Strona główna Aktualności Z miasta Co dalej z geotermią?

Co dalej z geotermią?

28

Krzysztof Ciebiada odpowiedzialny za projekt „Geotermia dla Pabianic” spotkał się prezydentem Grzegorzem Mackiewiczem.

O spotkanie prosił prezydent. Chciał poznać perspektywy i plany dotyczące geotermii oraz formy prawne prowadzenia dalszych badań.

– Wydaję się, że prezydent był zadowolony z naszej prezentacji. Przedstawiłem dwie koncepcje dla projektu geotermii – twierdzi Krzysztof Ciebiada, zastępca dyrektora ds. innowacji w Zakładzie Energetyki Cieplnej.

Prezydent czeka jednak na więcej konkretów.

– Poprosiłem o koncepcję na piśmie, bo na razie są tylko słowa. Jestem otwarty na wszelkie propozycje, ale oczekuje konkretnego planu, materiału, na którym będziemy mogli pracować – wyjaśnił Mackiewicz.

Jaki pomysł na geotermię ma Ciebiada?

Najbardziej prawdopodobne są dwa rozwiązania. Pierwszy to „zlecenie” realizacji projektu firmie Geothermal Energy Resources. Spółka jest gotowa wyłożyć 160 mln złotych na uzyskanie ciepła geotermalnego do wykorzystania w celach rekreacyjnych oraz wsparciu Zakładu Energetyki Cieplnej w dostawie ciepła do mieszkań. Firma GER ciepło pozyskane ze źródeł geotermalnych sprzedałaby miejskiej ciepłowni. Byłoby to około 50 procent całkowitego zapotrzebowania. W ramach inwestycji zbudowany zostałby kompleks basenów termalnych zarządzanych przez spółkę. Miasto zarabiałoby na podatku odprowadzanym przez firmę. Powstałoby również kilkadziesiąt miejsc pracy. Mielibyśmy w połowie ekologiczne, niskoemisyjne ogrzewanie. Umowa miałaby zostać podpisana na 30 lat.

Druga koncepcja to utworzenie spółki miejskiej, która zajęłaby się realizacją projektu w tym pozyskaniem dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (75% dotacji) i z Ministerstwa Środowiska. Spółka po uzyskaniu dofinansowania dokonałaby odwiertu oraz przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Budową kompleksu basenowego zajęłaby się firma zewnętrzna.

– Prowadzę rozmowy w tej sprawie z firmą z zagranicy – mówi Ciebiada. – Myślałem o współpracy z powiatem i budowie jednego kompleksu basenowego, ale rozmowy nie przyniosły rezultatu.

Prezydent Mackiewicz jest gotów utworzyć spółkę miejską, choć wiadomo, wiąże się to z jej finansowaniem z budżetu miejskiego.

– Każda inwestycja jest ryzykiem i trzeba kalkulować, co nam się bardziej opłaca. Biorę pod uwagę każde rozwiązanie, jeżeli będzie to uzasadnione ekonomicznie – zaznacza prezydent.

Dziś złożone zostały złożone dokumenty dot. struktury ewentualnej spółki.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

– Prowadzę rozmowy w tej sprawie z firmą z zagranicy – mówi Ciebiada. –
Myślałem o współpracy z powiatem i budowie jednego kompleksu basenowego,
ale rozmowy nie przyniosły rezultatu.

No czyli tak jak myślałem. Każdy swoją rzepkę skrobie a za nabzdyczenie powiatu i/lub miasta zapłacimy my – mieszkańcy.

A kogo obchodzą mieszkańcy??

On ma koncepcje…..?!ale jaja,jak w misiu bareji

habura ma muchy w nosie. Może mieć basen ale geotermalny. Widać jednak, że nie chce 🙂

miasto zarobi za podatku tak pewnie jak i super marketach ,zmniejszymy bezrobocie czyli minimalna na rękę .
Szkoda że Pan Ciebiada nie pochwalił się ile do tej pory zarobił na Państwowym stołku siedząc i wymyślając koncepcje

Zdjęcie z 2014 roku, tekst z 2014 roku, obietnice z 2014 roku! Dwa lata i nic nowego! Może chociaż dyrektor ustalił gdzie by to widział w swej wyobraźni. Może na Wolnościowej?

Jednego nie rozumiem skoro mamy potencjał geotermalny to czemu ciepłownia nie dokonała inwestycji w to. przecież na to są środki. Prawie pół darmo a jeszcze zmniejszenie emisji CO2 dodatkowy profit. Żyli by na tym jak lord koks. Ale to mi się podoba. Sprowadzić firmę …. i od niej kupować to co można mieć samemu. Toś to już zalatuje kryminałem. Jak jest potencjał geotermalny to na terenie ciepłowni można zrobić odwierty wymiennikownię i to tylko niecały 1000m2 zajmie a korzyści będą płynąć strumieniami. Ale to by było po gospodarsku a trzeba działać na szkodę i …. Ale jeszcze poczekam na te… Czytaj więcej »

Koszt 160mln zł, raczej takich środków ZEC i miasto nie ma. Pewnie mogłoby wcześniej mieć gdyby komuś zależało, widać nie zależało. Albo minister albo firma prywatna a wtedy alarm ! obcy w domu ? A jak zajrzy pod łóżko ?

Na co 160milionów temu z torunia 26 chyba wystarczy od kolegów.

Na to są dotacje koszt własny pewnie < 40% wartości.
Ile taka infrastruktura by kosztowała ciepłownię nasza z pięć milionów wszystko? Ale z drugiej strony co z kopalniami 🙂 Ech …

u tego z Torunia 26 mln to tylko cześć inwestycji. Łączny koszt tez jest dużo większy. Z tego co słyszałem to sam odwiert to jakieś 2 mln zł a tych musi być pewnie kilka. Do tego koncesja i cała papierologia. Koszty pewnie się zgadzają skoro chce je wyłożyć prywatny inwestor.

Wiesz tu mówimy o kompleksie wypoczynkowym a ja nawiązuje do infrastruktury tylko zasilającej ciepłownię. Tak by geotermia mogła zastąpić część kotłów.

Zaś co do tego ryzyka z t. to i tak jestem na 100% pewny ze na boku idą pewne fundusze do kieszeni i do kieszeni przyjaciół.

fajnie, że masz tą wiedzę, której na tym forum wielu ludzi brakuje. W końcu można podjąć jakąś normalna dyskusję.Z geo masz 100% racji. Mało osób sobie zdaje sprawę jakim łakomy kąskiem dla wielu firm jest obniżenie kosztów ciepłej wody w procesie produkcji czy np. optymalizacji kosztów związanych z magazynowanie różnych produktów. Basen to takie efekt uboczny ale cholernie reklamonośny. Mój wniosek, niech to w końcu ruszy bez politycznych przepychanek bo skorzystamy na tym wszyscy.

„Poprosiłem o koncepcję na piśmie, bo na razie są tylko słowa. Jestem otwarty na wszelkie propozycje, ale oczekuje konkretnego planu, materiału, na którym będziemy mogli pracować – wyjaśnił Mackiewicz.”

chciałeś coś wnieść do dyskusji czy tak mędzisz dla zasady ?

papier jest cierpliwy… wszystko przyjmie…

Aha, czyli nadal nic. @zdzisiek masz rację.

Jaka współpraca z Powiatem ?
Habura nie pozwoli sobie by projekt Ciebiady wszedł w życie ze względów politycznych
A jego zagrwka z Senatorem też jest śmieszna
Nie potrafił załatwić kasy jak rządziło PO to teraz obarczy PiS za to że nie powstanie basen
Choć może to i lepiej że ten jego basen nie powstanie jeśli to ma być taka sama inwestycja jak hala sportowa , czy rondo to szczęscie dla miasta że nie będzie basenu a la Habura

Nie rozumiem radni PiS są przeciw a senator nie ?

Ważne że ktos chce coś zrobić dla naszego miasta .Jeśli skończy projekt geotermii ,to sukces dla miasta ogromny
Mieszkam już w tym mieście ponad 10 lat ,przyprowadziłem się z Sieradza i widać gołym okiem różnice miedzy tymi miastami
W Sieradzu widać gospodarzy ,niestety w Pabianicach jest z tym gorzej
To miasto ma pecha do włodarzy ,więc jeśli jest ktoś z ichotą do działania to go wspierajmy ,a nie tylko krytykujmy

Powstałoby również kilkadziesiąt miejsc pracy – dla kogo? Będą konkursy?

No ja myślę że akurat że przeprowadzka z prowincji była dobrym pomysłem.

sorry, ludzie ale nie za bardzo was rozumiem. Nie robić – źle, coś robić – jeszcze gorzej. Ogarnijcie się! ZEC mógł robić, a robi Ciebiada. Ludzie z BSR trzęsą tym miastem od dekady i co???????????? I pstro! Stołeczki, profity dla siebie, a Pabianice jak były dziurą tak są! O potencjale geotermalnym pod miastem słychać od dawna! Zrobiono coś w tym kierunku? Nie, bo BSR miał to w d…. Taka prawda! PiS się za to zabrał ale czy coś z tego będzie zależy od Prezydenta i rady. Jak dalej będzie się liczyć polityka, to dalej będzie to, co jest, czyli jak… Czytaj więcej »

ciepło dla mieszkańców będzie tańsze czy droższe ?

W normalnym zdrowym kraju ten specjalista od geotermii, takie bajki opowiadał by prokuratorowi w więziennym uniformie…

a zamiast niego opowiada dyżurny basenowy na literę B. Pewnie an literę H też w końcu przyjdzie czas najwyższy

„Poprosiłem o koncepcję na piśmie, bo na razie są tylko słowa. Jestem otwarty na wszelkie propozycje, ale oczekuje konkretnego planu, materiału, na którym będziemy mogli pracować – wyjaśnił Mackiewicz.”

Z tego co wiem PiS rozważa ukaranie Mackiewicza za działania na niekorzyść miasta za to, że nie podpisuje umowy na 160 milionów na geotermię. Rzeczywiście nikt nie wie dlaczego jest to blokowane.

z tego artykułu wynika, że brak jest konkretnego materiału na którym można pracować, czy może jest taki materiał