłe wspomnienia i jak miałam możliwości, brałam udział w spotkaniach szkolnych. Byłam bardzo dumna, że mogłam tu chodzić, bo z mojej szkoły powszechnej tylko dwie dziewczynki zdawały egzamin do gimnazjum. Egzaminowała nas pani Jędrychowska (założycielka szkoły – przyp. red.) i wzruszające było dla mnie, gdy spotkałam dziś jej wnuczkę – mówiła Alina Dąbrowska.

Wśród najstarszych absolwentek była również Maria Rudnicka, która została uhonorowana przez dyrekcję szkoły. Pani Maria maturę pisała w 1947 roku.

Po uroczystościach, absolwenci spotkali się w starych klasach. Większość byłych uczniów przeglądała szkolne kroniki i robiła sobie zdjęcia w wyremontowanych murach. Po 49 latach od matury spotkały się uczennice klasy żeńskiej 11 D. – Naszą wychowawczynią była profesor Królikowska. Była bardzo sympatyczną nauczycielką, uczyła nas chemii – wspomina Małgorzata Chojnicka. – Jesteśmy dziewczynami zintegrowanymi, bo widujemy się regularnie. Za rok będziemy mieć 50-lecie. Ustalamy już jak będzie wyglądał nasz jubileusz, a wszystkie jesteśmy chętne, żeby się ponownie zobaczyć.

Wśród absolwentów II LO jest wielu znanych pabianiczan. Szkołę przy ul. Pułaskiego kończyli m.in. prezydenci Pabianic – ś.p. Jacek Gryzel, Jan Berner oraz Grzegorz Mackiewicz, starosta Krzysztof Habura, Krzysztof Urbański – światowej sławy dyrygent,  Mikołajewska Krystyna – aktorka Teatru Narodowego, prof. dr hab. inż. Jerzy Wasilewski – wybitny chemik.

 

REKLAMA
Poprzedni artykułMałgorzata została zamordowana. Jej partner powiesił się
Następny artykuł„Siwy” ma patent na Zawiszę
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments