Strona główna Styl życia Dziecięca kreatywność – jak ją pobudzić?

Dziecięca kreatywność – jak ją pobudzić?

0

Dzieciom trudno jest odmówić kreatywności. Zazwyczaj to one zaskakują dorosłych swoimi niebanalnymi pomysłami i rozwiązaniami. Chyba każdy rodzic chociaż raz widział swoje dziecko „jeżdżące” w samochodziku z pudełek lub ukrywające się w bazie stworzonej ze sterty poduszek i koców. Zatem skoro dzieciom kreatywności nie brakuje, to czy można jeszcze bardziej ją pobudzić? Oczywiście! Przede wszystkim nie należy jej powstrzymywać, ale wspierać dziecko w jego niestandardowych pomysłach. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak pomóc dziecku w utrzymaniu tej wspaniałej cechy, jaką jest kreatywność.

Wychodź poza schemat

Nie zawsze warto trzymać się utartych ścieżek, a tym bardziej, jeżeli chcemy wspierać kreatywne myślenie. Dlatego zdecydowanie nie warto narzucać ich własnemu dziecku, które jest niczym kopalnia pomysłów. Podając mu sprawdzone metody, zamykamy mu możliwość wypracowania własnych rozwiązań, które mogłyby okazać się znacznie lepsze. Z tego samego powodu nie powinno się chronić dzieci przed popełnianiem błędów. Wówczas one same po zauważeniu problemu albo na własny sposób go rozwikłają, albo będą musiały zacząć czynność od początku i następnym razem wykonają ją lepiej. Jeżeli sam lub sama popełniasz błąd, nie musisz ukrywać tego przed swoją pociechą. Powinna wiedzieć, że jest to zupełnie normalne. Dzieci posiadają także niesamowitą umiejętność znajdowania w przedmiotach ich nowych zastosowań. Nie warto tego powstrzymywać tak długo, jak nie zagraża to ich bezpieczeństwu. Chcąc ją pobudzić, można samemu zaproponować zadanie rodem z rozmów kwalifikacyjnych. Dziecko musi w nim przypisa

przedmiotowi codziennego użytku jakieś nowe zastosowania.

Czytaj razem z dzieckiem

Zachęcanie dziecka do czytania już od najmłodszych lat, może mieć znaczący wpływ na jego kreatywność. Książki dla dzieci nie tylko przekazują wiedzę o otaczającym je świecie, ale są także źródłem niesamowitej dawki inspiracji. Wspierają postawy prospołeczne, kształtują empatię oraz pokazują wiele punktów widzenia i opinii. To tylko część z naprawdę wielu zalet płynących ze spotkań z literaturą w młodym wieku. Konieczność wyobrażania sobie wydarzeń wpływa dużo lepiej na kreatywność niż filmy lub bajki. Dzięki temu łatwo odkrywać nowe przestrzenie w swojej głowie, a sposobów na interpretację poszczególnych opisów jest naprawdę niezliczona ilość. Fantastyczne historie to także możliwość do skonfrontowania dziecka z sytuacjami, z którymi nie spotka się w codziennym życiu. Po wspólnej lekturze warto zadawać pytania o opinie, odczucia, ale także te bardziej hipotetyczne. Co by było, gdyby bohater nie poszedł do smoczej jamy? Jak inaczej mogłaby skończyć się bajka?

Wolność twórcza

Sztuka to sposób wyrazu samego siebie i własnych uczuć. Nie warto narzucać dziecku schematów, których powinno się trzymać podczas rysowania czy pisania historyjek. Warto pozostawić mu dowolność co do sposobu i treści, dzięki czemu nie będziemy niepotrzebnie zatrzymywać jego kreatywności. Samo odnajdzie to, co mu się podoba, a co nie, co go inspiruje i zachwyca. Nawet jeżeli jego dzieła nie będą twórcze lub zrozumiałe dla dorosłych, to jest to dziecięcy sposób na poszukiwanie własnego sposobu wyrazu. Zamiast nanoszenia poprawek, dobrą praktyką jest pokazywanie dziecku nowych źródeł, z których może czerpać wenę. Mogą być to wycieczki do muzeów związanych z techniką, nauką i sztuką, ale także bardziej praktyczne warsztaty, na których jest możliwość samodzielnego wykonania eksperymentów lub odkrycia nowych technik plastycznych. Działalność kreatywna tak, jak każda inna, wymaga wsparcia ze strony rodziców. Zamiast oceniania i narzucania norm, warto być otwartym na nieznane i tym samym wspomóc rozwój dziecka.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments