Strona główna Aktualności Z miasta Energia czy termy? Prywatne czy publiczne?

Energia czy termy? Prywatne czy publiczne?

48

W Zakładzie Energetyki Cieplnej odbyła się dziś konferencja dotycząca geotermii dla Pabianic. Jej inicjatorem był Krzysztof Ciebiada. Pojawił się bowiem prywatny przedsiebiorca zainteresowany inwestycją.

– Projekt geotermia dla Pabianic to sprawa jaką zajmowałem się przez mijające 3 tygodnie swojej pracy w Zakładzie Energetyki Cieplnej. Nie jest prawdą to, co wypisują o mnie niektóre gazety. Dzisiejsze spotkanie to pokazuje – powiedział zastępca dyrektora ds. innowacji w ZEC – Krzysztof Ciebiada, który następnie przedstawił dwie możliwe formy wykorzystania geotermii.

Pierwszą z nich jest skorzystanie z oferty prywatnego inwestora, a drugą wykorzystanie środków z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi dzięki współpracy miasta, gminy Pabianice oraz Ksawerów, a także starostwa powiatowego. – Możemy uzyskać nawet 95% dotacji, a minimum 85% – mówił Ciebiada.

– Obecne odwierty w Jadwininie są na głębokości 1500 m, a woda ma tam około 50 stopni Celsjusza. Takie warunki wystarczą dla wypoczynku i rekreacji czyli na baseny geotermalne. Pomiar na głębokości 3000 metrów daje jednak już 134 stopnie Celsjusza, a to daje możliwości wykorzystania energii do ogrzewania mieszkań – tłumaczył Ciebiada,

Głos zabrał także prezydent Grzegorz Mackiewicz, który był obecny przez chwilę na dzisiejszej konferencji w ZEC-u. – Dziś odbył się pierwsze rozmowy z inwestorem. Jest to pierwszy próbny etap w tej materii. Geotermia może być wsparciem dla ZEC-u, bo i tak woda wymagałaby dalszego podgrzewania – potwierdził prezydent.

Następnie przemawiał profesor Ryszard Kozłowski, wykładowca Politechniki Krakowskiej oraz autor licznych prac z zakresu geotermii, który ma na swoim koncie Odznakę Zasłużenia dla Energetyki, Złoty Krzyż Zasługi za działalność naukowo-badawczą oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Profesor przez dobrą godzinę pokazywał rozmaite filmy i animacje obrazujące budowę i funkcjonowanie elektrociepłowni geotermalnej. Opowiadał także o wykorzystaniu innych surowców np. platyny w komunikacji miejskiej.

Jak przyznał profesor samo urządzenie do wykonania odwiertów to koszt 50 milionów dolarów. – Niemcy mają trzy razy mniejszy potencjał geotermalny niż Polska, ale lepiej go wykorzystują. Pod Pabianicami jest 200 mln ton paliwa umownego, a cała Polska zużywa 100 mln ton rocznie – żywo tłumaczył profesor.

– Cieszę się, z tego dzisiejszego spotkania i wierzę, że Pabianice mogą być pierwszym miastem w Polsce z elektrociepłownią geotermalną z prawdziwego zdarzenia – podsumował.

 

Następnie liczni goście zadawali pytania, z których dowiedzieć można było się m.in. iż czas budowy takiej elektrociepłowni od momentu wykonania odwiertu to 1 rok, a po dwóch latach, jak twierdzi profesor, inwestycja się zwraca,

Prezes ZEC – Florian Wlaźlak, poinformował, że w szczytowym momencie ZEC w Pabianicach musi dostarczać zimą, przy dużych mrozach 84 MW energii, co oznacza, że energia pochodząca z geotermii byłaby wtedy niewystarczająca.

Jeśli chodzi o koszt wybudowania basenu geotermalnego to Krzysztof Ciebiada podał przykład Białki Tatrzańskej (na zdjęciu). Tam inwestycja pochłonęła 65 milionów złotych i zwróciła się w ciągu 4 lat. Natomiast bliższe nam Termy w Uniejowie miały przynieść w 2014 roku 3,8 mln zysku.

Gdy do głosu doszedł Adam Krasiński – członek zarządu starostwa wizja geotermii w Pabianicach przestała mieć jedynie jasne barwy. Były pracownik Politechniki Łódzkiej postawił szereg konkretnych pytań dotyczących np. utraty energii podczas przesyłu.

– Ja jak najbardziej jestem za innowacyjnością. Zresztą dobrym przykładem tego jest wybudowana przez nas Powiatowa Hala Sportowa, gdzie zamontowano nowoczesny system urządzeń grzewczo- chłodzących i wentylacyjnych z wykorzystaniem pomp ciepła. Najpierw trzeba jednak przeprowadzić szczegółowe badania. Pan profesor tutaj pięknie opowiada, ale jak sam podkreśla to wszystko są tylko symulacje. Trzeba byłoby najpierw wykonać odwiert kontrolny i sprawdzić wszystkie parametry. Mogłyby zająć się tą działalnością badawczą uczelnia wraz z ZEC. Jeśli okaże się, że posiadamy wystarczające zasoby to oczywistym jest, że tylko głupiec by z tego nie skorzystał. Osobiście wiem jednak też jako członek komitetu monitorującego RPO Województwa Łódzkiego, że dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, w wysokości o jakiej mówi pan Ciebiada jest nierealne.

– Do przeprowadzenia ewentualnych badań musiałaby zostać powołana nowa miejska spółka, która docelowo zajmowałaby się tym projektem. My jako ZEC nie mamy środków na takie badania, nasz zarobek to ilość jednostek przesłanej energii razy cena ustalona przez urząd regulacji energetyki. Dlatego trzeba byłoby najpierw zdecydować, którą drogą chcemy iść, bo jeśli przekazujemy sprawę prywatnemu inwestorowi to ewentualnymi badaniami martwiłby się już on. Do nas wtedy pozostałaby decyzja czy dalej produkujemy energię w oparciu o dotychczasowe tradycyjne metody czy taniej byłoby kupować tę energię od tego prywatnego inwestora – podsumował prezes Zakładu Energetyki Cieplnej.

– Mnie cieszy, że wreszcie poruszamy temat przyszłościowy. Być może my nie będziemy mieć z niego jeszcze korzyści, ale kiedyś do tego pomysłu wrócą tacy młodzi ludzie jak Pan – powiedział wójt gminy Ksawerów – Adam Topolski wskazując na wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, Antoniego Hodaka.

Na koniec Krzysztof Ciebiada zapowiedział, że to dopiero pierwsze wstępne spotkanie dotyczące geotermii. Projekt jest rozwojowy.

REKLAMA
48 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo panie Ciebiada,3 tygodnie i juz widac że sie cos dzieje
Co na to Kamińska i jej szaklowanie
Widać że nie trzeba mieć super wykształcenia ,jesli chce sie coś zrobić
Proszę tak dalej ,trzymam kciuki za tą inwestycje i za rozwój naszego miasta

Przepraszam miało być
Co na to Kamińska i jej szkalowanie w tej gazecie tego pana

Tak dalej, ale co???? Fantasmagorie i plany typu „dziś jest ściernisko a jutro będzie San Francisco”???? Takich planów to mogę ci wysypać z rękawa od zaraz z 10, tylko CO Z TEGO? Konkrety, misiu, konkrety i środki na to. Skąd???? Może Dychto pożyczy jak tak dbał o szpital?! I za mrzonki ten kolo zarabia kilka patoli! Fajne te Pabianice! A mistrza od pomysłów Wypycha nie zaprosili?

3 tygodnie pracy i już dziś mamy efekty. Liczę na to, że Ci, którzy robili z Ciebiady chciwego partyjniaka, dla którego liczy się tylko kasa teraz to odszczekają, ale znając ich to sie pewnie przeliczę.

Basiu ci szczekacze to taka gawiedź, która jak wejdzie do basenu termalnego to będzie pyszczyć, że woda za gorąca. Niektórzy tak mają, że całe życie ślizgają się na własnej miernocie

co za obrzydliwe wypowiedzi, zazdrość, głupota nawet brak słów.

Pani Elu gdzie ?

Basiu – na razie to Pan Ciebiada nic nie zrobił. Wyciągnął stary zakurzony segregator z półki – dmuchnął na niego – kurz rozniósł się po pokoju i alergicy typu Pan Mackiewicz, Topolski i inni zaczęli kichać. Czyli robi swoje PR. Poczekamy – zobaczymy.

Czemu mnie to nie dziwi ,pisałam wcześniej o panu Krzysztofie że go znam i wiem jakim jest czlowiekiem
Wiem że jesli się za coś bierze doprowadza do końca
Życze rozwoju tej inicjatywy

Popieram. Życzę również rozwoju i dobrych pomysłów

Ania skoro swój biznes prywatny doprowadził do końca (a był to upadek ze stratą ), to pewnie analogicznie będzie z państwowym,…zastanów się co piszesz !

Liczę teraz na współpracę w mieście wszystkich opcji politycznych
Pan Ciebiada pokazał dziś zapraszajac wszystkich ,niezależnie od przekonań politycznych że jest prawdziwym politykiem ,dla kórego dobro naszego miasta jest najważniejsze
Wytrzymał ciśnienie ,atakowania prze Biedronkę i poprostu robi swoje
Szacunek dla pana Prezydenta że uwierzył w pomysły Ciebiady
Myślę że w końcu coś się zacznie dziać w tym naszym miescie

Więcej niż twoja ,żal ? Zagospodaruj sobie jakiś własny otwór może też tyle dostaniesz

Skoro jesteś taki zorientowany, to który otwór – według ciebie – zagospodarował zastępca dyrektora do spraw innowacji w ZEC ?

Błagam wysil się, napisz coś mądrego.

Po prostu doceniłem twój wysiłek i
intelekt (sic!) włożony w post wyżej.
Jak widać, przeceniłem je.
Ale zawsze możesz poszczekać dalej o
tej miernocie, świetnie ci to wychodzi.
Adieu.

Tutaj też Adieu !!? Zachwycasz mnie. Napisz jeszcze kilka takich słów wiesz co to nikt nie zna albo nie zrozumie.

Po raz kolejny dałeś dowód, że umiejętność czytania ze zrozumieniem jest ci obca.
Szkoda mi czasu na uprawianą przez ciebie fiodorszczyznę.

a umiesz powiedzieć trolejbus? 🙂

Sukces to Ciebiada będzie mógł odtrąbić jak inwestor wjedzie z buldożerem na tereny przyszłych term. Do tej pory by już różne przymiarki.

Pogadać zawsze można.
A efektu z tego nie będzie żadnego.
A ten specjalista z PK przypomina mi wizjonerów z USA powołanych przez antka.

O geotermii w Polsce to nie jeden naukowiec już pisał 10 lat temu, między innymi Rydzyk w Toruniu też się tym zagadnieniem zajął. To że Pabianice leżą na takich złożach też wiadomo o tym od kilku lat, więc żadnej Ameryki gostek nie odkrył . Najgorszą sprawą jest technologia za pomocą której będziemy wykorzystywać energię lub temperaturę tych złóż oraz cena bo nie jest mała. Profity możemy mieć bardzo duże. Termy z basenami i elektrociepłownie zasilaną energią z tych złóż. I to jest to co dobre z tego pomysłu. Biorąc pod uwagę mentalność Polaka to zaraz zostanie utworzona jedna lub więcej… Czytaj więcej »

W pełni się z Panem zgadzam Panie Bogumile. Co do koryta to już niekoniecznie oczywiście jest takie niebezpieczeństwo jednak uważam, że do realizacji takiej inwestycji będa potrzebne również środki prywatne a ten sektor potrafi liczyć własne pieniążki. Zresztą już sam fakt powstania tylko parku geotermalnego daje szanse na rozwój. Wszak Pabianice mają dużo lepszą lokalizację względem Łodzi i innych miast niż Uniejów.

Islandia ma to szczęście że mieszka w niej tylu mieszkańców co w 5 Pabianicach więc geotermie jej wystarczają a nawet chyba mają więcej niż im potrzeba 🙂
Nie próbujmy robić z polski Islandi bo najpierw miała być Japonia potem zielone wyspy a teraz Islandia a w rzeczywistości jesteśmy hu…m du….ą i kamieni kupą.

czyli wszystko jasne Ciebiada zostaje prezesem nowej spółki i na chłop robote na ładnych parę lat w miedzy czasie zdaje maturę idzie na studia i zostaje drugim geotermikiem kraju po Ojcu Tadeuszu z Torunia a że nic z tego nie wyjdzie to z góry wiadomo

nie warto czytać takich jak ty, żenada

I może dlatego teraz mamy złoty okres rozkwitu polski i może zamiast być druga zielona wyspą będziemy Islandią.

a powiedz przyjacielu czy o Roszaku tez góry widziałeś? Drogi Holmesie proszę podaj numery totka na sobotę. a i nie planuj nigdy wyjazdu do Uniejowa z góry wiadomo, że tam nic nie ma mówię ci.

Król Julian podaje numery tylko wyślij 12,18,46,8,6,1 ale musisz obiecać że podzielisz się z Królem Julianem

Ehh może i Król ale na pewno nie wizjoner. Liczby lipa. Chyba nadszedł czas żeby to Mort(d) kopnął Króla.

Coś wydaje mi się ze gdyby doszło do realizacji to zakup ciepła był by droższy niż … tak jak z węglem. Wszelkie dobra naturalne jakie polska ma i eksploatuje są drogie nawet jak by na marsie węgiel odkryto i sprowadzano to był by tańszy niż nasz 🙂 Już widzę wiertnie jak stoi i wierci. Jedna wierciła miało być bodaj składowisko CO2 ale po planach został odwiert. Już widzę oczami fantazji całą infrastrukturę. Chcą wiercić pompować bo darmowe ciepło a może by tak zacząć od czegoś mniejszego może basen ogrzewany kolektorami słonecznymi nie trzeba wiercić a już namiastka by była i… Czytaj więcej »

Nie wiem czy to czyste lenistwo czy zwyczajny naturalny pęd do „jestem na nie” . Wszak w Polsce działają baseny termalne są miasta wykorzystujące geotermię do ogrzewania ale nie w Pabianicach się nie uda i już. Dobrze, że twórcy elektryczności, maszyn parowych i inne wynalazków cywilizacyjnych nie byli z Pabianic bo byśmy do dziś na starej ślepej szkapie ganli przez ciemność omijając ziemianki. Co do profesora to wystarczy kliknąć i poczytać. Zamiast wiecznie ględzić. j. Nie obchodzi mnie co było i niezrealizowane plany z dziurą w Jadwininie Nie ważne ile razy upadłeś ważne,żebyś podniósł się jeden raz więcej. Każdy projekt… Czytaj więcej »

Te expert, jak nie masz nic do powiedzenia to paluszki daleko od klawiatury! Wypad! Buractwo i cebulactwo posr…e!

popieram Aniu i ojciec ten Zdzisiek1979 to jakiś mądrala na wszystko nie tak nic nie wie

Jest pan żenujący i właśnie dzięki ,takim jak pan nic sie nie dzieje w tym mieście Opluwacie człowieka nic nie wiedząc Proszę się zapoznać z teścią pisaną że jest inwestor prywatny który chce w te zródła zainwestować A jakim pan jest fachowcem że neguje pan to co powiedział pan profesor Jeśli dziś dowiedziałam się że prywatny inwestor wykupił już zezwolenie na odwiert na grube tysiące złotych ,to chce mi pan powiedzieć że zrobił to bo może pan Ciebiada go poprosił Czy może wyczuł w tym interes???? Banda nieudaczników i narzekaczy Dzięki takim jak wy Pabianice się nigdy nie rozwiną Pan… Czytaj więcej »

Aniu szkoda słów na takich jak ( zdzisiek1979). Prymitywne stanowisko i masz rację dzieki takim jak on nic w Pabianicach się nigdy nie zmieni.

Brawo Pani Aniu! W pełni popieram Pani wypowiedź! zdzisiek1979 to typowy malkontent z PRL`u. Sam nic nie robi, na niczym się nie zna, a do powiedzenia ma najwięcej! Bardzo jest aktywny w komentowaniu nie tylko na tym portalu! Żałosny koleś! Typowy bezmózgowiec!

Nie wyszło „Ranczo Wilkowyje” to teraz pisiory rozdziobią każdego kto źle oceni „speca” z ZEC

Takie z niego spec jak z koziej dupy trąbka. Każdy mógł wygrać te wybory dla PiSu ale nie nieuk bez matury, który ma problem z wypowiadaniem się w języku polskim. Jak mu kartki nie napiszą, to to co powie to jak noga przy dupie. Firma zbankrutowała to z miejskich pieniędzy musi się utrzymać. Na kampanię poszła fura kasy to tu, to tam, to dla Prezesa przez ratlerka czy jak mu tam i nic, niestety. Szkoda tylko za tą wątpliwej jakości fachowość opartą na kontaktach czysto partyjnych muszą płacić wszyscy Pabianiczanie.

Wizja jest pierwsza , potem są badania, potem kalkulacje, potem Projekt. Tylko trzeba ruszyć szynkę do roboty i tyle. Przecież odwiert juz robiony na czyjejś działce i nie miała ona rozmiaru średnicy wykopanej dziury.

A ja proponuję, aby każdy z zainteresowanych założył sobie kalendarz z chronologią wydarzeń pana Ciebiady na temat geotermii i jego osiągnięć w tym temacie. Pod datą 19.03.20015 umieściłem KONFERENCJE DOTYCZĄCĄ GEOTERMII….

świetny pomysł ale wiesz potem jak co do czego to będzie że jesteś prowokatorem i nawołujesz do nienawiści.

A ty niestety jesteś kolejnym (na tym forum) żałosnym piewcą wizjonerów – tych z genezą pobytową u rzeczonego wróżbity Macieja. 🙂

Puste, słowa, pustego Księcia, chciałeś pokazać jaki jesteś fajny :-)? Szukasz akceptacji, kuleje ci asertywność ? Pisać każdy może , nie każdy potrafi. Żeby krytykować trzeba posługiwać się argumentami, Ty ich nie masz. Twoje „przypomina mi” ma taką samą wartość jak twarz, którą widzisz w lustrze podczas golenia. Obaj wiemy, że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz, mówisz i po co żyjesz. Wielce prawdopodobne, że należysz do sekty miernot życiowych, których jedyna ideą jest bezmózgie komentowanie i narzekanie na innych. W ankiecie zawodowej , w rubryce zawód zawód wpisujesz słowo nikt. Chciałeś mieć swoje 5 minut ? Nie udało… Czytaj więcej »

Człeku marny,
daruj sobie tych wypociń. Możesz nawet wiersze pisać – do szuflady. Takimi
argumentami, jakimi szafujesz, przekonasz tylko siebie … i kilku innych
członków waszej sekty wizjonerów. Adieu.

o znasz słowa w obcym języku. Ty nasz mały wykształciuszku .Biegnę do sekty opowiedzieć jakiego ambitnego miernotkę spotkałem. Niech też się pośmieją. Dobranoc książę pilnuj żeby ci motylki z piżamy nie pouciekały.

Najpierw adieu, teraz spieszczeń!!! rozkwitasz Cherubinku jak szalony wezyr w filmach dla dorosłych,jeszcze ze dwa wpisy i twój szef operator paleciaka pozwoli ci się do sprzętu zbliżyć. a dla jasności na twoje kredensy literackie odpisuje tylko jednym palcem 🙂

3 tygodnie w ZEC i już taki sukces! Zaprosić ludzie za kase, wydać pieniądze i robić szum, dużo szumu….. Teraz przez kolejne lata będzie można mówić, ja chciałem starałem się, ale mi nie dali, a nawet jak dawali to inni nie chcieli i tak w koło Macieja…

Koń jaki jest każdy widzi. Pan Krasiński podsumował to spotaknie b. mądrze.

Jedynie komercyjne termy wchodzą w gre – tyle w temacie.